Další zajímavé aktivity školy najdete na našem Facebooku
Během měsíce října proběhly v naší škole ukázky korfbalu pod vedením pana Ing. Lukáše Filipa. Žákům byla vysvětlena pravidla a všichni žáci od 3. do 9. ročníku si vyzkoušeli, jak se korfbal hraje. Je to míčová kolektivní hra, ve které hrají dívky i chlapci dohromady. Cílem je získat co nejvíce bodů vhazováním míče do obroučky korfbalového koše, jehož výšku lze možno nastavit dle věkové kategorie (4. + 5. ročník, 6. + 7. ročník, 8. + 9. ročník). Korfbal tedy zařadíme do hodin TV a budeme s žáky pilně trénovat.
Na ZŠ Záhuní proběhlo adaptační nocování Žákovské samosprávy. Poté co jsme dorazili do tělocvičny a odložili jsme si věci, jsme se pustili do pohybových her. Hned jak jsme se všichni sešli, seznámili jsme se s pravidly bezpečnosti a taky s lektorem Kubou Svobodou, se kterým jsme nadále hráli hry a vysvětlovali si, co je to Žákovská samospráva. Potom jsme si zahráli hry i venku, například "Kdo umí..." atd. Jakmile se začalo ochlazovat, tak jsme se přesunuli dovnitř, kde jsme si zahráli vybíjenou, hru jménem Čokoláda a taky spoustu dalších her. Poté, co jsme dohráli všechny hry, tak někteří odešli domů. Ostatní se připravili ke spaní a zachumlali se do svých spacáků. Většina po náročném dni hned usnula. Druhý den po probuzení jsme si sbalili věci, pustili se do dalších her a proběhli se také na čerstvém vzduchu. Na závěr jsme si shrnuli vše co jsme se dozvěděli o Žákovské samosprávě a zadali si důležitý domácí úkol. Na tomto adaptačním nocování jsme si vlastně ukázali, jak se dá spolupracovat, i když se skoro neznáme. Po seznámení jsme si ukázali jak se dá využít Žákovská samospráva a pomáhali jsme si naplánovat nebo vymyslet, jak můžeme něco zorganizovat. Podle mě, se to všem líbilo a všichni jsme si tuto akci užili.
Julie Šimíčková 6.C
Žákovská samospráva si připravila na čtvrtek 31.10. soutěž o nejlepší halloweenský kostým. Soutěž byla dobrovolná pro žáky 3. - 9. ročníku. Žáci si ve třídě vybrali spolužáka s nejlepším kostýmem, který se o velké přestávce přesunul do tělocvičny. Zde vybírali zástupci žákovské samosprávy tři nejlepší kostýmy, které byly odměněny. Volba to nebyla snadná, protože si žáci dali záležet a viděli jsme hodně krásných (i strašidelných) kostýmů. Děkujeme také našim kuchařkám, které se opět úžasně nalíčily, oblékly a krásně vyzdobily školní jídelnu.
V pátek 8. listopadu zajížděli žáci naší školy do Nového Jičína, kde je čekalo semifinálové kolo. V městě klobouků je čekal opět stejný hrací systém jako v základním kole, pouze s tím rozdílem, že do finále postupovali dva nejlepší týmy. Do turnaje ZŠ Záhuní vstoupila remízou s Návsí, poté zcela zbytečnou prohrou s Odrami, která je však zdravě nabudila do dalších zápasů, které už všechny vyhrála. V semifinále tedy ZŠ Záhuní obsadila 2. místo a POSTUPUJE DO FINÁLE!!!!! Finálové zápasy se budou hrát v Ostravě 19.11.2024.
Turnaje se zúčastnily tyto školy: ZŠ Záhuní Frenštát p.R., ZŠ Jičínská Příbor, ZŠ Borovského Karviná, ZŠ Masarykova Návsi, ZŠ Komenského Odry
Na turnaji reprezentovali tito žáci: Genzer Jakub 9.A, Krejčí Tadeáš 9.A, Šrubař Adam 9.B, Veselý Jan 8.A, Pivko Tobias 8.A, Fojtík Daniel 8.B, Krpec Jan 8.C, Kadúch Jan 7.D, Štefek Tomáš 7.D, Bok Mikuláš 7.C, Vykydal Matěj 7.C, Špaček Antonín 8.C, Velkoborský Vít 9.B, Kopečný Jakub 9.C
Prvního listopadu odehráli žáci naší školy v Lichnově zápasy základní skupiny FAČRU. Na tamní svatostánek dorazilo celkem pět škol, kde se utkali systémem každý s každým. ZŠ Záhuní ze čtyř zápasů získala 10 bodů, a to konkrétně za 3 výhry a 1 remízu, což nakonec stačilo na první místo a postup do dalších bojů. Semifinále FAČRU se odehraje v Novém Jičíně.
Turnaje se zúčastnily tyto školy: ZŠ Záhuní Frenštát p.R., ZŠ Jičínská Příbor, ZŠ Borovského Karviná, ZŠ Masarykova Návsi, ZŠ Komenského Odry
Na turnaji reprezentovali tito žáci: Genzer Jakub 9.A, Krejčí Tadeáš 9.A, Šrubař Adam 9.B, Veselý Jan 8.A, Pivko Tobias 8.A, Fojtík Daniel 8.B, Krpec Jan 8.C, Kadúch Jan 7.D, Štefek Tomáš 7.D, Bok Mikuláš 7.C, Vykydal Matěj 7.C, Špaček Antonín 8.C, Velkoborský Vít 9.B, Kopečný Jakub 9.C
Jiří Koláček
Přespolní běh 2024 – krajské finále – 9. říjen
Po vydařeném běžeckém představení na Horečkách čekalo naše mladší žáky v Opavě krajské kolo v přespolním běhu. Trať byla přichystána na Tyršově stadiónu a měřila 2000 metrů. ZŠ Záhuní reprezentovalo šest žáků ze 6. a 7. tříd. V kategorii mladší žáci startovalo šest družstev a naši běžci obsadili v silné konkurenci pěkné 4. místo. Škoda, že v Opavě nemohl běžet náš nejlepší běžec z okresního kola Gabriel Hořelka, který byl v daném termínu na tenisovém soustředění na Slovensku, s ním bychom možná zabojovali o bronzové medaile. I tak kluci zaslouží pochvalu a v krajském kole se určitě neztratili. Našim nejrychlejším běžcem byl Tomáš Kundrát, který obsadil 10. místo z 33 závodníků.
Školu reprezentovali tito žáci:
Tomáš Kundrát 7.C, Alex Bainar 7.D, Tomáš Štefek 7.D, Ondřej Boháč 6.D, Tadeáš Petr 6.D, Petr Fojtík 6.D
Jiří Koláček
Přespolní běh 2024 – okresní kolo – 1. říjen
Okresní kolo v přespolním běhu pro rok 2024 proběhlo tradičně na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm. Naše škola do závodu přihlásila 2 družstva děvčat a 2 družstva chlapců. Pro mladší žačky, žáky a starší žačky byla připravena trať o délce 1500 metrů. Pro starší žáky ještě o kilometr delší.
V letošním ročníku se převážně dařilo chlapcům, když v silné konkurenci dokázali starší žáci obsadit 3. místo a mladší dokonce dosáhli na stupeň nejvyšší a postoupili tak do krajského finále v Opavě.
V kategorii děvčat se starší žačky umístily na pěkném pátém místě a mladší obsadily pozici devátou.
Výsledky a sestavy
Mladší žáčky - 9. místo z 16 škol
Sestava: Anna Marie Střalková 6.D, Eliška Lee 6.D, Veronika Parmová 7.A, Dorota Miková 7.B, Nikola Pabudová 7.B
Mladší žáci - 1. místo z 16 škol
Sestava: Tomáš Kundrát 7.C, Tomáš Štefek 7.D, Ondřej Boháč 6.D, Tadeáš Petr 6.D, Gabriel Hořelka 6.C
Starší žačky - 5. místo z 14 škol
Sestava: Ema Kocourková 9.C, Madelaine Bell 9.B, Veronika Petrová 9.B, Eliška Macečková 8.B, Anežka Kantorová 8.B
Starší žáci - 3. místo z 13 škol
Sestava: Tadeáš Kočovský 9.B, Adam Šrubař 9.B, Tadeáš Krejčí 9.A, Filip Kocián 8.C, Petr Hlaváč 8.C
Jiří Koláček
Všichni sedmáci na Záhuní znovu vařili.
Od ledna do června probíhala jednotlivá kola kuchařské soutěže MasteChef. Žáci vařili jídla podle vlastního výběru. Ti, kterým se jídlo povedlo nejlépe, postoupili až do Superfinále, které proběhlo 12. června 2024. Tam porovnaly své dovednosti nejúspěšnější zástupci tříd 7.A, 7.B a 7.C.
Nejlépe se dařilo týmu 7.C Sebastianu Srněnskému, Samuelu Srněnskému, Matěji Šrámkovi a Přemyslu Štefkovi. Do Superfinále si vybrali francouzské ratatouille se zeleninovým salátem.
Vše se jim povedlo na výbornou a zaslouženě přebrali Řád zlaté vařečky a další pěkné ceny.
Také ve 2. pololetí bylo pro žáky 8. tříd v souvislosti s výběrem jejich budoucího povolání zorganizováno ve spolupráci s Moravskoslezským paktem zaměstnanosti několik exkurzí do firem různého zaměření.
Zájemkyně o práci s dětmi navštívily zdejší MŠ Bublinka. Exkurze proběhla v několika termínech v počtu maximálně pěti žákyň. Ve školce byla každá dívka přidělena k jedné skupině dětí, se kterou absolvovala za dohledu paní vychovatelky její všechny dopolední činnosti. Žákyně získaly také informace o vzdělání, které je k výkonu tohoto povolání potřeba.
Třídy 8.A a 8.C se byli podívat ve firmě Plakor v Mošnově. Tato firma vyrábí plastové součásti automobilů, např. přístrojové desky, spoilery a nárazníky. Žáci byli seznámeni s činností firmy, prohlédli si jednotlivá pracoviště a na závěr si mohli vyzkoušet některé činnosti, které musí uchazeč o práci v této firmě zvládnout. Každý si pak odnesl i malý upomínkový předmět.
Třída 8.B navštívila firmu JOB AIR Technic a.s. v Mošnově, která se zabývá údržbou letadel řady Boeing a Airbus. Kromě mnoha informací, které se o těchto letadlech a jejich údržbě dozvěděli, získali i informace o možných studijních oborech a dalším vzdělávání, které by je opravňovaly tuto práci vykonávat.
Třídy 8.B a 8.C byly na exkurzi i ve firmě Vitesco ve Frenštátě p.R., která vyrábí elektronické řídící jednotky, senzory a aktuátory, které používají téměř všechny automobilky světa. Tady žáci nejdříve v přednáškovém sále zhlédli krátký film o činnosti a zaměření firmy, film pak doplnila paní průvodkyně dalšími zajímavými informacemi o firmě. Následně si žáci prohlédli provoz.
Exkurze byly pro žáky určitě přínosem a líbily se jim.
K. Adamčíková
Poslední měsíc školního roku je pro žáky nejen o písemkách a zkoušení, ale také o odměně za práci v podobě školního výletu. Ráno 20.června se třeťáci začali scházet před školou a někteří se už nemohli dočkat, až nastoupí do autobusu a vydají se vstříc novým zážitkům. Náš letošní školní výlet měl 2. části. První část probíhala ve Štramberku s animátory a výukovým programem a 2.část byla spojená s turistikou, přírodou a relaxací v oboře Hukvaldy a výšlapem na zříceninu hradu.
Po příjezdu do Štramberku jsme si zkrátili čekání na animátory hrami v Národním sadu a za chvíli se k nám přihlásily 2 průvodkyně Lucka a Dorka, které se nám věnovaly po celou dobu výletu. Děti obdržely instrukce o programu a certifikáty, do kterých měly vlepovat hvězdičky za každou splněnou aktivitu.
Naše výprava vedla z Národního sadu na malebné náměstíčko, kde se děti rozdělily dle svých tříd a každá měla svůj program. Během dopoledne jsme navštívili Mini Zoo a shlédli různé druhy tropických ryb, ještěrů, pavouků, exotických hadů a také dravou želvu. Viděli jsme také, jak se zvířata krmí a nejodvážnější děti se mohly vyfotit s hadem za krkem. Typickou vůni terárií jsme potom vyměnili za úžasnou vůni perníků. Děti na vlastní oči viděly celý proces výroby štramberských uší a přímo z pece vložily horkou placku do speciálního kornoutu, aby docílily správný tvar „ucha“. Za odměnu si potom teplý perník mohly sníst. Také nás animátorky vyfotily u kašny na náměstí a tuto fotografii jsme dostali na památku. Procházkou jsme se všichni přesunuli k jeskyni „Šipka“, kde podle zvěsti žije poslední potomek dávno vyhynulé tlupy a jmenuje se Bertík. Společnými silami jsme vyvolali Bertíka z jeskyně a poslechli si o tajemstvích tohoto místa. Nakonec jsme ještě řádili na překážkové dráze ve skákacím hradu. A přišlo rozloučení s animátorkami, které byly po celou dobu moc milé. Za splněné aktivity a nalepené hvězdičky děti dostaly pochvalu a také perník ve tvaru Štramberské Trúby.
Tímto ale náš výlet ještě neskončil. Autobus nás dovezl na Hukvaldy a my jsme pokračovali pěšky od hlavní brány skrze hukvaldskou oboru až k samotnému hradu, jež je 3. největší zříceninou v ČR. Cestou jsme pozorovali členitý terén a staré aleje lip a dubů. Při zpáteční cestě jsme viděli v oboře stádo daňků a zahráli si pohybové hry. Počasí nám po celý den přálo a my jsme se spokojeni a plni zážitků vrátili z výletu domů.
Třídní učitelky: Mgr.Dagmar Hladká, Mgr. Yvona Plasgurová
Pro žáky osmých a devátých tříd byla v rámci předmětů dějepis, zeměpis a fyzika zorganizována exkurze do Jeseníků. Akce se uskutečnila ve třech termínech během měsíce května. Z Frenštátu jsme vyjížděli už v půl šesté ráno a do Velkých Losin jsme dorazili před devátou hodinou. Tady žáci navštívili ruční papírnu a muzeum papíru, kde zhlédli film o ruční výrobě papíru a prohlédli si výrobu samotnou. V malém obchůdku ruční papírny si mohli také zakoupit různé upomínkové předměty. Pak jsme absolvovali prohlídku renesančního zámku, který proslul především inkvizičními čarodějnickými procesy.
Nakonec jsme vyrazili na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně. Tato exkurze je letos zatraktivněna brýlemi s virtuální realitou. Po nasazení brýlí jsme se ocitli vysoko nad napuštěnou horní nádrží, s výhledem na hřebeny Jeseníků i nedaleký Praděd. Postupně jsme se dostali i do útrob vodního přivaděče, do strojovny transformátorů, zevnitř jsme si prohlédli turbínu i generátor a imaginárně jsme se projeli výtahem vybudovaným ve skalním masivu mezi elektrárnou a horní nádrží. Získané poznatky jsme si mohli ověřit na několika kvízových otázkách. Pak následovala prohlídka podzemí elektrárny a na závěr nás autobus vyvezl k dolní a horní nádrži. Z horní nádrže, která je ve výšce 1350 metrů, jsme měli výhled na Praděd a další vrcholy Jeseníků, což bylo pěkné zakončení exkurze.
Mgr. K. Adamčíková
S blížícím se koncem školního roku jsme taky ukončili činnost výtvarného kroužku pro děti na 1.stupni. Ještě se nám podařilo vytvořit mandalu z papírových košíčků a letní variace s šablonkami….Závěrečnou schůzku jsme si užili ve znamení ochutnávání dobrot , co každý přinesl a vzpomínali jsme na to, co nás v kroužku zaujalo.Někteří se těší už na další tvořivý rok….
Yvona Plasgurová
Nultý ročník Sportovního dne frenštátských škol se uskutečnil ve čtvrtek 13.6.2024 na hřišti ZŠ Záhuní. Tuto akci pořádaly Žákovské samosprávy ZŠ Tyršova a ZŠ Záhuní. Dopolední program byl připraven pro 1. stupeň. Žáci v šesti smíšených družstvech (1. - 5. ročník) z každé školy soutěžili mezi sebou v šesti disciplínách: skok v pytli, házení na cíl, běh s novinami, kopání na cíl, přenášení pingpongového míčku na polévkové lžíci a přenášení vody do odměrného válce. Na 3. místě skončilo družstvo ZŠ Tyršova, na 2. místě se umístilo družstvo ZŠ Tyršova a zvítězilo družstvo ZŠ Záhuní. Odpoledního programu se zúčastnili žáci 2. stupně, kteří se utkali ve sportovních hrách: basketbal, fotbal a přehazovaná. Šestičlenná družstva, která proti sobě bojovala po ročnících, hrála 2x7 minut. Po každé hře mohli diváci zhlédnout vystoupení zájmových kroužků ASTRY, cvč.: Dance rebels, flashmob, pole dance a zumba. Také dívky z 6. a 7. ročníků naší školy předvedly moderní tanec pod vedením paní učitelky Šenkeříkové. Na 3. místě se umístili žáci 7. ročníků ZŠ Záhuní, 2. místo obsadili žáci 6. ročníků ZŠ Záhuní a vítězem se stali žáci 9. ročníků ZŠ Tyršova. Všechna tři místa, jak dopoledne, tak i odpoledne, byla odměněna hodnotnými cenami, diplomy a každý dostal medaili z 3D tiskárny, kterou navrhli žáci ZŠ Tyršova. Také každý účastník dostal tatranku a minerálku. Během celého dne se o hudbu starali Jiří Lužinsky a Magdaléna Miková. Děkujeme ZŠ Tyršova za pomoc při organizaci. Také děkujeme městu Frenštát p. R. za pódium a ozvučení a hlavně žákům ze žákovské samosprávy, kolegům a asistentům. Počasí vyšlo na jedničku, všichni si akci užili a příští rok přenecháme štafetu ZŠ Tyršova.
Pro letošek byl cyklistický kurz naplánován na začátek června, a to ve dvou termínech. Jako první kurz absolvovali kurz žáci třídy 7. A, doplnění o chlapce ze 7. B. V druhém turnusu poté vyjeli žáci 7. C s děvčaty ze 7. B.
Před výjezdem proběhlo ještě klasické poučení o bezpečnosti, byla provedena technická kontrola stavu kol a následně se vyrazilo. Jelo se jako již několik posledních kurzů ve dvou výkonnostních skupinách a trasa vedla klasicky:
1. den:
Frenštát p. R. – Maralák – Podolanky – Martiňák – Prostřední Bečva – Horní Bečva
2. den:
Horní Bečva – cyklotrasa podél Bečvy – Rožnov p. R. – Pindula – Trojanovice - Frenštát p. R.
Ubytování jsme byli jako vždy v bungalovech u hotelu Cherry, kde již máme vypěstované dobré vztahy a i letos jsme byli spokojeni, za což tamnímu personálu děkujeme. Rovněž dík patří rodičům žáků, kteří nám pomohli s logistikou baťohů.
Učitelé, kteří kurz vedli:
1. termín - A. Svobodová, J. Fábíková, M. Blažek, J. Koláček
2. termín – A. Svobodová, L. Střalková, M. Vyvial, M. Blažek, M. Majer, J. Koláček
Komentáře žáků:
Dne 3. a 4. 6. 2024 proběhl první cyklistický kurz pro 7. A a chlapce ze 7. B, o den později 6. a 7. 6. 2024 proběhl druhý termín pro 7. C a dívky ze 7. B, kde jsem byla i já. Před samotným dobrovolným kurzem se musel absolvovat bezpečnostní kurz na dopravním hřišti. V 8 hodin ráno jsme naložili batohy do auta a dále byli rozděleni podle sebe na dvě skupiny, zdatnějších a méně zdatných. První lepší skupinu vedla paní učitelka Střalková s panem zástupcem Majerem. Druhou skupinu paní učitelka Svobodová s panem učitelem Vyvialem. Od školy jsme se vydali na Maralák, kde byla první svačinová pauza, dále na Podolanky, kde nás cesta moc bavila. Poté čekala nejtěžší cesta na Martiňák, cesta se neustále vlekla nahoru a většina šla pěšky nebo svým tempem. Nakonec jsme se všichni na vrcholu setkali. Naopak cesta dolů stála za to, jeli jsme pouze z kopce. Projeli jsme Prostřední Bečvou, kde jsme se také zastavili v obchodu s potravinami. Oběd jsme si dali v hotelu Valaška. Dále už jsme směřovali k hotelu Cherry na Horní Bečvě. Vyzvedli jsme si batohy, ubytovali se v chatkách a šli se projít k přehradě, kde se jeden chlapec nedobrovolně vykoupal. Po příchodu nás čekala teplá večeře. Učitelé se u nás proměnili, odešla paní učitelka Svobodová a pan učitel Majer a přijel pan učitel Koláček. Večer se za námi na motorce stavil dokonce pan učitel Hanzelka. Po večeři jsme se šli projít ještě na lom, kde jsme podle pana učitele nabírali auru. Měli jsme čas, tak jsme si lom obešli ještě na druhou stranu, podívali jsme se na vyhlídky a dokonce jsme viděli i začínající západ slunce. Po příchodu byla volná zábava a taky studená večeře, na kterou si zašel jen, kdo chtěl. Jako večerní hry kluci hráli na místním hřišti fotbal a holky u chatek vyvolávku. Večerka byla v 22 hodin. Nemohly jsme s holkami usnout, tak jsme si nakonec našly meditační hudbu, která nás akorát ještě více vyděsila. Po tom co jsme se vzbudily a byly zamčené s tím, že paní učitelka má klíče, tak jsme se učily lézt oknem. Ráno v 8 hodin byla snídaně a zjistili jsme, že k nám přijel ještě pan učitel Blažek. Naložili jsme batohy do auta, uklidili pokoje a vyrazili na cyklotrasu podél Bečvy až do Rožnova, kde jsme se v Gibon parku posilnili obědem a prodávaly větvičky za kameny. Pokračovali jsme přes Pinduli, která se také dost táhla. Potom už nás čekalo jen dojet do Trojanovic, kde jsme se stavili na zmrzlinu. Potom už jen stačilo dojet ke škole, vzít si batohy a rozloučit se. Hlavní je, že se nikomu nic závažného nestalo a všichni dojeli. Byl to opět kurz, ze kterého máme plno zážitků a to hlavně z chatek, zábavy, ale nakonec i z těch kopců.
Aneta Kuchařová, VII. C
Ve čtvrtek a pátek (6. až 7.) června, jsme měli se školou cyklovýlet. Vyjížděli jsme ráno od školy směrem na Maralák a z Maraláku směrem na Martiňák, který byl naši první a největší překážkou. Největší sportovci ho dokázali vyjet za kratší dobu a většina ho sice vyšla vedle kola, ale i tak to každý zvládnul. Z Martiňáku už jsme sjeli jen z kopce dolů a dorazili jsme do restaurace Valaška kde jsme si dali oběd a potom jsme jeli na ubytování, kde jsme se potom prošli kolem přehrady a na vyhlídku. Druhý den už jsme žádné velké kopce neměli, takže už byla více odpočinková jízda. Počasí nám po celou dobu přálo a obešli jsme se bez vážných zranění a problému.
Prokop Urbásek, VII. C
Jiří Koláček
Ve čtvrtek 6. června se naše škola podruhé ve své historii zúčastnila této soutěže. Pro letošní ročník jsme přihlásili 2 smíšená družstva a čekal nás nelehký úkol v podobě obhajoby prvního místa. Vojáci si v tomto roce pro soutěžící připravili opět osm zajímavých stanovišť, které museli plnit týmově. Konkrétně se jednalo o tyto disciplíny: skupinový běh na 1000 metrů, překážková dráha s početní úlohou, vědomostní test, střelba ze vzduchovky, znalost první pomoci, hod granátem na přesnost, silový trojboj a da Vinciho most.
V Čeladné celkem soutěžilo 13 družstev a i přes velké úsilí jsme letos na stupínky nejvyšší nedosáhli. Letos jsme převedli průměrné výkony a v silné konkurenci obsadili 6. a 9. místo.
Účastníci soutěže:
Družstvo na 6. místě: S. Havlová (8.C), V. Mazochová (8.B), T. Krejčí (8.A), A. Šrubař (8.B)
Družstvo na 9. místě: L. S. Segečová, J. Genzer, J. Kryške, M. Potůček (všichni 8.A)
Jiří Koláček
Ve čtvrtek 30. 5. jsme se vydali s dětmi z 1. stupně za pokladem. Cesta nebyla jednoduchá, museli jsme všichni překonávat nelehké překážky a plnit různé úkoly, abychom se dostali k pokladu. Každý úkol v sobě ukrýval jednu indícii, z které jsme v cíli sestavili kód a tím otevřeli truhlu s pokladem. Děti poznávaly stromy, tvořily mandaly z přírodnin, skládaly přísloví, luštily morseovku, házely šiškami na cíl, zdolávaly překážkovou dráhu a zahrály si hru Molkky. Po splnění všech úkolů čekal v cíli na děti ,,poklad“. Společně jsme tak s dětmi oslavili jejich svátek, který připadne na sobotu 1. června.
Mgr. Radmila Matušová
Ve dnech 27.-29.5. absolvovali žáci 9.A a 9.C vodácký kurz na Orlici. Cílem tohoto kurzu bylo seznámení se základy sjíždění řek na nafukovacích lodích, chování v přírodě a na vodě. Celkem na řekách Divoká, Tichá Orlice a Orlice zdolali během tří dnů 32 km. Poslední den uspořádali instruktoři malý rychlostní závod. Deváťáci určitě budou mít na co vzpomínat.
Dne 13.5 jsme ráno vyjeli vlakem z Frenštátu na náš 3 dny dlouhý vodácký kurz.
Jeli jsme přes Valašské Meziříčí, kde jsme přestupovali na vlak, který jel do Olomouce a potom do Chocně.
Z Chocně jsme jeli menším vláčkem do Borohrádku, odtamtud jsme už ale museli pěšky. Nedaleko na nás čekali instruktoři (Bára a Dan), kteří nás seznámili se základy chování a jízdy na vodě.
Všichni jsme se nalodili a jeli po Tiché Orlici do našeho kempu, kde jsme bydleli po zbytek kurzu v chatkách.
Druhý den v úterý jsme jeli po Divoké Orlici. Bylo to víc mělčí a rychlejší a asi dvakrát delší než předchozí den. Všichni jsme to zvládli.
Večer jsme si opekli špekáčky a povídali si u ohně. Byla to zábava, jelikož tam kolovala různá témata.
Třetí a poslední den jsme se sbalili a vyrazili na vlak a zpátky do kempu jsme jeli na loďkách.
Odpoledne jsme se rozloučili s instruktory a šli na vlak.
Cesta byla v pohodě. Na vodácký kurz budeme všichni rádi vzpomínat.
Dobiáš Erik
Ve dnech 2. a 3. května se žáci Základní školy Záhuní vydali na školní zájezd do Rakouska.
Cílem prvního dne bylo malebné městečko v blízkosti Alp - Hallstatt. Toto turistické centrum Solné komory je zapsáno mezi kulturními památkami UNESCO.
Hned ráno jsme měli zajištěnu prohlídku nejstaršího solného dolu v Evropě. Prohlídka byla skvělá. Žáci si mohli vyzkoušet, kolik rozumí německy nebo anglicky. Pan průvodce obratně vedl výklad v obou jazycích. Myslím, že převážná většina účastníků si odvezla místní sůl jako dárek rodičům.
Po prohlídce dolu nás náš pan průvodce provedl městečkem, které je vybudováno ve skále na břehu jezera a má svou typickou architekturu. Celý den nám přálo počasí. Výhledy na alpské vrcholky a okolní krajinu byly přímo idylické. V odpoledních hodinách nás čekala ještě projížďka lodí. Ta nás přivezla přímo k místu, kde jsme byli ubytovaní.
Páteční den nám hned ráno zkazil výhled z okna. Počasí se výrazně změnilo a nás čekal den s deštníkem v ruce. Našim cílem byl Salzburg. Během procházky městem jsme si prohlédli všechny památky historického centra např. zámek Mirabell, rodný dům Wofganga Amadea Mozarta, arcibiskupský palác. Žáci měli samozřejmě i čas nakoupit si několik suvenýrů nebo malých dárečků. Díky špatnému počasí jsme prohlídku města trochu urychlili a rozhodli se ještě pro jednu zastávku pod střechou. Na Salzburgském letišti je hangár č. 7, v něm je výstava Red Bull racing. Rakouská stáj Formule 1 sponzorovaná firmou Red Bull zde vystavuje své monoposty a jiné dopravní prostředky se svým logem.
Tímto zajímavým zážitkem jsme ukončili náš pobyt v Salzburgu a rozjeli se směrem k domovu.
Žáci během zájezdu měli možnost seznámit se s rakouskou kulturou, pokochat se krásnou krajinou Rakouských Alp a vyzkoušet si své znalosti cizích jazyků v praxi.
Po školním kole, které proběhlo 10.4. (jízda zručnosti) a 11.4. (testy), přišlo na řadu kolo oblastní, ve kterém nás reprezentovali tito žáci:
Kategorie ml. žáci: N. Hošková(5.B), M. Mikulášková(6.B), A. Knoll (6.C), M. Kuznietsov (6.A)
Kategorie st. žáci: L. S. Segečová (8.A), A. Šrubařová (6.D), P. Polášek (9.D), J. Veselý (9.B).
Oblastní kolo probíhalo tradiční formou, a to nejprve písemnými testy, které se psaly na půdě ZŠ Záhuní. Poté se všichni účastnící soutěže přemístili na frenštátské dopravní hřiště, kde je čekaly ještě dvě disciplíny, konkrétně jízda zručnosti a jízda po dopravním hřišti.
V kategorii mladší žáci bylo přihlášeno 6 škol a žáci naší školy obsadili pátou pozici. Podobně dopadli i jejich starší kolegové a kolegyně, když obsadili 3. místo ze čtyř škol.
Umístění nebylo letos nikterak slavné, ale žáky soutěž bavila a přinesla jim nové zkušenosti a vědomosti z oblasti cyklistiky či silničního provozu a v neposlední řadě mnoho zážitků, a to je to nejdůležitější.
Jiří Koláček
Ve čtvrtek 25. 4. 2024 se na naší škole konala tradiční jarní soutěž pro žáky II. stupně ve skoku vysokém – 8. ročník Záhuňské laťky. I když bylo do soutěže pozváno několik škol z Frenštátu a okolí, zasoutěžit si s námi přišla opět jen jedna škola ZŠ Tyršova. Přesto se ve skoku vysokém snažilo o nejlepší výkon 77 žáků a celá soutěž měla výbornou atmosféru. Dokonce byl překonán starý výškový rekord Záhuňské laťky v kategorii chlapců - ze 165 cm na 172 cm a držitelem nového rekordu se stal Matěj Ott ze ZŠ Tyršova. Rekordy školy letos pokořeny nebyly. Nejlepší soutěžící byli odměněni cenami - diplom, medaile, sladkost a drobný předmět.
Výsledky našich nejlepších skokanů:
Kategorie 6.třídy:
- Děvčata
Badačová Vanesa 2. místo, 125 cm
Kavanová Ema 3. místo, 115 cm
- Chlapci - Hrnčíř Matyáš 1. místo, 130 cm
Bell Christopher 3. místo, 125 cm Kategorie 7. třídy:
- Chlapci
Veselý Jan 2. místo, 145 cm
Boháč Marek 3. místo, 140 cm Kategorie 8. třídy:
- Děvčata
Bell Madelaine 1. místo, 140 cm
Segečová Lilly Sarah 2. místo, 130 cm
Kovářová Klára 3. místo, 130 cm Kategorie 9. třídy:
- Děvčata
Garcia Nieto Sofie 2. místo, 135 cm
Žáková Andrea 3. místo, 130 cm
- Chlapci
Šnyta Štěpán 3. místo, 165 cm
Všem zúčastněným žákům děkujeme za reprezentaci školy a přejeme další hezké výkony v nadcházející jarní atletické sezóně.
J. Krygelová
Ve středu 17.4. jsme v naší škole cestovali v čase. Měli jsme možnost vrátit se o staletí zpět do minulosti, do časů, kdy zde na Valašsku lidé žili rozeseti po kopcích v malých chalupách a mezi lidmi vládlo řemeslo. Všichni účastníci tohoto řemeslného dne byli zasvěceni do tajů zázračných bylin a z úst věhlasné bylinkářky, paní Vandy Vrlové mohli vyslechnout příběh o kouzlu "devatera kvítí". Jak se rodí metla, která kdysi patřila ke každé chalupě, nám předvedl mistr řemesla metlářského pan Ondřej. Jedinečnou možnost jsme dostali u pana kováře, který v žáru výhně spolu s dětmi koval hřebíky, skoby a další předměty. Celou školou se vinula vůně perníků a čerstvého dřeva. Perníčky, jeden po druhém, dostávaly jemné cukrové krajky, rukou šikovné perníkářky a dřevěná polínka se pod rukami řezbáře měnila v ovečky, koníky, nebo zdobené píšťalky. Cestou za všemožnými řemesly jsme narazili také na ševce, který nám představil tradiční, všední valašskou obuv "krpce" a kousek dál zdatná švadlenka krásně zdobené kordulky, bruncleky, fěrtochy a jemně vyšívané rukávce, které byly a jsou neodmyslitelnou součástí kroje. Abychom atmosféru Valašska měli úplnou, celou školou do toho všeho zněly tóny cimbálu v podobě valašských písní.
Byl to krásný návrat do starých časů našich předků a my doufáme, že se ještě někdy budeme moci do minulosti opět podívat.
Mgr. Kateřina Juříčková
McDonald's Cup
11.4.2024 se konal největší školní fotbalový turnaj McDonald's Cup.Každoročně se do turnaje zapojí více než 2300 školních týmů z celé republiky. I my jsme se zapojili, získali jsme krásné 4. místo!
Školní kolo všestranné sportovní soutěže OVOV
V pondělí 11. 3. 2024 se konala soutěž OVOV (odznak všestrannosti olympijských vítězů). Tohoto klání se zúčastnili vybraní žáci 3.-9 ročníku, kteří vytvořili smíšená šestičlenná družstva. Závodilo se v pěti disciplínách – sedy lehy, skok přes švihadlo a dribling, trojskok a hod medicinbalem. Výkony žáků byly velice odhodlané a všichni si vzájemné zápolení užili. Nejlepší umístění se tímto kvalifikovali do okresního kola soutěže, které proběhne 15.4. v Odrách. Celkové výsledky jsou vyvěšeny na webu školy. Gratulujeme všem umístěným a děkujeme všem zúčastněným.
Výsledky
3.-5. třída
Družstva
1. místo – 5.B
2. místo - 4.B
3. místo - 3.B
Jednotlivci
1. místo – Elen Maloušková 5.B, Gabriel Hořelka 5.B
2. místo – Nathalie David 4.B, Vojtěch Pargač 4.A
3. místo – Viktorie Fojtíková 5.A, Boris Rek 5.A
6.-7. třída
Družstva
1. místo – 7.B
2. místo – 7.A
3. místo – 6.D
Jednotlivci
1. místo – Anna Syrková 7.B, Filip Kocián 7.C
2. místo – Viktorie Bačová 7.A, Krpec Jan 7.C
3. místo – Eliška Macečková 7.B, Pítr Jan 7.A
8.-9.třída
Družstva
1. místo – 9.C
2. místo – 8.C
3. místo – 9.D
Jednotlivci
1. místo – Veronika Petrová 8.B, Jiří Petr 9.D
2. místo – Madelaine Bell 8.B, Martin Pavlát 9.C
3. místo – Simona Havlová 8.C, Matyáš Štefek 9.D
Nejlepší umístění se tímto kvalifikovali do okresního kola soutěže, která proběhne 15.4. v Odrách. Věříme, že i tady předvedou skvělé výkony a třeba se jim podaří postoupit i do krajského potažmo celorepublikového kola.
Poděkování patří všem účastníkům soutěže, kteří do vzájemného zápolení dali maximum, vedení školy za možnost uspořádat tuto akci a žákům z 8.C za pomoc při hodnocení výkonů.
Mgr. Adéla Svobodová a tým učitelů TV
Zápis nanečisto
V úterý 5. března se na naší škole konal pro budoucí školáky ZÁPIS NANEČISTO. Děti za přítomnosti svých rodičů plnily úkoly, při kterých si vyzkoušely své dovednosti a znalosti potřebné pro vstup do školy. Za splnění všech úkolů je čekala malá odměna. Společně s rodiči měli možnost si také prohlédnout školu a seznámit se tak se školním prostředím, ve kterém v dalších letech stráví spoustu času. Na malé školáky se moc těšíme u opravdového zápisu ve středu 10. dubna.
Lyžařský výcvik II
I přes mírné obavy byly sněhové podmínky ve Velkých Karlovicích téměř dostačující. Druhého letošního kurzu se účastnili žáci s malými či žádnými lyžařskými zkušenostmi. Na sjezdovkách jsme byli každý den dopoledne i odpoledne, kromě středy, to jsme od 14:00 do 16:00 navštívili místní Vodní svět. Čtvrteční závod ve slalomu, bohužel z důvodu nedostatečné sněhové pokrývky neproběhl. Místo slalomu se jel závod v lyžařských dovednostech. Všichni účastníci si osvojili základy sjezdového lyžování a na kurzu nebylo nikoho, kdo by nedokázal bezpečně pokořit mírnou sjezdovku. Ubytování jsme byli letos na hotelu Koník v Karolínce, kde jsme byli ubytováni pouze my a byli jsme maximálně spokojeni. Mírnou nevýhodou bylo přizpůsobení harmonogramu autobusové dopravě na sjezdovky z Karolínky do Velkých Karlovic. Letošní kurz nedoprovázelo žádné vážnější zranění.
Jiří Koláček
Lyžáček pro 1. stupeň
V týdnu od 12.-16. února jsme pro děti 1.stupně zorganizovali oblíbený lyžařský kurz v SKI areálu Bílá v Beskydech. Tentokrát se přihlásilo kolem 50 dětí z 1. – 5. ročníku. Děti každý den po obědě dovezl autobus do lyžařského střediska na Bílé. Tady byly rozděleny podle výkonnosti do několika týmů. Každý tým měl svůj charakteristický název a označení. Pod vedením instruktorů děti absolvovaly výuku lyžování. Začátečníci využívali pohyblivé pásy a mírné sjezdovky. Ti zdatnější jezdili na prudších sjezdovkách a využili také novou šestimístnou lanovku v tomto areálu. Nechyběla ani přestávka na čaj a svačinku. Poslední den se uskutečnily závody v jednotlivých týmech .Počasí bylo teplejší a sněhová nadílka nebyla tak velká , ale děti si to krásně užily. Byly spokojené a těšily se na každý další den.
A my už se těšíme na to, co nás čeká příští rok…..
Y.Plasgurová
Lyžařský výcvik
Tradiční akce pro žáky 7. ročníků jede letos ve dvou kolech. V prvním kole se zúčastnili žáci, kteří se chtěli zdokonalit ve svých už dříve získaných schopnostech sjezdového lyžování a žáci, kteří se chtěli naučit jízdě na snowboardu. Vše se odehrálo za dobrých sněhových podmínek v týdnu od pondělí 22. ledna do pátku 26. ledna 2024 na sjezdovkách Skiareálu Kyčerka. Ubytování bylo tentokrát zajištěno v Hotelu Koník v Karolince, takže na transport do areálu byl využíván skibus. Vše probíhalo hladce. Někteří žáci zlepšili svou techniku, jiní si svou píli osvojili základy snowboardingu.
Středeční odpočinkové odpoledne měli žáci možnost strávit v nedalekém nově vybudovaném aquaparku Vodní svět. Tam se dostatečně vydováděli na vodních atrakcích a také zregenerovali unavené svaly. Vše vyvrcholilo ve čtvrtek odpoledne závěrečným závodem ve slalomu. Nejlepší lyžaři a snowborďáci obdrželi diplom a sladké odměny. Radost z absolvování závodů a úspěšného průběhu kurzu vyvrcholila večerní diskotékou. Druhý lyžařský kurz pro lyžaře začátečníky probíhá ve stejném prostředí právě tento týden.
J. Krygelová
Na počátku byl nápad
V září 2023 na pozvání dvou učitelek Mgr. Kateřiny Mráčkové a Mgr. Jarmily Šigutové navštívil naši školu vzácný host - maltský novinář sir Patrick J. O´Brian. Pozvali jsme ho do výuky konverzace anglického jazyka, kde spolu se žáky i učiteli diskutoval na různá témata. Povídali jsme si o zájmech dětí, o tom, jak tráví volný čas, co je baví, o čem sní. Žáci mluvili nejvíce o rodině a kamarádech, dobře reagovali a kladli zvídavé otázky. Patrick nám vyprávěl o sobě i o Maltě, kde žije a pracuje. Strávili jsme společně pěkné chvíle plné vzájemného porozumění a vstřícnosti. Host ocenil jazykovou úroveň žáků a přislíbil další setkání.
Dne 16. ledna 2024 jsme uspořádali školní kolo Soutěže v anglickém jazyce. Jako čestný host a předseda poroty se jazykového klání zúčastnil i přítel školy Patrick. Má naši zemi rád a často přijíždí. Žáci předvedli skvělé jazykové výkony. Vítězové obou kategorií budou reprezentovat školu v únoru 2024 v okresním kole této soutěže v Novém Jičíně.
Tehdy vznikla myšlenka hlubší spolupráce s touto anglicky mluvící zemí Evropské Unie. Rádi bychom našli na Maltě partnerskou školu pro dlouhodobou spolupráci. Hledáme přátele pro komunikaci, vzájemné poznávání a výměnu zkušeností, pro šíření myšlenky přátelství mezi národy v tomto rozděleném světě.
Očekáváme vzájemné porozumění, které povede k vzájemnému obohacení v oblasti kultury, poznávání tradic a historie národů, a zlepšení jazykových dovedností.
Moc se těšíme !!!
Mgr. Jarmila Šigutová a Mgr. Kateřina Mráčková
eTwinning
Naše škola úspěšně navázala mezinárodní spolupráci v rámci programu eTwinning s Tureckem, Norskem a Slovenskem. Dne 10. ledna 2024 se čtyři vybraní žáci z 9. ročníku zúčastnili živého vysílání společně s tureckým partnerským týmem. Kluci podali skvělý výkon při plnění kvízových otázek z matematiky a anglického jazyka, i když se jim bohužel nepodařilo ukořistit vítězství.
Vánoční šachový turnaj
V úterý 19. prosince 2023 se na naší škole uskutečnil 2. ročník Vánočního šachového turnaje. Letošního klání se zúčastnilo 23 žáků, od těch nejmenších z první třídy až po zástupce z devátého ročníku.
Nejúspěšnější tři šachisté získali medaile vyrobené na školní 3D tiskárně a navíc každý z nich obdržel hodnotnou stolní hru. Za předvedenou hru a odvahu, poměřit své šachové umění se staršími žáky, byli obdarováni i tři nejlepší hráči z prvního stupně.
Adventní basketbalový turnaj 2023
Již tradičně proběhl v prosinci basketbalový turnaj ZŠ Záhuní. Turnaje se zúčastnily všechny třídy druhého stupně a své zápasy odehrály v hodinách tělesné výchovy. Každá třída předvedla, že košíková jim není úplně cizím sportem a k vidění bylo mnoho zajímavých basketbalových momentů. Jak jednotlivé třídy dopadly, můžete zjistit v tabulce níže.
Konečné pořadí:
Mladší žáci: Mladší žákyně:
1. 7. A 1. 7. A
2. 6. C 2. 6. A
3. 7. C 3. 6. C
4. 6. D 4. 7. C
5. 7. B 5. 7. B
6. 6. B 6. 6. B
7. 6. A 7. 6. D
Starší žáci: Starší žákyně:
1. 9. C 1. 9. A
2. 8. B 2. 8. C
3. 9. D 3. 8. B
4. 8. A 4. 9. B
5. 8. C 5. 8. A
6. 9. B 6. 9. D
7. 9. A 7. 9. C
Jiří Koláček
Cizí jazyk nám není cizí
V úterý 12. prosince 2023 se opět konala na ZŠ Záhuní jazyková soutěž pro žáky 5. tříd „Cizí jazyk nám není cizí“. Letošního už 10. ročníku se celkem zúčastnilo 48 žáků z těchto škol: ZŠ Trojanovice, ZŠ Tyršova 913, ZŠ Lichnov, ZŠ Tichá a žáci pořádající školy. Jako každý rok soutěžila tříčlenná družstva, která musela plnit různé úkoly. Nebyly však zaměřené na gramatiku, ale šlo o jazykové hry a hříčky a poslech písničky. První tři družstva byla odměněna cenami – anglickými knihami, přehledy gramatiky a bloky. Všichni zúčastnění pak dostali sladkou odměnu. Žáci okolních škol si pak mohli za doprovodu vedení ZŠ Záhuní prohlédnout tuto školu. Výsledky byly letos velice vyrovnané a těsné. A jak to tedy dopadlo?
1. místo: ZŠ Tichá: 62 b – Terezie Koblicová, Ondřej Piskoř, Maty Kocián
2. místo: ZŠ Tyršova: 61 b – Adam Bartoš, Martin Špaček, Jáchym Petřík
3. místo: ZŠ Tichá: 60 b – Tadeáš Malina, Šimon Rozbroj, Jakub Zbránek
Všem děkuji za účast, výbornou soutěžní atmosféru, paní učitelce Mráčkové a žákům z 9. A za pomoc při organizaci soutěže.
Mgr. Zita Kučová
Florbal základních škol – kategorie 8. a 9. třída hoši – 1. kolo
Ve středu 6. 12. 2023 odehráli naši starší žáci ve Štramberku okrskové kolo ve florbalu škol. V tamní sokolovně se jim nevedlo vůbec špatně a po dvou přesvědčivých výhrách jedné remíze a jedné těsné porážce obsadili pěkné druhé místo. Tabulku s výsledky si můžete prohlídnout v přiložených fotografiích. Děkujeme pořádající ZŠ Štramberk za dobrou organizaci a žákům naší školy za příkladnou reprezentaci.
Na turnaji reprezentovali tito žáci: Jiří Petr 9.D, Matyáš Géryk 9.C, Jakub Pospíšil 9.C, Daniel Ťulák 9.A, Jakub Genzer 8.A, Mikuláš Potůček 8.A, Jakub Blahut 8.B, Jakub Kopečný 8.C, Jan Pítr 7.A
Jiří Koláček
Kalamář uspěl ve finále soutěže Školní časopis roku 2023
Redaktoři školního časopisu Kalamář se zúčastnili celorepublikového finále soutěže Školní časopis roku 2023. Této tradiční soutěže školních časopisů a novin se mohou zúčastnit všechny redakce základních i středních škol v České republice. Po úspěšném zdolání krajského kola, postupují nejlepší časopisy do finále.
V letošním, již 17. ročníku, odborná porota hodnotila celkem 216 časopisů. Ve finálovém klání v kategorii II. stupeň základních škol Kalamář obsadil krásné 13. místo.
Slavnostní vyhlášení výsledků s doprovodným programem proběhlo v Brně a zúčastnilo se ho celkem deset redaktorů. Ti absolvovali dva zajímavé workshopy ze žurnalistického prostředí a prohlédli si i jiné školní časopisy.
Všem žákům, kteří se na tvorbě časopisu podílejí, blahopřeji k úspěchu, děkuji jim za skvělou reprezentaci školy a přeji jim spoustu dalších zajímavých námětů popsanýchjejich svěžím zpravodajským stylem.
Den otevřených dveří - 2. prosinec 2023
,,Mik, miku, mik, miku Mikuláš, přišel s čerty na návštěvu k nám” a to v sobotu 2. prosince, kdy se dveře naší školy otevřely pro širokou veřejnost. Konal se tady již tradiční mikulášský den otevřených dveří. Návštěvníky přivítaly svým hudebním vystoupením děti z prvních a druhých tříd. Žáci pod vedením svých vyučujících předvedli své dovednosti, znalosti a do aktivit zapojovali malé nebo velké návštěvníky. Mladší děti si mohly společně s rodiči projít celou školu a plnit jednotlivé úkoly. Po absolvování stezky, která vedla po stopách Mikuláše, dostaly malou sladkou odměnu. Ze tříd se ozývala hudba a zpěv za doprovodu různých hudebních nástrojů, k řešení byly hudební hádanky a kvízy. V jazykových učebnách si mohli příchozí procvičit své jazykové znalosti, seznámit se s audiovizuální technikou, kterou využíváme při výuce. V odborných učebnách chemie, fyziky a přírodopisu byly k vidění různé pokusy a prezentace, do kterých se mohl každý zapojit. Živo bylo zvlášť v učebně chemie, kde to bublalo, dýmilo, vonělo, učebna se zahalila do páry a vyráběla se mýdla. Své znalosti si příchozí prověřili při řešení kvízů, rébusů, křížovek, skládaček a doplňovaček z oblasti dějepisné, zeměpisné nebo literární. V počítačové učebně byly k vidění nejen výukové programy, ale také robotické stavebnice a 3D tiskárna, což zaujalo nejen děti, ale především i dospělé návštěvníky. Kdo zavítal do první nebo druhé třídy, mohl se podívat a seznámit s pomůckami pro naše nejmenší žáky, vyzkoušet si některé hry, poskládat puzzle, vyluštit křížovku, vyplnit pracovní list, ale také zaskotačit na malé překážkové dráze. O tom, že žáci dokáží tvořit a vyrábět krásné a nápadité věci, se mohli všichni příchozí přesvědčit ve školní dílně nebo ve výtvarné učebně. I zde byli zapojeni do aktivit a mohli si vyzkoušet práci se dřevem nebo zajímavou netradiční výtvarnou techniku. Vánoční nálada byla cítit z kuchyňky. Peklo se vánoční cukroví, zdobily se perníčky. K zhlédnutí byla výstava různých historických a archeologických vykopávek, protože na škole pracuje kroužek Historie nás baví. Velká tělocvična patřila všem, kteří mají rádi pohyb. Malí i větší sportovci si mohli vyzkoušet obratnost, rychlost a zdatnost na překážkové dráze nebo s florbalovou hokejkou. O kulturní program se postaraly nejen žáčci z naší školy, ale především děti z mateřské školy Školská a Dolní. Sboreček Mateřídouška z MŠ Školská svým pěveckým vánočním programem plným koled a zimních písniček a říkanek všechny přítomné svátečně naladil. Děti z MŠ Dolní se proměnily v sněhové vločky a malé skřítky a milým pohybovým vystoupením přispěly ke krásné sváteční atmosféře. K zakoupení byly vánoční ozdoby, svícny a dekorace, které vyráběly děti a paní vychovatelky ze školní družiny. V jídelně paní kuchařky připravily bohaté a pestré občerstvení. Rozjímat u kávy a něčeho dobrého mohli návštěvníci také ve školním bufetu. Každý, kdo do naší školy zavítal, měl možnost si prohlédnout prostory školy a obdivovat výtvarné práce našich žáků, které zdobí třídy, chodby a školní družinu. Venku panovala krásná zima, která doplnila sváteční předvánoční náladu ve škole. Děkujeme všem za jejich přízeň a návštěvu. Velké poděkování patří také zaměstnancům a žákům, kteří se podíleli na tomto krásném dni.
Setkání se zástupci středních škol – 21.listopad 2023
Žáky osmého a devátého ročníku čeká důležité rozhodnutí. Musí si vybrat střední školu, na které budou po ukončení základní školy pokračovat ve studiu. Abychom jim jejich rozhodování ulehčili, pořádáme každý rok v naší škole „Setkání zástupců středních škol s žáky osmého a devátého ročníku a jejich rodiči “. Letos tato akce proběhla 21. listopadu a zúčastnili se jí zástupci 17-ti středních škol z blízkého okolí: Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí, Nového Jičína, Kopřivnice, Oder, Frýdku–Místku a Frenštátu pod Radhoštěm. Pozvaní zástupci své školy nejprve krátce odprezentovali, následně se mohli zájemci z řad rodičů a žáků zeptat zástupců jednotlivých škol na bližší podrobnosti. Rodiče a žáci se tak dozvěděli mnoho zajímavých informací, například, které studijní a učební obory jsou podporovány stipendii Moravskoslezského a Zlínského kraje, které školy spolupracují s firmami poskytujícími studentům motivační a jiné příspěvky, které školy umožňují svým studentům získat zdarma řidičský nebo svářečský průkaz, dále informace o podmínkách přijetí, uplatnění absolventů v praxi apod.
Doufám, že pro žáky a rodiče, kteří se zúčastnili ve velkém počtu, byla akce přínosem a žákům pomůže správně vybrat jejich budoucí povolání.
Mgr. K. Adamčíková, výchovná poradkyně
Okresní finále mladších dívek ve florbale
V úterý 21.11.2023 jelo v brzkých ranních hodinách jedenáct dívek z 6. a 7. ročníků do Oder na okresní finále ve florbale mladších dívek. Dívky hrály celkem 4 zápasy. Utkaly se proti škole z Oder, Kunína, Bílovce a Kopřivnice. Každý zápas se hrál 2x10 minut. Dva zápasy se jim podařilo vyhrát, jeden remízovat a jeden zápas prohrály. Ranní tréninky v tělocvičně se vyplatily a holky se hezky sehrály. Hrály fair play, dobře střídaly, dělaly to, co se naučily na tréninku. I proto se umístily na krásném 3. místě. Za to jim patří velký dík!
V týmu hrály tyto dívky - 6.A Anna Videcká, 6.B Viktorie Ulrichová, 6.B Zuzana Přikrylová, 6.C Adéla Mikesková, 6.C Karolína Gilarová, 7.A Hana Drozdová, 7.A Viktorie Bačová, 7.A Julie Ťuláková, 7.B Anna Syrková, 7.B Sabina Šrubařová, 7.B Eliška Macečková
Mgr. Lenka Střalková
2. místo v okresním kole ČEPS cupu
Český florbal pořádal další ročník ČEPS cupu. Ve středu 22. listopadu 2023 na ZŠ Emila Zátopka v Kopřivnici se odehrálo okresní kolo pro žáky 1. stupně.
Naši školu reprezentovali: Denis Němec (kapitán týmu), Michal Bílský (brankář), Prokop Gajdušek, Marek Genzer, Adam Gerlich, Gabriel Hořelka, Kryštof Hlucháň, Vojtěch Pargač, Matouš Trchalík, Šimon Videcký a Vítek Videcký.
Kluci byli skvělí! S přehledem vyhráli svou skupinu - trošku nás jen potrápila ZŠ Sv. Zdislavy v Kopřivnici.
Ve finále jsme bojovali o 1. místo se ZŠ Kopřivnice - Lubina. Kluci se snažili, ale náš soupeř měl štěstí na své straně.
Každopádně výhra skupiny a 2. místo z 8 je výborný výsledek.
Kluci, děkuji za nádherný sportovní zážitek!
Ing. Renáta Šišková, trenérka
Florbal základních škol – kategorie 6. a 7. třída hoši – 1. kolo
Po několika leté pauze se ZŠ Záhuní opět zúčastnila florbalového turnaje mezi základními školami. V prvním kole byla naše škola nalosována do skupiny A, což znamenalo, že za soupeře měla tyto základní školy: Kopřivnice Emila Zátopka, Kopřivnice 17. listopadu, Kopřivnice Sv. Zdislavy a Štramberk. Turnaj se odehrál 16. 11. 2023 na kopřivnické hale Emila Zátopka. Žáci z Frenštátu do rodiště slavného běžce neodjížděli v roli favorita, i přesto se chtěli „porvat“ o pěkné umístění. V prvním zápase proti 17. listopadu slavili těžce vybojované vítězství, ovšem se ztrátou gólmana. Richarda Žylu zastihly nenadálé zdravotní problémy a odcestoval z turnaje domů. V bráně jej tedy musel nahradit někdo z hráčů, volba padla na Samuela Srněnského, který i přes snaživý výkon, nezabránil následujícím třem porážkám. Prohry se Štramberkem a Sv. Zdislavou byly těsné, ovšem zápas s pořádajícím Emilem Zátopkem, byl v plné režii domácích. Žáci ZŠ Záhuní obsadili na turnaji celkové čtvrté místo, což tak nějak odpovídalo jejich výkonu. Za bojovnost a nasazení jim zcela jistě patří pochvala.
Na turnaji reprezentovali tito žáci: Roman Jež 7.A, Jan Pítr 7.A, Jan Veselý 7.A, Richard Žyla 7.A, Filip Kocián 7.C, Samuel Srněnský 7.C, Jakub Majer 6.A, Mikuláš Bok 6.C, Tomáš Kundrát 6.C, Jan Kadúch 6.D, Tomáš Štefek 6.D.
Jiří Koláček
Pohár FAČR pro 2. Stupeň ZŠ – finálové kolo
Po vydařeném vystoupení v Novém Jičíně, kde naši žáci vybojovali druhé místo a postoupili do finálových bojů, nás čekal finálový turnaj v Ostravě. Ve fotbalovém areálu TJ Unie Hlubina změřili naši žáci síly se ZŠ Kylešovice, ZŠ Kravaře a ZŠ Příbor Jičínská. S Kylešovicemi tahali za kratší provaz a prohráli 1:0. Zápas s Kravařemi byl vyrovnaný, ale ZŠ Záhuní bohužel opět prohrála 1:0. V posledním zápase žáci naší školy herně přehrávali svého soupeře z Příboru, ovšem ani to nezabránilo třetí těsné porážce 1:0, a tak ZŠ Záhuní obsadila ve finálovém kole Poháru FAČR celkové 4. místo. Tohoto turnaje jsme se letos zúčastnili prvně, a velice se nám líbil. V příštím roce, pokud bude možnost, tak určitě podáme opět přihlášku. Závěrem děkujeme pořadatelskému týmu za dobrou organizaci.
Na turnaji reprezentovali tito žáci: Jiří Ulíčník 9.C, Tomáš Bok 9.C, Michal Genzer 9.C, Matěj Kotrba 9.D, Tadeáš Krejčí 8.A, Jakub Genzer 8.A, Adam Šrubař 8.B, Tobias Pivko 7.A, Emil Beran 7.A, Jan Veselý 7.A, Jan Krpec 7.C, Mikuláš Bok 6.C, Jan Kadúch 6.D, Tomáš Štefek 6.D a Daniel Dostalík 9.D.
Jiří Koláček
Výukový program a Soutěž mladých zoologů v ZOO Ostrava
30. října se 20 vybraných žáků z 8. ročníku zúčastnilo výukového programu v ZOO Ostrava. Vybrali jsme si záměrně téma Šelmy, které bylo částečně tématem následující soutěže. Lektorka programu nás velice poutavě vnesla do říše šelem. Získali jsme mnoho zajímavých a užitečných informací o charakteristických znacích a odlišnostech ve stavbě těla šelem.Také jsme se dozvěděli několik zajímavostí o životě některých kočkovitých šelem (o levhartovi, asijském lvovi a šestnáctileté lvici, o binturongovi) vyskytujících se v ostravské ZOO. Následně jsme měli možnost si ještě prohlédnout některé pavilony v areálu ZOO a najít další zástupce šelem.
Po předchozím absolvování výukového programu, domácí a školní přípravě se stejných 20 žáků osmého ročníku zúčastnilo 9. listopadu 2023Soutěže mladých zoologů v ZOO Ostrava. Zadané téma Evropské šelmy bylo trochu odlišné od tématu výukového programu. Domácí přípravu někteří žáci vzali zodpovědně. Nejenže si studovali mnou zadané materiály, ale také sami získávali informace z internetu nebo knih. Přesto se v testu vyskytly otázky, které asi nikdo nečekal.
Konkurence byla velmi velká, v naši kategorii (pro žáky 8. a 9. ročníků) soutěžilo 231 pětičlennýchdružstev. Samotná soutěž netrvala dlouho, asi jen půl hodiny. Ihned po soutěžním testu žáci sdělovali, že je překvapily některé otázky. Například: “Vypište rodové a druhové názvy šelem z čeledi tuleňovití, kteří se vyskytují v Evropě”. Ve zbytku dopoledne jsme si opět mohli prohlédnout zbývající výběhy a zvířata, na která minule nezbyl čas a na zpáteční cestě jsme se zastavili na oběd do OC Karolina.
Soutěž probíhala v ZOO celý týden, proto jsme museli čekat na výsledky do dalšího týdne. Naše nejlepší družstvo – Gryfyny se umístili na 43. místě. Další tři družstva Záhuňské Kakybary, Hydry a Záhušké šelmy zůstali na 60., 67. a 109. pozici. I když ani jedno družstvo nepostoupilo do finále, považuji naši účast jako úspěšnou. Získali jsme užitečné informace o našich i cizích šelmách a zkušenosti k dalšímu soutěžení.
Děkuji všem žákům za reprezentaci školy.
J. Krygelová
Projekce o Kambodži
Vzdělávací program Planeta 3000 nás tentokráte zavedl do Kambodži, která se nachází v jihovýchodní Asii. Výukového projektu se zúčastnil celý 2. stupeň. Projekci provázeli mluveným slovem dva moderátoři, kteří nenásilně vtáhli do děje i žáky z publika. Celý projekt s sebou nese vzdělávací charakter, takže jsme kromě základních faktů o Kambodži, mohli vidět i propojení na Českou republiku, dopady turistického ruchu na přírodu nebo také to, jak náboženství ovlivňuje život tamních obyvatel. Věděli jste třeba, že kambodžský král umí plynně česky? Nebo že národní pochoutkou jsou smažení pavouci? Autoři také nezapomněli zmínit temnou část historie Kambodže v čele s šíleným diktátorem Pol Potem. Navštívili i nejznámější chrámový komplex Angkor Vat nebo žasli nad úžasnými krysami, které jsou vycvičeny na vyhledávání min. Všechny tyto informace vedly k pochopení této, nám velmi vzdálené, země. Po zhlédnutí projekce budou žáci v rámci hodin zeměpisu pracovat s on-line materiály, které jsou ušity na míru danému tématu.
Markéta Rárová
Pohár FAČR pro 2. Stupeň ZŠ – semifinálové kolo
Po úspěšném fotbalovém představení v Lichnově jsme 8.11.2023 pokračovali v semifinálových bojích v Novém Jičíně. V městě klobouků žáci naši školy odehráli tři zápasy. V prvním porazili ZŠ Orlovou 2:0, ve druhém ZŠ Milady Horákové z Kopřivnice 3:2 a v posledním měření sil podlehli ZŠ Jičínské z Příbora 0:2. Tyto výsledky znamenaly, že ZŠ Zahuní obsadila druhou příčku, a tím si zajistila postup do finálového kola v Ostravě, které je na programu ve středu 15.11.2023. Mladým fotbalistům ZŠ Záhuní přejeme v následujících utkáních hodně zdaru a jsme rádi za příkladnou reprezentaci naší školy.
Na turnaji reprezentovali tito žáci:
Jiří Ulíčník 9.C, Tomáš Bok 9.C, Michal Genzer 9.C, Matěj Kotrba 9.D, Tadeáš Krejčí 8.A, Jakub Genzer 8.A, Adam Šrubař 8.B, Tobias Pivko 7.A, Emil Beran 7.A, Jan Veselý 7.A, Jan Krpec 7.C, Mikuláš Bok 6.C, Jan Kadúch 6.D, Tomáš Štefek 6.D
Jiří Koláček
SPORTOVNÍ VESELÁ ŠKOLA - 11. listopad 2023
V úterý 7.11. naši školu opět navštívili předškoláci, tentokrát v tělocvičně. Rozehřáli se hrou „Škatulata, hýbejte se!“, zvířátkům sbírali oříšky (hra s míčky), s loupežníky loupili vršky a nakonec zdolali opičí dráhu. Uf, to bylo cvičení! Za zvládnutí všech disciplín je čekala sladká odměna.
Jitka Skřečková a Martina Zemanová
EXKURZE: EFFATHA – SOCIÁLNĚ TERAPEUTICKÉ DÍLNY V KOPŘIVNICI - 1. LISTOPAD 2023
Skupina žákyň 8. ročníku, které uvažují v budoucnu o práci v sociální oblasti, navštívila zařízení EFFATHA v Kopřivnici. Jedná se o sociálně terapeutické dílny Slezské diakonie, které podporují dospělé lidi s mentálním a kombinovaným postižením v upevnění a získání pracovních, sociálních dovedností a návyků vedoucích k pracovnímu uplatnění. Jejich snahou je, aby si klienti udrželi nebo získali soběstačnost a nezávislost na pomoci druhých lidí.
Dívky strávily v dílnách celé dopoledne a byly zapojeny do činností, které vykonávali klienti. Byla to výroba různých předmětů ze dřeva, bavlnek i keramiky. Při práci si s klienty povídaly, od sociálních pracovnic se pak dozvěděly více informací o jejich práci a o potřebném vzdělání pro výkon tohoto povolání.
I tato exkurze byla zorganizována ve spolupráci s Moravskoslezským paktem zaměstnanosti. Vzhledem k velmi dobré spolupráci s naší školou v loňském roce, byla naše škola vybrána a při exkurzích má určité výhody. Tady si např. dívky mohly vybrat dárek v hodnotě 150,- Kč. Byl to výrobek z těchto dílen, který zhotovili klienti s pomocí sociálních pracovnic. Při exkurzích do firmy JOB AIR Technic je žákům zase hrazena doprava.
Návštěvu dílen si dívky velice chválily. Exkurze proběhne i pro další skupiny zájemců.
K. Adamčíková, výchovná poradkyně
EXKURZE DO FIRMY JOB AIR TECHNIC A NA CELNÍ SPRÁVU V MOŠNOVĚ - 24. ŘÍJEN 2023
Pro žáky 8. tříd bude v souvislosti s výběrem jejich budoucího povolání zorganizováno ve spolupráci s Moravskoslezským paktem zaměstnanosti několik exkurzí do firem různého zaměření. Díky této spolupráci mají žáci hrazeno vstupné nebo dopravu na exkurze.
První firmou, kterou žáci navštívili, byla firma JOB AIR Technic a.s. v Mošnově, která se zabývá údržbou letadel řady Boeing a Airbus. Kromě mnoha informací, které se o těchto letadlech a jejich údržbě dozvěděli, získali i informace o možných studijních oborech a dalším vzdělávání, které by je opravňovaly tuto práci vykonávat. Dále žáci absolvovali exkurzi na celní správě v Mošnově, kde jim byly představeny profese, které tady najdou uplatnění.
Postupně by tyto exkurze měli absolvovat všichni žáci 8. ročníku.
K. Adamčíková, výchovná poradkyně
Pohár FAČR pro 2. Stupeň ZŠ – okresní kolo
Dne 31. 10. 2023 se naše škola zúčastnila turnaje ve velkém fotbale. V Lichnově ZŠ Záhuní odehrála čtyři zápasy, ve dvou z nich dokázali zvítězit, v jednom vyhrát po penaltovém rozstřelu a jednou po pokutových kopech soupeři podlehli. Žáci ZŠ Záhuní v tabulce tedy získali devět bodů, stejný počet bodu ukořistil i konkurenční tým ze ZŠ Kopřivnice Alšova, ale díky vzájemnému zápasu se ZŠ Záhuní radovala z prvního místa a postupu do semifinálové skupiny. Semifinále se odehraje 8. 11. 2023 v Novém Jičíně. Pevně věříme, že naši žáci se v semifinálových zápasech neztratí a řádně zabojují o postup do finálové skupiny.
Na turnaji reprezentovali tito žáci:
Daniel Ťulák 9.A, Jiří Ulíčník 9.C, Tomáš Bok 9.C, Michal Genzer 9.C, Jakub Pospíšil 9.C, Daniel Dostalík 9.D, Matěj Kotrba 9.D, Tadeáš Krejčí 8.A, Jakub Genzer 8.A, Adam Šrubař 8.B, Tobias Pivko 7.A, Emil Beran 7.A, Jan Krpec 7.C, Mikuláš Bok 6.C, Jan Kadúch 6.D, Tomáš Štefek 6.D
Jiří Koláček
Přehlídka středního školství GEMMA 2023 - 19. říjen 2023
Žáci 9. ročníku se rozhodují, na které střední škole budou po ukončení základní školy ve studiu pokračovat. Abychom jim výběr střední školy usnadnili, navštívili jsme společně přehlídku středního školství GEMMA 2023. Na přehlídce byly prezentovány obory vzdělání s výučním listem i s maturitní zkouškou. Cílem přehlídky bylo přiblížit žákům 9. ročníků a jejich zákonným zástupcům další vzdělávací možnosti v našem regionu a okolí a usnadnit jim tak rozhodování při volbě budoucího povolání. Přehlídky se účastnily SOŠ, SOU a gymnázia z okresu Nový Jičín, další pak z Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje.
Mgr. K. Adamčíková, výchovný poradce
Přehlídka technických profesí – 12. října 2023
Žáci 9. ročníku navštívili 12.října v Kopřivnici přehlídku technických profesí a řemesel s názvem: „Řemeslo má zlaté dno“. Na přehlídce byly představeny obory ze strojírenství, stavebnictví a elektrotechniky, o které je v současné době na trhu práce největší zájem. O přiblížení studia těchto oborů se postarali přímo studenti jednotlivých škol. Ti žákům nejen představili jednotlivé profese, ale také jim ukázali, co který obor obsahuje, co se studenti musí učit a co musí znát. Mimo to se žáci dozvěděli také informace o tom, jak se případně na danou školu dostat nebo jak mohou po jejím absolvování ve studiu pokračovat.
Na přehlídce byli přítomni také zástupci firem, které absolventy těchto středních škol zaměstnávají. Zdálo se, že někteří žáci, zejména chlapci, mají o některé obory opravdu zájem.
Třeba si tu vybrali svou budoucí profesi.
Mgr. K. Adamčíková, výchovná poradkyně
Lichnovský chytrolín 23. října 2023
Tříčlenné týmy složené ze zástupců třetího, čtvrtého a pátého ročníku změřily své síly ve vědomostní soutěži Lichnovský chytrolín, kterou tradičně pořádá ZŠ Lichnov. Mikuláš Hrubiš /3. C/, Adéla Havlíková /4. B/ a Matouš Trchalík /5. B/ hájili barvy naší školy. V konkurenci 8 družstev ze základních škol našeho okrsku obsadili krásné 4. místo.
Děkuji dětem za vzornou reprezentaci školy, děkuji paní asistence L. Raškové za doprovod a podporu dětí na soutěži.
Mgr. Radka Bražinová
Branně vědomostní soutěž Wolfram 2023 – finálové kolo
Dne 10. října se tři žáci a jedna žákyně naší školy zúčastnili finálového kola soutěže Wolfram 2023.
Vzhledem ke zdravotním důvodům Terezy Kundrátové, musela být do týmu ZŠ Záhuní povolána náhradnice, a to Gabriela Rýcová. Stejně jako Tereza, tak i Gábina mezi kluky výborně zapadla a naše družstvo šlapalo jako dobře namazaný stroj.
Finálové kolo se konalo nedaleko Budišova nad Budišovkou, konkrétně ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Pořadatelé pro soutěžící připravili 9 zajímavých disciplín, a to plavbu na raftu, práci s detektorem kovu, střelbu ze vzduchovky, překážkovou dráhu, základy topografie a znalosti mapy, zdravotní přípravu, vědomostní test, silový přesun armádní techniky, běh na 2750 metrů.
K soutěži byl připravený i bohatý doprovodný program s občerstvením. Finálového kola se zúčastnilo 27 družstev a žákům naší školy se podařilo umístit na krásném pátém místě. I přestože tento den byl fyzicky a cestovně velmi náročný, tak žáci si ho podle svých slov dobře užili.
Jiří Koláček
Projektový den Svatý Václav a ti druzí - 27. září 2023
Na středu 27. září si učitelé a asistenti ZŠ Záhuní připravili pro děti projektový den ke Dni české státnosti. Na sedmi stanovištích plnili žáci 1. stupně zajímavé úkoly a zábavnou formou se seznámili s významnými osobnostmi české historie i Starých pověstí českých. Stavěli hrady Kazín, Tetín a Libušín, zapojili se do bitvy blanických rytířů, jako Bivoj přenášeli prasata, jeli na Šemíkovi, s Konstantinem a Metodějem rozluštili starodávné písmo, s praotcem Čechem putovali mnoha zeměmi a pro svatého Václava vyráběli mince a sháněli volky. Na začátku a na konci celé akce pozdravil své poddané svatý Václav, který jim dal své požehnání. Díky krásnému počasí probíhala většina aktivit na školním hřišti, a děti tak mohly strávit tento školní den v pohybu na čerstvém vzduchu.
Mgr. Jana Babincová
Přespolní běh
V úterý 26.9.2023 se konalo tradiční okresní kolo v přespolním běhu na Horečkách, který pořádá ZŠ Tyršova 913. Závod se běžel v pětičlenném družstvu v několika kategoriích. Žáci a žákyně mladší (6. a 7. ročníky) běželi 1,5 km. Žákyně starší (8. a 9. ročníky) běžely také 1,5 km. Žáci starší (8. a 9. ročníky) běželi 2,5 km. Trať byla různorodá - asfalt, lesní cesta, pole.
Nejlépe se dařilo našim mladším žákům, kteří vybojovali krásné 3. místo. Dívky mladší skončily na 8. místě. Dívky starší se umístily na 6. místě a hoši starší doběhli na 9. místě. Pohár, medaili a diplom si také přinesl Jan Veselý (7.A), který doběhl na 3. místě ve své kategorii (cca 70 běžců).
Všem zúčastněným gratuluji a děkuji za slušné sportovní chování.
Mgr. Lenka Střalková
učitelka TV
Kurz skálolezení na Rabštejně 11. – 13. 9. 2023
Po necelých třech měsících jsme se opět setkali se skvělým týmem instruktorů lezení „Lezeme NAPLNO, s.r.o.“ z Frenštátu p. R. ve stejně hezkém prostředí jesenických lesů a rabštejnských skal.
Kurzu se tentokrát zúčastnilo 16 žáků z letošních 8. tříd. a 3 žáci z 9. tříd., kteří byli odhodláni překonávat strach a sami sebe po dobu dvou dnů. Velkou zásluhu na dobrém průběhu kurzu mělo počasí. Bylo asi nejlepší ze všech uplynulých kurzů skálolezení. Dva dny, kdy byli žáci doslova přilepeni na skále, bylo slunečno a teplo. Takže ani těm, kteří dole čekali ve stínu, až na ně přijde řada, nebyla zima. Žáci si vyzkoušeli během dvou dnů několik typů obtížnosti na různých skalách, někteří zkoušeli vylézt stejnou cestou i vícekrát. Většina z nich musela překonávat počáteční strach z výšek a drobné nezdary. Nakonec všichni slaňovali ze skály o výšce 28 metrů a moc se jim to líbilo.
Jeden večer jsme seděli pod hvězdou oblohou u ohně, druhý večer žáci absolvovali krátkou noční stezku odvahy. Poslední den dopoledne se čtyřčlenné týmy utkali v turnaji v přehazované. Chata Rabštejn, kde byli všichni účastníci kurzu ubytováni a nakrmeni i kouzelná příroda kolem, doladila celkový dojem z akce opět na jedničku. Na zpáteční cestě jsme ještě navštívili město Olomouc, kde jsme podnikli krátkou prohlídku.
Pedagogický dozor zajišťovali učitelé tělocviku J. Krygelová a D. Hýl.
J. Krygelová
--------------------------- školní rok 2022-2023 ------------------------------------------
MasterChef Záhuní 2022/2023
V letošním školním roce jsme se rozhodli uspořádat kuchařskou soutěž MasterChef Záhuní. Zúčastnili se jí všichni žáci 7. ročníku v rámci praktického vyučování – vaření. Žáci pracovali ve skupinkách a nejprve prošli jednotlivými koly v rámci vlastní třídy. Výherci ze 7.A, 7.B a 7.C se pak utkali ve velkém superfinále, které proběhlo 16. 6. 2023 ve cvičné kuchyňce.
Společnou surovinou byly brambory. Každá skupinka je musela zakomponovat do svého receptu. Všem se finálové jídlo podařilo. Porota měla velmi těžké rozhodování. Nejlépe se finálového úkolu zhostila skupinka ze 7.B – Adam Šrubař, Štěpán Šnyta, Vít Velkoborský, Nguyen Tien Duc (Honza) a Damián Rosenstein. Kluci připravili kuřecí steak v krustě, pepřovou omáčku a pečené brambory posypané zelenou cibulkou a opékanou slaninou. Všem žákům děkujeme za účast a výhercům gratulujeme.
Mgr. Michaela Zemanová, Ing. Jana Bártová
Cyklokurz 7. ročníků - červen 2023
Jak již bývá tradicí, na začátku června se žáci sedmých tříd mohli zúčastnit cyklistického kurzu. Jelikož mezi žáky byl o tento kurz velký zájem, tak i pro letošek byly zvoleny dva termíny. V prvním turnusu (5. 6. – 6. 6.) vyrazila třída 7. C s části žáků 7. A a ve druhém (8. 6. – 9. 6.) zbytek žáků 7. A plus třída 7. B.
Před výjezdem byli žáci ještě poučeni o bezpečnosti, byla provedena kontrola stavu kol a poté se již vyrazilo. Jelo se jako již několik posledních kurzů ve dvou výkonnostních skupinách a trasa vedla klasicky:
1. den:
Frenštát p. R. – Maralák – Podolanky – Martiňák – Prostřední Bečva – Horní Bečva
2. den:
Horní Bečva – cyklotrasa podél Bečvy – Rožnov p. R. – Pindula – Trojanovice - Frenštát p. R.
I přes nepříliš pozitivní předpověď počasí oba kurzy proběhly podle plánu a bez jakékoli újmy na zdraví všech účastníků. Léty osvědčenou trasu zvládli všichni žáci, kromě jedné žačky, kterou postihly večer po příjezdu žaludeční nevolnosti, a musela kurz předčasně ukončit. S trasou cyklistického kurzu se rovněž dobře popasovali všichni učitelé, včetně cyklo-nováčka pana učitele Hanzelky! Vážnější technické komplikace se nám letos vyhýbaly, za zmínku stojí snad jen servis kola paní učitelky Svobodové, jejíž kolo muselo být po sjezdu z Martiňáku servisováno, ale vše se podařilo opravit a šlapalo se dál. Kurz si žáci pochvalovali a učitelé si až na pár výjimečných situací pochvalovali žáky.
Ubytování bylo zajištěno jako obvykle na hotelu Cherry, kde již máme dobré vztahy a jako vždy jsme byli velmi spokojeni, za což tamnímu personálu děkujeme. Poděkováni patří také pánům Nguenovi a Kryškemu za odvoz velkých batohů.
Učitelé, kteří kurz vedli:
Statistiky:
Počet účastníků (žáků): 48
Najetokilometrů: 1. družstvo cca 80 km, 2. družstvo cca 73 km.
Průměrná rychlost: cca 14,7 km/h
Mgr. Jiří Koláček
Kurz skálolezení na Rabštejně - 14. - 16. červen 2023
V polovině června tohoto školního roku se uskutečnil jeden naší školou pravidelně organizovaných kurzů – velmi atraktivní lezení na přírodních skalách v oblasti Rabštejna v Jeseníkách.
Kurzu se zúčastnilo jen 14 žáků z letošních čtyř 8. tříd. Byl to výběr opravdových odvážlivců a pohybově zdatných jedinců. Odbornou výuku nám jako vždy zajišťoval skvělý tým z Lezeme NAPLNO s.r.o. Frenštát p. R. (dříve HK Frenštát p. R.). Počasí bylo trochu jako na houpačce, chladněji, krátké dešťové přeháňky i sluníčko. To ale nebránilo tomu, aby si žáci vyzkoušeli během dvou dnů několik typů obtížnosti na různých skalách. Mnozí z nich museli překonávat velký strach z výšek a počáteční nezdary. Nakonec však většina slaňovala ze skály o výšce 28 metrů a moc se jim to líbilo. Také 15 kilometrový výšlap jesenickými lesy až k rašeliništi na Skřítku se vydařil.
Chata Rabštejn, kde byli všichni účastníci kurzu ubytováni a nakrmeni, i kouzelná příroda kolem, doladila celkový dojem z akce na jedničku.
Tak snad i na podzim v novém školním roce bude zase další příležitost zprostředkovat podobné zážitky žákům budoucích 8. tříd.
J. Krygelová
Jarní sběrová akce starého papíru – červen 2023
V letošním školním roce jsme na naší škole opět sbírali starý papír také na jaře. Celkem jsme nasbírali 4 708 kg. Děkujeme dětem, jejich rodičům a všem rodinným příslušníkům, kteří se aktivně na této sběrové akci podíleli a starý papír přinesli. Sběrová akce bude pokračovat na podzim 2023. Stejně jako v minulých letech budou třídy i jednotlivci s nejvyšším počtem kilogramů sebraného papíru odměněni.
Výsledky jarní sběrové akce
Třídy:
1. místo 3.A 1199 kg
2. místo 4.A 759 kg
3. místo 5.A 440 kg
Jednotlivci:
1. místo Jeřábková Aneta 3.A 650 kg
2. místo Návratová Michaela 1.A 333 kg
3. místo Reček Jonáš 1.B 225 kg
3. místo Reček Matěj 3.B 225 kg
4. místo Konvička Adam 3.A 215 kg
4. místo Polášek David 1.A 210 kg
Celkové výsledky jarní sběrové akce 2023 si můžete prohlédnout v přiložené TABULCE
Mgr. Martin Blažek
Záhuní má talent - červen 2023
Mgr. Jitka Skřečková a Žákovská samospráva
BESIP - Mladý cyklista - květen, červen 2023
Dopravní výchova je nedílnou součástí výuky na základní škole. Žáci čtvrtých ročníků absolvovali v posledních dvou měsících školního roku teoretickou i praktickou část dopravní výchovy s cílem získat průkaz „Mladého cyklisty“. Úkolem dopravní výchovy je na jedné straně děti ochránit, na druhé straně z nich vychovat takové účastníky provozu, kteří se budou chovat ohleduplně a řídit stanovenými pravidly. „Co musíš mít povinně na kole?“ Od kolika let můžeš jezdit sám na silnici?“ „Co znamená tato dopravní značka?“ Na tyto a další otázky odpovídaly děti panu policistovi Mgr. V. Pražákovi. Po čtyřech teoretických hodinách ve škole následovala praktická část na dětském dopravním hřišti, které je součástí areálu frenštátského autokempu. Děti si vyzkoušely být účastníky silničního provozu z pohledu cyklistů, respektovat dopravní značky, vodorovné dopravní značení, zařazovat do jízdního pruhu apod. Závěr patřil přezkoušení formou testu, získání průkazu „Mladého cyklisty“. Počasí se vydařilo, krásné prostředí plné zeleně, všichni jsme si tento den užili. Panu policistovi patří poděkování za jeho trpělivost a vstřícnost, dětem pochvala za chování, snahu a pozitivní atmosféru.
Mgr. Radka Bražinová, Mgr. Gabriela Tarabová
Pasování na čtenáře - 14. červen 2023
V první třídě jsme se naučili číst, psát a počítat. Ale čtenářem jsme se stali až po důležité zkoušce. Ve středu 14.6. 2023 jsme se v kulturním domě dozvěděli, že král a královna Písmenkového království mají veliké potíže. Ztrácejí se jim z říše písmenka. Prvňáčci, jako zdatní zachránci, se svým čtením básniček pokusili říši zachránit. A povedlo se. Každý žák přečetl svoji básničku, jak nejlépe uměl. Za krásné čtení a záchranu říše byli králem pasování do řádu čtenářského. Od královny dostali klíč k odemknutí knížek, placku čtenáře a knížku. Někteří ještě svým podpisem slíbili, že se budou ke knížkám pěkně chovat a budou se snažit hodně číst. Nakonec jsme šli do knihovny a půjčili jsme si na svoji vlastní průkazku první knížku. Teď už jsme opravdoví čtenáři.
Poděkování patří městské knihovně, která celou akci organizovala a také Klubu rodičů, který prvňáčkům zaplatil celoroční poplatek v knihovně.
1.C a Jitka Skřečková
Výtvarný kroužek
Rok plný radosti a kreativity se nám blíží ke konci. Naši malí umělci z 1. a 2. ročníku se během roku naučili hrát si s barvami a jejich kombinacemi, vytvořit vlastní paletu barev a zjistili, jakým způsobem s nimi pracovat. Díky tomu vznikly krásné obrázky plné živých a sytých barev. Nejenom malování a kreslení, ale i vytváření otisků z různých materiálů a koláží patřilo k oblíbeným aktivitám. Děti si tak mohly hrát s texturou a kombinovat různé materiály, což rozvíjelo jejich fantazii a kreativitu. Na závěr bych chtěla poděkovat dětem z výtvarného kroužku za jejich nadšení a invenci. Přejeme vám krásné prázdniny plné zábavy a těšíme se na vás v příštím školním roce, který vám připraví nové výtvarné výzvy.
Helena Sobotíková
Svět očima dětí – červen 2023
,,Svět očima dětí“ je název soutěže, kterou již po dvacáté vyhlásilo Ministerstvo vnitra České republiky a v letošním roce převzal nad soutěží záštitu ministr vnitra České republiky Vít Rakušan. Do soutěže se zapojilo více než 500 škol z celé České republiky (mateřské, základní, umělecké, speciální) a bylo odevzdáno 4 587 prací – výtvarných, literárních, audiovizuálních. Oceněno bylo 90 žáků. Hlavním cílem soutěže je zvýšit obecné povědomí žáků v oblasti primární prevence rizikového chování prostřednictvím tvůrčí činnosti. Soutěžilo se ve třech kategoriích a pro každou kategorii byla vyhlášena různá témata. Do soutěže Svět očima dětí se z naší školy zapojili žáci z 5. A, soutěžili ve 2. kategorii a literárně zpracovávali témata Pomněnkový den a Netolismus. Pravidla soutěže nám umožnila zaslat pouze 3 literární díla. O Netolismu složila básničku Nikolka Bařinová a Anička Videcká, Ella Svobodová si vybrala Pomněnkový den. Ve velké konkurenci se básnička Nikolky Bařinové zalíbila odborné porotě a Nikolčina práce byla vybrána mezi nejlepší a oceněna. Nikolka si vítězné ocenění za své literární dílo převezme 9. září 2023 v Praze. Nikolce moc gratulujeme k velkému úspěchu a přejeme jí hodně tvůrčích nápadů. Poděkování patří nejen děvčatům Aničce a Elle, ale také všem žákům 5. A, kteří se do soutěže zapojili. Ať vás nápady neopouští, ať jste stále tvůrčí a kreativní.
Mgr. Radmila Matušová
Řemesla pod Stolovou - 2. červen 2023
V pátek 2. června vyrazily 3. A, 3. B a 3. C na Kolibu u Tichých pod Stolovou seznámit se i si vyzkoušet stará řemesla. Děti zdobily perníčky, ušily si myšku nebo ptáčka vonící meduňkou, vyrobily květinové přáníčko. U paní bylinkářky poznávaly bylinky a místní včelaři je zasvětili do života včel. Řezbáři motorovou pilou vyřezali z kusu dřeva medvěda. Opečení špekáčků ukončilo příjemné dopoledne pod Stolovou.
Ing. Renáta Šišková
Mezinárodní den dětí – 1. červen 2023
„Dneska slaví děti svátek, je tu křik a trochu zmatek. Všichni se dnes veselí, nikdo není v posteli.“
Ve čtvrtek 1. června oslavily děti 1. stupně ZŠ Záhuní svůj svátek. Počasí nám v tento den naštěstí přálo, a tak se mohly oslavy konat na školním hřišti. Ve spolupráci s žáky devátých tříd byly přichystána různá stanoviště s aktivitami, především ve sportovním duchu. Děti tak mohly zjistit, jak se jim daří hod na cíl, chůze na chůdách nebo běh s papírovou čepicí na hlavě. Také si vyzkoušely vyhledávat a rozlišovat předměty podle velikosti, barvy a tvaru nebo najít dvojici stejných obrázků hmyzu. Při aktivitách děti mezi sebou navzájem spolupracovaly a snažily se jeden druhého podpořit, aby všichni dosáhli dobrých výsledků. Program jsme zakončili předáním sladké odměny všem dětem. Slunečný dětský den jsme si všichni moc užili. Za skvělou spolupráci při organizaci této akce patří velké poděkování žákům devátých tříd.
Helena Sobotíková, Iva Halamíková
Vodácký kurz - 29. - 31. květen 2023
Ve dnech 29. - 31. 5. 2023 se žáci 9. ročníků zúčastnili vodáckého kurzu na řece Divoká Orlice. Za
slunného počasí jsme v pondělí ráno vyjeli vlakem na cestu do Kostelce nad Orlicí, kde jsme se
ubytovali v krásném kempu. Žáci se rozdělili do dvoučlenných posádek lodí a pak se nás již ujali
zkušení instruktoři, kteří nám vysvětlili základy sjíždění řeky, ukázali způsoby sezení v lodi, záběry
pádly a mohli vyrazit na vodu. První den jsme jezdili pouze na slepém rameni řeky a zkoušeli, jak se
loď chová, abychom byli připraveni na opravdové sjíždění řeky. Večerní volný program většina
využila ke sportování – hrál se fotbal a stolní tenis. Druhý den ráno po snídani jsme vyrazili vlakem do
Týniště nad Orlicí, odkud jsme absolvovali 16 km dlouhou etapu po vodě do Třebechovic pod
Orebem. Trasa byla moc hezká a všichni si užívali slunečného počasí a dokonce se dobrovolně v řece
koupali. Vlakem jsme se pak vrátili zpět do kempu, kde nás čekala vydatná večeře. Úterní program
jsme zakončili táborákem s opékáním špekáčků a zpěvem za doprovodu ukulele, které bravurně
ovládala Majda Jurková. Poslední den byla etapa po vodě ještě delší, celých 17 km, tak jsme museli
vyplout hned brzy ráno a předtím ještě zabalit všechny věci. Vyplouvali jsme přímo z kempu a cílovou
destinací bylo Týniště nad Orlicí. Etapa již byla náročnější, bylo zde více překážek, ale všichni vodáci
si s ní skvěle poradili. Po návratu jsme se přemístili na nádraží a vlakem odjeli směr Frenštát p. R.
V pořádku jsme dorazili domů plní nových zážitků a zkušeností. Deváťáci si tento poslední kurz na
základní škole nesmírně užili a my učitelé jsme rádi, že všechno dobře dopadlo. Děkujeme žákům za
slušné chování.
Mgr. Lenka Střalková, Mgr. David Hýl, Mgr. Adéla Svobodová
Dne 26. 5. 2023 se 6 žáků naší školy zúčastnilo Krajského kola sportovní soutěže OVOV
(Odznak všestrannosti olympijských vítězů). Svou účast na této akci si vybojovali v okresním kole a
nyní mohli poměřit své síly se žáky s celého Moravskoslezského kraje. V kategorii nejmladších - ročník
2013 nás reprezentoval Vojtěch Pargač ze 3.A a Nathalie David ze 3.B. Oba dva potvrdili své kvality a
získali medaile – Vojta Pargač zlatou a Nathalie David bronzovou. I v kategorii chlapců 2012 jsme
taktéž měli zastoupení , závodil v ní Gabriel Hořelka ze 4.B a získal 10.místo. Ročník 2011 zatupovala
Aneta Kuchařová ze 6.C, celkově se umístila na 12. místě. V kategorii dívek 2010 naši školu
reprezentovala Vanessa Mazochová ze 7.B. I ona dosáhla na stupně vítězů a v konkurenci 24 dívek
vybojovala 3.místo. V nejstarší kategorii 2008 nás zastupoval Jonáš Novák z 9.C a umístil se na velice
pěkném 6.místě.
Dva z našich žáků – Vojtěch Pargač a Vanessa Mazochová si svými výkony zajistili přímý
postup do celorepublikového finále, které se bude konat v září v Brně. Chtěla bych tímto všem
sportovcům naší školy poděkovat za vzornou reprezentaci a svědomitou přípravu před soutěží a
účastníkům republikového finále hodně štěstí.
Mgr. Adéla Svobodová
Ve středu 24. 5. 2023 proběhlo v Opavě krajské finále atletické soutěže družstev Pohár rozhlasu. Do tohoto finále z naší školy postoupilo z 1. místa v okresním kole družstvo mladších žákyň - Bačová V. ze 6.A, Syrková A. ze 6.B, Segečová L. ze 7.A, Bell M. a Mazochová V. ze 7.B, Havlová S., Havlová R., Kopečná A. a Maková K. ze 7.C.
Sjelo se zde celkem 30 družstev ve čtyřech kategoriích z Moravskoslezského kraje. V kategorii mladších žákyň závodilo 7 družstev. Počasí nebylo úplně nakloněno k podávání skvělých atletických výkonů. Bylo zamračeno, teplota kolem 12°C a pofukoval svěží severní vítr. Přesto si naše děvčata ve většině disciplín udělala osobní rekordy. Ve všech disciplínách – skok daleký, skok vysoký, hod kriketovým míčkem, běhy na 60m, 600m a štafeta 4x60m - se vzájemně podporovaly. Poslední disciplínou, zmíněnou štafetou, se pak posunuly ze třetího místa na konečné 2. místo. Takže celkový výsledek byl opět nečekaně úspěšný – děvčata získala stříbro.
Po dlouhé době se jméno naší školy díky této atletické soutěži skloňuje nejen v okrese, ale i v kraji. Všem děvčatům děkuji za úspěšnou reprezentaci školy a přeji, ať jim vydrží zdravá soutěživost a odhodlání překonávat se i v dalších letech.
J. Krygelová
Dne 18. května se tři žáci a jedna žákyně zúčastnili soutěže Wolfram 2023. Jelikož se jednalo o premiérové vystoupení naší školy na této akci, tak naše cíle nebyly nikterak vysoké.
V Čeladné žáky čekalo celkově osm disciplín, a to – skupinový běh na 1000 metrů, překážková dráha s početní úlohou, vědomostní test, střelba ze vzduchovky, znalost první pomoci, hod granátem na přesnost, navigace pomocí dalekohledu a silové cvičení.
Tato soutěž byla hodně o spolupráci celého družstva, kterých do Čeladné dorazilo jedenáct. ZŠ Záhuní se nakonec podařil husarský kousek, když jako nováčci dokázali urvat první místo a postoupit tak do krajského finále, které se uskuteční v Libavé.
Účastníci soutěže:
Dostalík Daniel, Hrnčíř Filip, Kundrátová Tereza, Petr Jiří (všichni 8.D)
Tuto akci podpořil i Klub rodičů, a to proplacením cestovného.
Vypracoval: Jiří Koláček
Letošní oblastní kolo proběhlo typickým způsobem, a to testem ze znalostí silničního provozu, jízdou zručnosti a jízdou na dopravním hřišti.
Školní kolo, ze kterého byli vybráni 4 hoši a 4 děvčata, proběhlo cca tři týdny předem. Velká škoda byla, že v oblastním kole někteří nejúspěšnější žáci naší školy nemohli z různých důvodů školu reprezentovat. Proto museli být povoláni někteří náhradníci, kteří se samozřejmě snažili, seč mohli, ale přeci jen zkušenosti ostřílených cyklistů místy chyběly.
V konkurenci čtyř škol v obou kategoriích jsme bohužel vždy obsadili bramborovou pozici. I přes výsledkový neúspěch žáky soutěž bavila a odnesli si z ní určité vědomosti a zážitky.
Účastníci dopravní soutěže:
Kategorie mladší žáci (žačky):
Kocián Filip (6. C), Koliba Daniel (6. C), Syrková Anna (6. B), Ulrichová Viktorie (5. B)
Kategorie starší žáci (žačky):
Kahánková Aneta (7. A), Segečová Sarah Lilly (7. A), Tománek Dominik (8. D), Veselý Jan (8. B)
Vypracoval: Jiří Koláček
V pondělí 1. 5. 2023 odpoledne vyrazila skupina 68 žáků z 8. a 9. tříd se čtyřmi dospělými ze ZŠ Záhuní na pobytový poznávací zájezd do Francie a Anglie. Přijel pro nás krásný, velký, dvojposchoďový autobus. Nejdříve jsme jeli do Brna pro naši průvodkyni a řidiče, kteří s námi jeli do zahraničí. V autobuse v Brně nás pak přivítala průvodkyně Barbora, někteří žáci ji říkali „paní z autobusu“ a seznámila nás s programem cesty. Pak už si všichni mohli užívat cestu po svém. Někdo poslouchal písničky, někteří hráli karty nebo šachy, povídali si a někdo pozoroval okolí. Přes noc, kterou jsme strávili v autobuse, bylo třeba se pořádně vyspat a nabrat síly na celodenní chození po Paříži.
Hurá, Paříž! Čekala nás prohlídka metropole, procházka kolem Notre-Dame, Louvre, pak návštěva Eiffelovy věže a také jsme jeli lodičkou. V pozdních večerních hodinách byl odjezd na ubytování v hotelu F1 v Calais. Konečně sprcha a pořádná postel!
Ráno jsme jeli do Anglie Eurotunelem. Celý autobus najel do vlaku, kde všichni mohli vysednout a volně se tam pohybovat. Všichni jsme si přetočili hodinky o hodinu zpět a těšili se na další program. Zanedlouho jsme dorazili do Dover, kde jsme navštívili hrad a prošli jsme si i jeho podzemí. Dále následoval přejezd do města Canterbury, které je známé svou katedrálou. Večer ve 20.00 hod. jsme se poprvé setkali s našimi „náhradními“ rodinami v Londýně. Mezi dětmi vládla nejistota, jestli se budou umět domluvit, jestli budou rozumět, jaké budou jejich rodiny a ubytování a jaké to vlastně celé bude.
Další den hned ráno bylo v autobuse rušno. Každý sděloval své dojmy z rodiny, o jídle, o jejich chování a zvyklostech, o vybavení a další informace. I přes nějaké nesrovnalosti se vše vyřešilo ke spokojenosti všech. A to už jsme pokračovali na prohlídku dalších měst. Přímořského města Brighton, kde jsme se prošli po pobřeží, následovala návštěva zábavného mola Palace Pier a prohlídka města, jehož hlavními lákadly jsou extravagantní královský palác Royal Pavilion a 162 m vysoká vyhlídková věž British Airways i360. Po nákupech byl odjezd do Eastbourne a procházka k útesům Beachy Head, které patří k nejvyšším v Anglii. Pak už jsme se vraceli ke svým rodinám do Londýna.
Poslední den našeho šestidenního výletu jsme celý strávili v Londýně. Ráno jsme si sbalili věci z našich rodin a naskládali je zpět do autobusu. V Londýně jsme pak viděli spoustu památek a atrakcí: Trafalgar Square, Tower Bridge, Tower of London, St. Paul’s Cathedral, Milennium Bridge, North Greenwich, Royal Observatory, Cannary Warf, London Eye, na kterém jsme měli Londýn jako na dlani, Downing Street, Piccadilly Circus a prošli jsme čínskou čtvrtí. Něco jsme šli pěšky, něco jsme viděli z lodičky a také jsme jeli metrem. Což bylo opravdu umění v takovém počtu dětí a v době dopravní špičky. Vzhledem k tomu, že jsme byli v Londýně den před korunovací, bylo všude hodně lidí a k Buckinghamskému paláci jsme se dostali jen z dálky. Večer už nás čekali naši řidiči a v autobuse uvařili zájemcům párky před odjezdem domů. A mohli jsme vyrazit. Čekal nás noční průjezd Evropou – Francií, Belgií a Německem.
Domů jsme dorazili v sobotu odpoledne, všichni plní dojmů, ale také pořádně unaveni. Ještěže byly před námi dva volné dny.
Po celou dobu pobytu bylo na Londýn pěkné počasí a chytly nás jen 2 menší přeháňky. Děti přijely domů opálené. Všichni byli spokojeni a nakonec i nezrady brali s humorem, což bylo důležité. Vše se pilně dokumentovalo, takže máme kromě zážitků také spoustu fotek. Nikomu se nic nestalo, nikdo se neztratil a co bylo nejdůležitější, všichni se dokázali sami domluvit a poznali důležitost výuky angličtiny.
Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří se zájezdu zúčastnili a rodičům, kteří dětem umožnili jet. Žákům děkuji za super náladu, výbornou atmosféru a za krásně prožitých 6 dnů v jejich společnosti a p. uč. Mráčkové, p. uč. Veličkové a p. asistentu Gajdziokovi za pomoc při práci s dětmi a příjemnou společnost. Také velký dík patří cestovní kanceláři Barbora Dokoupilová, která nám již po několikáté připravila program zájezdu a celý zájezd organizovala. Doufám, že to nebyl poslední výlet tohoto druhu a v budoucnu se nám podaří podobné akce opět zajistit a zopakovat.
Mgr. Zita Kučová
Den Země - projektový den 5.5.2023
Den Země je každoroční událost organizovaná 22. dubna. Je zaměřená na propagaci a podporu ekologie a ochranu životního prostředí ve společnosti. Na druhém stupni jsme proto uspořádali projektový den, který se konal v pátek 5. května.
Žáci šestých ročníků se zabývali tématem třídění odpadu. Řešili, jak správně třídit odpady, co znamenají značky na obalech, ve skupinách vytvářeli velký plakát z obalů, ve kterém znázornili třídění papíru, plastu, skla, kartonu a kovu. Poté před tabulí prezentovali své práce ostatním spolužákům. Den zakončili aktivní pomocí přírodě a sbírali odpadky v okolí školy. Jako bonus měli přednášku a ukázku exotických plazů, kterou vedl pan Hanák. Na živočichy si mohli sáhnout a byl to úžasný zážitek.
Sedmé ročníky byly také na přednášce a ukázce plazů. Dále se přesunuli do muzea, kde měli přednášku o ptácích, kteří se vyskytují v Beskydech. Viděli spoustu vycpaných ptáků a z videa si mohli poslechnout jejich hlasy. Žáci poté ve skupinách vypracovali plakáty o plazech a ptácích, které poté prezentovali před ostatními. Veškeré plakáty budou zdobit nejen třídy, ale také chodby naší školy.
Žáci osmého a devátého ročníku navštívili ostravskou ZOO, ve které absolvovali program - Koloběh vody. Po příjezdu do ZOO měli žáci hodinový rozchod a mohli se jít podívat na jakákoliv zvířata. V jedenáct hodin začal naučný program. Nejen, že se žáci dozvěděli, jak funguje celý koloběh vody, ale také, co se děje s pitnou vodou před použitím a co se s ní dále děje po použití. Ke konci naučného programu byli žáci rozděleni do dvou týmů a měli za úkol sestavit z kamenů různých velikostí a písku funkční kořenovou čistírnu odpadních vod. Po přefiltrování vody z tůně byli překvapení, kolik nečistot se pomocí takto vytvořené čistírny zadrží. Nakonec žákům paní průvodkyně vysvětlila, jak funguje ostravská čistírna odpadních vod. Bylo to velmi zajímavé a naučné.
Další skupina žáků osmých ročníků jela na naučnou stezku Kotvice nedaleko od Studénky. Žáci se zde seznámili s krásami Chráněné krajinné oblasti Poodří, což je území typické svou panenskostí a nedotknutelností. Na deseti zastaveních se věnuje životu v lužním lese a na loukách, v rybnících a v přirozeném toku řeky Odry. Jedna z tabulí popisujících vodní ptactvo je umístěna v dřevěné ptačí pozorovatelně na břehu rybníka Kotvice. Žáci po cestě plnili různé předem připravené úkoly, např. poznávání ptactva, rozdělení živočichů na ryby, paryby, plazy a ptáky. V průběhu celé trasy vyplňovali pracovní list s tím, že odpovědi hledali na naučných tabulích. Výlet se velmi líbil a vydařil na jedničku.
Jiná skupina se vydala na kole po cyklostezce do Štramberku. Zde navštívili muzeum Šipka s naučným geologickým programem a pak se přesunuli do Mini ZOO AquaTerra. Zde byly tropické ryby, hadi a ještěři.
Poslední skupina jela do Ostravy do Národního zemědělského centra v Dolní oblasti Vítkovice. Zhlédli interaktivní lektorský program "Vůně bylinek", který byl zaměřen na poznání bylin, jejich účinků a možné využívání. Dětem byly v rámci vědomostní části představeny čerstvé bylinky. Ty měly poznat a také přiřadit k jednotlivým bylinkám jejich lidové názvy. V druhé části programu vytvořily z ukázek bylin a olejíčků své ojedinělé voňavé mýdlo. Na závěr si ke svému mýdlu vyrobily jeho dárkové balení.
Planeta Země slouží nám všem, proto bychom se měli o ni řádně starat. Doufám, že tento den všem připomněl, jak důležité je udržovat naši Zemi zdravou a bezpečnou pro budoucí generace.
Ve čtvrtek 4. května se konal okresní přebor škol v atletické soutěži „Pohár rozhlasu“ a po tříleté
odmlce způsobené Covidem se této soutěže opět zúčastnily i žáci ze 6. a 7. tříd naší školy. V historii
naší školy je tato soutěž dobře zakořeněná, jelikož každý rok jsme bývali jejími pořadateli v rámci
okrsku. Bohužel v současné době jsou podmínky na školním hřišti k uspořádání této soutěže
nevyhovující, a proto jsme rádi, že se můžeme této soutěže zúčastnit už jenom jako hosté. Termín
okresního finále bývá vždy na začátku května. Většina škol zápasí s výběrem žáků na několik
atletických disciplín, protože v dubnu nebývá ještě počasí (letos zvlášť) na jejich přípravu. Přesto jsme
sestavili dvě družstva – družstvo mladších žaček a družstvo mladších žáků, která ukázala, že my ve
Frenštátě víme, o čem atletika je.
Soutěž probíhala na stadionu Emila Zátopka v Kopřivnici na standartním atletickém tartanovém oválu
o délce 400 m. Závodilo se v disciplínách: běh 60 m, skok daleký, skok vysoký, běh 600 m (ml.
žákyně), běh 1000 m (ml. žáci), hod kriketovým míčkem a štafeta 4x60m. Na okresní finále přišlo 11
škol z okresu Nový Jičín. Mezi nimi byla spousta žáků, kteří jsou registrovaní v atletických klubech
(Kopřivnice, Nový Jičín). Naše družstva byla sestavena z větší části ze žáků organizovaných v jiných
sportech nebo jen pohybově nadaných žáků. Počasí v tento den bylo ještě poměrně chladné, ale
v druhé půlce soutěže už svítilo sluníčko, takže finálové štafety mohly ukázat krásné výkony.
Družstvo mladších žáků (Genzer J., Holeňa M., Krejčí T., Kryške J., Potůček M. ze 7.A, Veselý J., Žyla R.
a Beran E. ze 6.A, Janků A. a Šrubař A. ze 7.B) vybojovalo 4. místo.
Družstvo mladších žákyň (Bačová V. ze 6.A, Syrková A. ze 6.B, Segečová L. ze 7.A, Bell M. a
Mazochová V. ze 7.B, Havlová S., Kopečná A. a Maková K. ze 7.C) získalo 1. místo a postupují do
dalšího – krajského kola, které se uskuteční 24. května v Opavě.
Všem těmto žákům děkujeme za krásné výkony a reprezentaci školy v této soutěži a přeji mnoho
úspěchů v dalším kole soutěže.
J. Krygelová a J. Koláček
ZŠ Tyršova ve Frenštátě p. R. pořádala Turnaj ve vybíjené, kategorie chlapci 4. a 5. třídy. V pátek ráno 28. dubna vyrazilo 12 odvážných hráčů reprezentovat naši školu. Bojovali ze všech sil. Každým dalším zápasem se naše družstvo zlepšovalo, ale na ZŠ Trojanovice a ZŠ Tyršova jsme tentokrát neměli. A tak to zkusíme příští rok! Družstvo bojovalo ve složení: Jan Gajdušek, Yaroslav Kalachov, Patrik Kožušnik, Dominik Novotný, Filip Šigut, Lukáš Srněnský, Lukáš Zrubek,Matěj Reček, Bruno Brablc, Gabriel Hořelka a Adam Gerlich.
Děkujeme chlapcům za reprezentaci školy.
Ing. Renáta Šišková
Frenštátský zpěváček - 25. duben 2023
V úterý 25. 4. se konala pěvecká soutěž, kterou pořádala ZŠ Tyršova. Probíhala v malém sále kulturního domu za podpory různých sponzorů. Z naší školy se nakonec zúčastnilo 6 žáků, protože někteří onemocněli. Ve velké konkurenci dětí z jiných škol si vedli velice dobře a získali nějaká umístění. Z prvních tříd, které byly nesoutěžní, krásně zazpíval Jakub Martinák z 1. C. Mezi dětmi z 2. a 3. tříd skončila Pavla Čadová z 2. C a na 3. místě a Veronika Martináková ze 3. A na 1. místě. V další kategorii sice nezískala umístění Noemi Lopraisová z 5. B, ale určitě neudělala ostudu a zazpívala moc pěkně. Mezi zpěváky 6. a 7. tříd získala umístění Tereza Veselá z 6. B, která byla nakonec ve své kategorii jediná. Poslední kategorie pro 8. a 9. třídy byla pro naši školu opět úspěšná. Kristýna Jurková z 9. A si vyzpívala 1. místo. Všem děkuji za vzornou reprezentaci školy a přeji mnoho dalších pěveckých úspěchů.
Mgr. Zita Kučová
Rytmy Afriky, Austrálie i Evropy zazněly v pondělí 17. dubna 2023 v tělocvičně naší školy. Děti na 1. stupni si mohly vyzkoušet společné bubnování na drumbeny, které s sebou přivezl jejich autor Zdeněk Roller. Drumben je rytmický hudební nástroj. Lze na něm bubnovat, učit se rytmus, ale i slabikovat nebo rozeznávat různé zvuky. Děti se seznámily i s didgeridoo, dřevěným dechovým hudebním nástrojem domorodých obyvatel Austrálie. Bylo to příjemné a zajímavé dopoledne.
Děkujeme za finanční příspěvek Klubu rodičů na tuto akci.
Ing. Renáta Šišková
Veselé zoubky v 1. třídách - březen 2023
Veselé zoubky je název výukového programu, který má preventivní charakter. Tento výukový pořad proběhl na naší škole v 1. třídách ve spolupráci s dm drogerii a má za cíl vést děti ke správnému nácviku péče o chrup, jak si správně čistit zoubky, pravidelně absolvovat preventivní prohlídky u zubního lékaře a předejít tak vzniku zubního kazu. Prvňáčci zhlédli pohádku ,,Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“, povídali si, jak vzniká zubní kaz, jak se starat o chrup, ukázali si techniku správného čištění zoubků a poté si vyplnili pracovní listy. Za odměnu každý získal balíček s produkty dentální hygieny od sponzora programu – dm drogerie. Přejeme dětem, aby byly zdravé a v úsměvu jim nebránil žádný bolavý zoubek nebo strach ze zubního lékaře.
Mgr. Radmila Matušová
Exkurze žáků 8. ročníku - únor, březen 2023
Pro žáky 8. tříd bylo v souvislosti s výběrem jejich budoucího povolání zorganizováno ve spolupráci
s Moravskoslezským paktem zaměstnanosti několik exkurzí do firem různého zaměření.
Děvčata, která mají zájem o povolání kadeřnice, navštívila v lednu kadeřnictví Glamour
ve Frenštátě p. R.. Dívky nejen sledovaly kadeřnice při práci, některé jednoduché činnosti jako mytí vlasů nebo zastříhávání konečků si mohly na sobě i vyzkoušet. Od kadeřnic získaly mnoho informací o studiu tohoto učebního oboru, o předmětech, na které se zaměřuje teoretická výuka, dále informace o tom, jak probíhá praktická výuka, a o výhodách i nevýhodách tohoto povolání.
Zájemkyně o práci s dětmi navštívily během ledna a února zdejší MŠ Bublinka. Exkurze proběhla v několika termínech v počtu maximálně pěti žákyň. Ve školce byla každá dívka přidělena k jedné skupině dětí, se kterou absolvovala za dohledu paní vychovatelky všechny dopolední činnosti včetně uložení dětí ke spánku. Žákyně získaly také informace o vzdělání, které je k výkonu tohoto povolání potřeba.
Chlapci se byli v únoru podívat ve firmě Plakor v Mošnově. Tato firma vyrábí plastové součásti automobilů, např. přístrojové desky, spoilery a nárazníky. Žáci byli seznámeni s činností firmy, prohlédli si jednotlivá pracoviště a na závěr dostal každý tašku s praktickými upomínkovými předměty.
Další firmou, kterou žáci v únoru navštívili, byla firma JOB AIR Technic a.s. v Mošnově, která se zabývá údržbou letadel řady Boeing a Airbus. Kromě mnoha informací, které se o těchto letadlech a jejich údržbě dozvěděli, získali i informace o možných studijních oborech a dalším vzdělávání, které by je opravňovaly tuto práci vykonávat.
V březnu pak třídy 8.C a 8.D navštívily letiště v Mošnově. Zde byli seznámeni s profesemi, které mají na letišti uplatnění, včetně povolání hasiče. Prohlídka hasičské stanice je velmi zaujala.
Dále bylo žákům 9. ročníku v únoru umožněno účastnit se jednání na Okresním soudu v Novém Jičíně. Žáci byli přítomni u dvou jednání, po kterých jim byl dán prostor pro dotazy.
Exkurze byly pro žáky přínosem a líbily se jim. Do konce školního roku jsou pro žáky připraveny exkurze další.
Závěrem bych chtěla poděkovat Klubu rodičů za zaplacení dopravy na exkurzi do firmy JOB AIR Technic v Mošnově.
Mgr. K. Adamčíková
výchovný poradce
Odznak všestrannosti olympijských vítězů OVOV - školní kolo - 8. březen 2023
Ve středu 8. března 2023 proběhlo na ZŠ Záhuní školní kolo Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Ve dvou tělocvičnách soutěžilo během dopoledních vyučovacích hodin celkem 120 žáků z 1. a 2. stupně. Do soutěže se zapojili dívky a chlapci z 3. až 9. ročníků, kteří absolvovali pět z celkového počtu deseti olympijských disciplín: sed-leh, trojskok z místa, přeskoky přes švihadlo čtyřmi způsoby, dribling s basketbalovým míčem a hod medicinbalem vzad.
Žákovský olympijský víceboj má svou dlouholetou tradici. Založili ho pod delším názvem Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV) olympijští medailisté v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle. Hlavním cílem odznaku je všestranný sportovní rozvoj žáků. Proto i naši žáci od začátku školního roku procházeli různá průpravná cvičení a v hodinách tělesné výchovy trénovali jednotlivé sportovní disciplíny.
Protože jsou stránky Odznaku všestrannosti propojeny se systémem Bakaláři, výsledky jednotlivých žáků se tam automaticky zaznamenávají. Jakmile děti absolvují všech 10 disciplín, dojde k celkovému součtu a podle dosaženého množství bodů jsou zařazeny do bronzového až diamantového pásma a za daný školní rok obdrží příslušný odznak.
Letošní ročník soutěže se konal po tříleté přestávce a žáci si závodění opravdu užili. Na 1. stupni se nejvíce dařilo Marii Šostákové (5. A, 2 409 bodů) a Vojtovi Pargačovi (3. A, 2 878 bodů). Kategorii 6. a 7. ročníků vyhráli Madelaine Bell (7. B, 3 180 bodů) a Matyáš Holeňa (7. A, 3 180 bodů) a vítězi kategorie 8. a 9. ročníků se stali Adéla Bordovská (9. C, 3 200 bodů) a Jonáš Novák (9. C, 4 269 bodů).
V kategorii družstev zvítězila na 1. stupni třída 5. B (12 398 bodů), mezi 6. a 7. ročníky třída 7. B (17 357 bodů) a mezi 8. a 9. ročníky třída 9. C (19 680 bodů). Obdivuhodné výkony mezi mladšími žáky podali například v disciplíně sed-leh za 2 minuty Viktorie Fojtíková (4. A, 77 x) a Lukáš Zrubek (5. B, 85 x), mezi staršími žáky Jonáš Novák (9. C) v hodu medicinbalem (16,60 m) nebo Martin Pavlát (8. C) v přeskocích přes švihadlo za 2 minuty (260 přeskoků). Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi diplomy, sladké odměny a vítězové v kategorii družstev také krásné poháry. Za poskytnuté sponzorské dary na zakoupení odměn děkujeme Klubu rodičů a manželům Velkoborským.
Celou školní soutěž zorganizovali učitelé TV 1. a 2. stupně, na stanovištích jednotlivých disciplín pracovali nejen učitelé, ale i asistenti učitelů a technickou četu zajišťovali někteří žáci ze tříd 8. B a 8. D.
Několik nejvšestrannějších žáků bude vybráno k reprezentaci školy v okresním kole soutěže v Odrách, které proběhne 19. dubna.
Tímto však soutěž nekončí. V hodinách TV, ve sportovních kroužcích i ve svém volném čase mohou děti nadále trénovat jednotlivé disciplíny a po letních prázdninách se mohou zapojit do dalšího ročníku soutěže. A pozor – tabulky výkonů pamatují na soutěžící ve věku 7 let až 66 +. Sportovní výzva tedy platí jak pro děti, tak pro jejich učitele, rodiče i prarodiče.
Mgr. Jana Babincová, Mgr. Jolana Krygelová
Recitační soutěž – 23. únor 2023
Školní kolo recitační soutěže se uskutečnilo ve čtvrtek 23. února. 37 dětí soutěžilo ve třech kategoriích od první do páté třídy. Poezie Jiřího Žáčka přitahuje dětské čtenáře nejvíce. Humorné verše tohoto stavebního inženýra rozesmějí malého i dospělého čtenáře. A to je dobře, neboť smích podporuje naše zdraví a uvolňuje hormony „štěstí“. Potěšila poezie pana Kratochvíla, Kriebela, Kožíška, Vodňanského, Hrubína a dalších. Poprvé zazněly verše, které složila maminka soutěžící. Tato báseň nakonec vyhrála v nejstarší kategorii. Celkem čtyři děti ze druhé a třetí kategorie postupují do okrskové soutěže Kalusův chodníček v Astře.
Všem přednášejícím patří poděkování a velká pochvala za úsilí, čas i odvahu vystupovat. Srdečné díky rovněž porotě z řad pedagogů a divákům za vytvoření pohodové atmosféry.
Výsledky školního kola recitační soutěže
I. kategorie |
II. kategorie |
III. kategorie |
1. Julie Šafránková |
1. Veronika Martináková |
1. Kristýna Pustějovská |
2. Aneta Bařinová |
2. Aneta Jeřábková |
2. Štěpán Šimčík |
3. Matěj Špaček |
3. Mikuláš Hrubiš |
3. Kristián Klapeč |
Mgr. Radka Bražinová
Zeměpisná olympiáda - 22. únor 2023
Mgr. Markéta Rárová
Běžecký výcvik na ZŠ Záhuní - 6. - 10. únor 2023
Ve dnech 6. až 10. února se žáci 7. ročníků naší školy zúčastnili běžeckého výcviku, který se uskutečnil v blízkém okolí, konkrétně na běžeckých trasách v obci Trojanovice, místní části Karlovice a na závodních trasách v okolí Pusteven. Výcvik byl rozdělen do dvou fází. První probíhala v méně obtížném terénu na loukách v Trojanovicích, kde se žáci seznámili se základními pravidly a technikou správného používání běžeckých lyží. Během dopoledne si na několikakilometrovém okruhu vyzkoušeli různé styly běžkování, sjezd z mírného kopce a naučili se jak na běžkách brzdit nebo zdolávat stoupání tzv. stromečkem. Druhá, náročnější fáze čekala na účastníky kurzu na závodních běžeckých tratích v blízkosti turisty oblíbených Pusteven, kam je vyvezla lanovka a kde měli možnost vyzkoušet si nabyté dovednosti z předchozího dne ve zcela jiných a náročnějších podmínkách. Jízda v upravené stopě, která vedla převážně zasněženým lesem, nabídla našim žákům krátká stoupání i mírné a dlouhé sjezdy. Po absolvování této trasy proběhly v prostorách stadionu závody čtveřic na dvousetmetrovém okruhu. Ani zde nebyla nouze o zábavné momenty, které vykouzlily úsměv na tvářích všech zúčastněných. Po takto příjemně strávených dnech se žáci vrátili domů s novými zážitky a dovednostmi, které u mnohých vzbudily zájem o tento sport.
Mgr. Lenka Střalková, Bc. Jaroslav Gajdziok
Lyžáček na 1.stupni - 6. - 10. únor 2023
V týdnu od 6. 2. - 10. 2. se uskutečnil lyžáček žáků 1.- 5. tříd na Bílé. Tentokrát se přihlásilo kolem šedesáti žáků, takže jsme cestovali dvěma autobusy. Děti si nechaly učení ve škole pod lavicemi a každý den po obědě je autobusy odvezly do lyžařského střediska na Bílé. Tady byly předány instruktorům, pod jejichž vedením absolvovaly výuku lyžování.
Nechyběla ani přestávka na čaj a svačinku. Poslední den se uskutečnily závody ve všech družstvech. Přijelo se podívat mnoho rodičů a příbuzných, kteří přišli povzbudit své děti.
Počasí nám přálo, sněhové podmínky byly výborné a vysvitlo i sluníčko, které nám hned zlepšilo náladu.
Dětem se lyžáček líbil a byly velmi spokojené. Už se těšíme na další ročník.
Mgr. Yvona Plasgurová
Anglický zpěváček - 30. leden 2023
Den před vydáváním vysvědčení se uskutečnilo na 1. stupni další kolo soutěže Anglický
zpěváček . Děti si mohly vybrat a zazpívat oblíbenou anglickou píseň nebo zarecitovat
anglickou báseň. Zájem byl velký a nakonec se přihlásilo více než 40 dětí .
Všechny zpěváčky jsme rozdělili do 4 kategorií: 1. ročník, 2.ročník, 3. ročník a 4.a 5.ročník.
Děti si mohly vyzkoušet zpívat s mikrofonem a na vše dohlížela porota, zastoupena učiteli Aj.
Některé děti zpívaly ve dvojicích popř. měly své asistenty, kteří píseň mimovali.Bylo to moc
zábavné odpoledne a z každé kategorie byli nakonec vybráni 3 nejlepší zpěváčci, kteří dostali
diplomy a drobné ceny .Všichni účastníci také obdrželi certifikát a sladkou odměnu.Všechny
ceny finančně podpořil Klub rodičů.Děti si zaslouží velkou pochvalu za to, že měly odvahu
vyzkoušet si vystoupení před velkým publikem .
Yvona Plasgurová,uč.Aj
Vyhodnocení soutěže :
1.ročník
1.Matěj Špaček 1.B
2. Iveta Papáková 1.A
3. Amálie Eva Duží 1.A
2.ročník
1. Sofie Hlucháňová 2.C
2. Pavlína Čadová 2.C
3. Sofiia Zlobovská 2.C
3.ročník
1. Veronika Martináková 3.A
2. Lili Bordovská 3.C
3. Eliška Syrovátková 3.A
4.a 5.ročník
1. Natálie Hošková 4.B
2. Filip Šigut 5.A
3. Jonáš Tomíček 4.A
Zvláštní cena 1. místo - vlastní píseň : Kristyán Klapeč 5.B
Lyžařský kurz 7. ročníku - 2.- 6. leden 2023
V pondělí 2. ledna 2023 odvezl autobus 55 žáků sedmých tříd naší školy do Velkých Karlovic. Je to obec v kouzelném údolí Vsetínských vrchů, které skýtá mnoho sportovních možností jak v létě, tak v zimě.
Žáci spolu s učitelským doprovodem byli, jako už tradičně, na čtyři noci ubytováni v penzionu Gaudeamus, jehož poloha je velice výhodná - je umístěn přímo pod sjezdovkami Ski areálu Synot Kyčerka.
Krátce po příjezdu si šli žáci vyzkoušet své lyžařské dovednosti a vybavení na malou sjezdovku, která je určena především začátečníkům. Poté byli všichni účastníci kurzu podle předvedených lyžařských schopností a dovedností rozděleni do čtyř sjezdařských a jednoho snowboardového družstva. Odpoledne začal ten pravý, nefalšovaný výcvik sjezdového lyžování a snowboardingu. Ti začínající během prvních dnů postupně zjišťovali, co jejich lyže nebo prkno všechno dovedou a jak je, co možná nejvíce, dostat pod svou kontrolu. V průběhu pěti dnů se někteří lyžaři a snowborďáci značně zapotili, ale nakonec díky odvaze a vytrvalosti se mnohému naučili. Příprava lyžařů nebyla jen praktická, ale nezbytnou součástí byly také večerní přednášky. Témata se týkala pravidel pohybu lyžaře na sjezdovkách, pobytu na horách, přípravě lyží a druhů lyžování. Každý večer mělo vždy jedno nebo dvě družstva přichystat zábavný program (soutěže a hry) pro ostatní. Čtvrteční odpočinkové dopoledne měli žáci možnost strávit v nedalekém nově vybudovaném aquaparku Vodní svět. Za dvě hodiny se dostatečně vydováděli na vodních atrakcích a také zregenerovali unavené svaly. Vše vyvrcholilo v pátek dopoledne závěrečným závodem ve slalomu. Nejlepší lyžaři a snowborďáci obdrželi diplom a sladké odměny.
Všichni žáci se naučili lyžovat. Někteří zlepšili svou techniku, jiní si svou píli bezpečně osvojili základy sjezdového lyžování a snowboardingu. Poslední výcvikový den všichni bezpečně a řízeně sjížděli červenou sjezdovku. V relativně teplém povánočním období byly sněhové podmínky překvapivě dobré. Okolní krajina zimu vůbec nepřipomínala, ale sjezdovky měly sněhu dostatek a vždy byly perfektně upravené. O výuku lyžování i snowboardingu a program mimo sjezdovky se starali učitelé – J. Krygelová, J. Koláček, D. Hýl, L. Střalková, A. Svobodová a p. asistent J. Gajdziok.
Na celkovém zajištění kurzu se také podílel Klub rodičů naší školy, který uhradil náklady na přepravu žáků autobusem tam i zpět. Také přispěl na nákup cen pro nejlepší žáky v obřím slalomu.
J. Krygelová, vedoucí kurzu
Vánoční šachový turnaj - 22. prosinec 2022
Dne 22. prosince 2022 proběhl na naší škole první ročník Vánočního šachového turnaje. Toho se zúčastnilo celkem 20 žáků, a to z 1. i z 2. stupně, přičemž několik dalších hráčů se odhlásilo z důvodu nemoci. Šachisté byli rozlosováni do pěti čtyřčlenných skupin, ve kterých hrál každý s každým. K dispozici byly nejen šachovnice, ale i šachové hodiny, přičemž každý z hráčů měl časový limit deset minut na své tahy.
Nejlepší dva nejlepší šachisté z každé skupiny postoupili do osmifinále. Od osmifinále už se hrálo tzv. KO systémem, kdy vítězové postoupili dále a pro poražené turnaj skončil.
Nejlepším hráčem školy se stal Šimon Korček z 8.A, na 2. místě se umístil Martin Koliba ze 4.A a bronzový stupínek získal Matyáš Géryk z 8.C.
Nejlepší tři žáci byli odměněni cenami, kterými byly stolní hry, diplomem a vítěz navíc získal krásný pohár.
Pro účastníky to byla dobrá příležitost porovnat své šachové dovednosti a vyzkoušet si turnajový systém. Během her se soupeři vzájemně respektovali, atmosféra celého turnaje byla velmi příjemná a dle reakcí hráčů se jim tato akce líbila.
Mgr. David Hýl, vedoucí šachového kroužku
Žáci ZŠ Záhuní navštívili vánoční Vídeň - 8. prosinec 2022
Ve čtvrtek 8. 12. 2022 jsme se vydali s žáky 8. a 9. tříd na školní zájezd do hlavního města
Rakouska – Vídně.
Na programu byla spousta památek a zajímavostí. Nejdříve jsme navštívili letní sídlo
Habsburků – zámek Schönbrunn, kde jsme si prohlédli i historické kočáry, ve kterých se vozila např.
císařovna Sissi. V centru města jsme si pak prohlédli všechny hlavní památky – zimní sídlo Habsburků
palác Hofburg i s klenotnicí, budovu parlamentu, Státní operu, katedrálu sv. Štěpána…
Výzdoba celého města nasvědčovala tomu, že Vánoce se už blíží. Vánoční atmosféra byla znát
na každém kroku. Nemohli jsme proto minout i vánoční trhy, kterými je Vídeň proslulá. Na jednom
z nich jsme potkali i čerta Krampuse.
Celý den jsme si všichni užili, vyšlo nám skvěle počasí a večer jsme se plni zážitků vrátili domů.
Michaela Zemanová a Alena Stieborská - učitelky německého jazyka
Mikulášský den otevřených dveří - 3. prosinec 2022
V sobotu 3. prosince bylo před naší školou rušno a živo. I když nebyl den školního vyučování, žáci mířili do školy. Konal se již tradiční mikulášský den otevřených dveří. Dveře školy se otevřely nejen pro naše žáky a jejich rodiče, ale pro širokou veřejnost. Mezi návštěvníky jsme mohli spatřit i Mikuláše s čerty a anděly. Rozdávali dětem sladkosti a všechny příchozí potěšili svou přítomností a úsměvem. Žáci pod vedením svých vyučujících předvedli své dovednosti, znalosti a do aktivit zapojovali malé nebo velké návštěvníky. Třetí třídy se proměnily v čertí peklo a malí čertíci a čertice počítali, řešili různé úlohy a ukázali, že i ve škole je zábava. Ze tříd se ozývala hudba a zpěv za doprovodu různých hudebních nástrojů, k řešení byly hudební hádanky a kvízy. V jazykových učebnách si mohli příchozí procvičit své jazykové znalosti, seznámit se s audiovizuální technikou, kterou využíváme při výuce. Žákyně z 5. A zahrály anglické divadlo. V odborných učebnách chemie, fyziky a přírodopisu byly k vidění různé pokusy a prezentace, do kterých se mohl každý zapojit. Živo bylo také v počítačové učebně, kde vybraní žáci předváděli výukové programy, které používají při výuce. Své znalosti si příchozí prověřili při řešení kvízů, rébusů, křížovek, skládaček a doplňovaček z oblasti dějepisné, zeměpisné nebo literární, zahráli si logickou hru Metaforms nebo v knihovně únikovku Symboly v knihovně. Kdo zavítal do první nebo druhé třídy, mohl se podívat a seznámit s pomůckami pro naše nejmenší žáky, vyzkoušet si některé hry, poskládat puzzle, vyluštit křížovku, vyplnit pracovní list. O tom, že žáci dokáží tvořit a vyrábět krásné a nápadité věci, se mohli všichni příchozí přesvědčit ve školní dílně nebo ve výtvarné učebně. I zde byli zapojeni do aktivit a mohli si vyzkoušet práci se dřevem nebo zajímavou netradiční výtvarnou techniku. Také třída 4. A se proměnila v rukodělnou dílničku, kde se vyráběli andílci. Vánoční nálada byla cítit z kuchyňky. Peklo se vánoční cukroví, zdobily se perníčky. Nezapomněli jsme ani na nejmenší návštěvníky, pro které byly nachystané pracovní listy s úkoly, tvoření a čertovské hry ve školní družině. K zhlédnutí byla výstava různých historických a archeologických vykopávek, doplněná o zajímavý výklad paní učitelky Bialkové a dětí z kroužku Historie nás baví. Den otevřených dveří na naší škole obohatily svým vystoupením děti z Mateřské školy Školská a Dolní. Sboreček Mateřídouška z MŠ Školská svým pěveckým vánočním programem plným koled a zimních písniček a říkanek všechny přítomné svátečně naladil. Děti z MŠ Dolní se proměnily v broučky a sněhové vločky a milým pohybovým vystoupením přispěly ke krásné sváteční atmosféře. Velká tělocvična patřila všem, kteří mají rádi pohyb. Malí i větší sportovci si mohli vyzkoušet obratnost, rychlost a zdatnost na překážkové dráze nebo s florbalovou hokejkou. K zakoupení byly vánoční ozdoby, svícny a dekorace, které vyráběly děti a paní vychovatelky ze školní družiny. V jídelně paní kuchařky připravily pro návštěvníky a hosty malé občerstvení a zároveň si všichni mohli prohlédnout naší nově zrekonstruovanou kuchyň. Každý, kdo do naší školy zavítal, měl možnost si prohlédnout prostory školy a obdivovat výtvarné práce našich žáků, které zdobí třídy, chodby a školní družinu. V provozu byl i školní bufet. Celé sobotní dopoledne vládla ve škole sváteční předvánoční nálada.
Děkujeme všem za jejich přízeň a návštěvu. Velké poděkování patří také zaměstnancům a žákům, kteří se podíleli na tomto krásném dni.
Mgr. Radmila Matušová, Mgr. Martin Majer
Připravujeme se na vernisáž výstavy Vánoční variace - 28. listopad 2022
Podzimní sběrová akce starého papíru - listopad 2022
V letošním školním roce jsme na naší škole opět sbírali starý papír také na podzim. Celkem jsme nasbírali 9 273 kg. Děkujeme dětem, jejich rodičům a všem rodinným příslušníkům, kteří se aktivně na této sběrové akci podíleli a starý papír přinesli. Sběrová akce bude pokračovat i na jaře 2023. Stejně jako v minulých letech budou třídy i jednotlivci s nejvyšším počtem kilogramů sebraného papíru odměněni.
Výsledky podzimní sběrové akce
Třídy:
1. místo 6.A 4248 kg
2. místo 3.A 1574 kg
3. místo 4.A 538 kg
Jednotlivci:
1. místo Žyla Richard 6.A 3900 kg
2. místo Jeřábková Aneta 3.A 990 kg
3. místo Návratová Adéla 3.A 230 kg
3. místo Reček Jonáš 1.B 222 kg
3. místo Reček Matěj 4.A 222 kg
3. místo Bok Tomáš 8.C 215 kg
4. místo Polášek David 1.A 140 kg
4. místo Kopečný Jakub 7.C 140 kg
4. místo Návratová Michaela 2.B 138 kg
4. místo Zdráhal Radek 7.A 130 kg
Celkové výsledky podzimní sběrové akce 2022 si můžete prohlédnout v přiložené tabulce.
Mgr. Martin Blažek
Zdobení stromečků na náměstí - 28. listopad 2022
I v letošním roce proběhla na náměstí ve Frenštátě výstava ozdobených vánočních stromečků z každé školy i školky v našem městě. Letos se do tohoto projektu zapojila i naše třída 5.A. Nejdříve jsme vyráběli ozdoby – tentokrát z přírodních materiálů. Ozdoby jsme tvořili ve výtvarné výchově a v pracovních činnostech. Využívali jsme šišky, větvičky, lýko a další materiály na dozdobení.Koncem minulého týdne před první adventní nedělí jsme se vydali na náměstí, abychom stromeček nazdobili.
Přírodní materiál krásně ladil se stromečkem a my jsme byli také příjemně předvánočně naladěni.A tím byl zahájen kouzelný adventní čas…..
Mgr. Yvona Plasgurová
Osmáci se připravují na budoucnost (OKAP) - 24. listopad 2022
Ve čtvrtek 24.11.2022 navštívili žáci 8. tříd ZŠ Záhuní Gymnázium a Střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Většina žáků se zúčastnila v rámci odborného, kariérového a polytechnického vzdělávání v Moravskoslezském kraji (OKAP) dovednostních workshopů s cílem podpořit u žáků zájem o obory polytechnického vzdělávání. Tyto zajímavé workshopy připravili pedagogové Střední průmyslové školy ve spolupráci s odborníky vybraných regionálních firem.
Na výše uvedené škole se v tentýž den konal Den otevřených dveří. Zájemcům z řad žáků naší školy, kteří zvažují všeobecné vzdělání, byla nabídnuta možnost navštívit frenštátské gymnázium. Účastníci si mohli prohlédnout odborné učebny, vyzkoušet si chemické či fyzikální pokusy a získávat informace pro své budoucí studium. Na jejich dotazy odpovídali nejen pedagogové školy, ale i studenti.
Věřím, že obě akce napomohly našim žákům alespoň částečně nahlédnout do nabídky středoškolského studia ve Frenštátě.
Mgr. Alena Stieborská
Setkání se zástupci středních škol - 24. listopad 2022
Žáky osmého a devátého ročníku čeká důležité rozhodnutí. Musí si vybrat střední školu, na které budou po ukončení základní školy pokračovat ve studiu. Abychom jim jejich rozhodování ulehčili, pořádáme každý rok v naší škole „Setkání zástupců středních škol s žáky osmého a devátého ročníku a jejich rodiči “. Letos tato akce proběhla po dvouleté odmlce 24. listopadu a zúčastnili se jí zástupci 15-ti středních škol z blízkého okolí: Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí, Vsetína, Nového Jičína, Kopřivnice, Oder, Frýdku–Místku a Frenštátu pod Radhoštěm. Pozvaní zástupci své školy nejprve krátce odprezentovali, následně se mohli zájemci z řad rodičů a žáků zeptat zástupců jednotlivých škol na bližší podrobnosti. Rodiče a žáci se tak dozvěděli mnoho zajímavých informací, například, které studijní a učební obory jsou podporovány stipendii Moravskoslezského a Zlínského kraje, které školy spolupracují s firmami poskytujícími studentům motivační a jiné příspěvky, jaké školy umožňují svým studentům získat zdarma řidičský nebo svářečský průkaz, dále informace o podmínkách přijetí, uplatnění absolventů v praxi apod.
Doufám, že pro žáky a rodiče, kteří se zúčastnili ve velkém počtu, byla akce přínosem a žákům pomůže správně vybrat jejich budoucí povolání.
Mgr. K. Adamčíková, výchovná poradkyně
Florbal - 22. listopad 2022
V úterý 22. listopadu se žáci 1. stupně naší školy zúčastnili okresního kola florbalového turnaje. Tento turnaj se koná jako celorepublikový a je pořádán asociací Český florbal. Okresní kolo proběhlo ve sportovní hale ZŠ Pionýrská (Emila Zátopka) v Kopřivnici a ve dvou základních skupinách hrálo celkem 10 družstev. Vítěz každé skupiny postoupil do krajského kola. Naši školu reprezentovalo 9 žáků: Denis Němec z 3. B, Matouš Trchalík, Adam Tabášek, Vít Pastorek, Marek Genzer, Michal Bílský, Kryštof Hlucháň, Josef Syrek ze 4. B a Jan Gajdušek z 5. A. Chlapci přes velké sportovní nasazení vyhráli jen jeden zápas a skončili na 4. místě ve skupině, ale statečně vzdorovali silnějším soupeřům. Předvedli pěkné sportovní výkony a zaslouží si také pochvalu za hru podle pravidel fair play. Do krajského kola postoupily ZŠ Štramberk a ZŠ Lubina.
Mgr. Jana Babincová
Vánoční jarmark - 16. listopad 2022
Dne 16.11.2022 se konal Vánoční jarmark na ZŠ Záhuní. Parkoviště před školou se proměnilo na vánoční tržiště plné adventních věnců, svícnů, vánočních dekorací, které tvořily nejen děti s paní vychovatelkami, ale také rodiče, prarodiče, tety…. K nádherným vánočním dekoracím neodmyslitelně patří také vánoční dobroty. Ty pro všechny návštěvníky připravili rodiče z Klubu rodičů. Kromě ochutnávky různých sladkých i slaných dobrot, se mnozí zahřívali dětským vánočním punčem. Společně jsme vykouzlili vánoční atmosféru zpěvem vánočních písní, které doprovázely kytary a ukulele. Přestože nám počasí příliš nepřálo, jsme si jarmark krásně užili. Děti byly plné radosti , protože se konečně dočkaly dlouho očekávané akce.
Ze srdce děkujeme panu řediteli, Klubu rodičů, dětem a všem, kteří se podíleli na tvoření, organizaci a samotné realizaci Vánočního jarmarku.
Při zapálení svíčky na adventním věnci Vám přejeme, ať se rozzáří nejen svíce, ale také vaše srdce.
Krásný čas adventní Vám přejí vychovatelky školní družiny.
Andrea Tomšejová
Metaforms pro 5. ročník - 16. listopad 2022
V letošním roce se naše škola opět zúčastnila soutěže v logické hře Metaforms. Tentokrát byla
připravena pro žáky 5. ročníků. Ve školním kole jsme vybrali 5 nejlepších řešitelů, kteří se ve středu
16. 11. 2022 utkali se svými vrstevníky z okrsku. Ačkoli byli někteří nervózní, všichni soutěžící se
snažili dosáhnout co nejlepšího výsledku. Naším nejlepším řešitelem byl Filip Šigut, který v soutěži
obsadil 2. místo. Děkujeme organizátorům z týmu MAP při MěÚ za uspořádání soutěže.
Mgr. A.Stavinohová
Svět nevidomých - 13. listopad 2022
Protože si 13. 11. 2022 připomínáme Mezinárodní den nevidomých, v pondělí 14. listopadu 2022 nás na ZŠ Záhuní navštívila paní Hana Petrová, aby nám svět nevidomých přiblížila. Pracuje v SONS Nový jičín (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky).
Úvodem nám přednesla základní informace o zraku a smyslech, které nevidomým lidem pomáhají překonávat každodenní překážky a problémy. V rámci diskuze nám paní Petrová představila i své zrakové postižení a přítomným žákům blíže popsala kompenzační pomůcky, které sama používá. Shlédli jsme také video, ve kterém byla zaznamenána část dne nevidomého člověka, jenž se pomocí speciálních kompenzačních pomůcek snažil dopravit z bodu A do bodu B. Následně se žáci seznámili s těmito pomůckami v praxi. Ve dvojicích, za pomoci zapůjčených klapek na oči si vyzkoušeli, jaké to je nacházet se v kůži nevidomého a spoléhat se pouze na své ostatní smysly. Vyzkoušeli si například na Pichtově psacím stroji napsat pár slov v Brailleovu písmu, a také si půjčili tzv. hladinku, kterou používají nevidomí ke kontrole při nalévání tekutiny do hrnku, aby nepřelili.
Žáci se o toto téma velmi zajímali a se zájmem se na vše dotazovali. Dle mého názoru byla přednáška pro děti velmi přínosná a určitě to velkou mírou přispělo ke zvýšení jejich všeobecného rozhledu.
Mgr. Markéta Šenkeříková
Soutěž mladých zoologů v ZOO Ostrava - 8. listopad 2022
Po předchozím absolvování výukového programu, domácí a školní přípravě se stejní žáci osmého ročníku zúčastnili 8. listopadu 2022 Soutěže mladých zoologů v ZOO Ostrava. Zadané téma Primáti bylo poměrně obsáhlé. Jelikož se naše škola ještě nikdy takovéto soutěže nezúčastnila, neměli jsme ani tušení, co tam na nás čeká. Domácí přípravu někteří žáci vzali zodpovědně. Nejenže si studovali mnou zadané materiály, ale také sami získávali informace z internetu nebo z knih půjčených v knihovně.
Konkurence byla velmi velká, v naši kategorii (pro žáky 8. a 9. ročníků) soutěžilo 227 pětičlenných družstev. Samotná soutěž nebyla dlouhá, trvala asi jen půl hodiny. Naše čtyři družstva s názvy Hulmani, Jelimani, Šimpanzi a Vřešťani mi ihned po soutěžním testu sdělovali, že je překvapily některé otázky. Například co je to Lavaka, nebo jak se nazývají pavilony v ZOO Ostrava, kde jsou určití primáti. Ve zbytku dopoledne jsme si opět mohli prohlédnout zbývající výběhy a zvířata, na která minule nezbyl čas. A protože bylo krásné a teplé listopadové počasí, tak si to žáci v ZOO užili nejen poznáváním živočichů, ale také v lanovém koutku.
Soutěž probíhala v ZOO celý týden, proto jsme museli čekat na výsledky do dalšího týdne. Bylo velmi potěšující, když jsem zjistila, že naše nejlepší dvě družstva – Hulmani a Vřešťani se umístili se stejným počtem bodů na 20. a 21. místě. Další dvě družstva Jelimani a Šimpanzi zůstali na 32. a 35. pozici. I když ani jedno družstvo nepostoupilo do finále, považuji naši premiéru jako velmi úspěšnou. Získali jsme užitečné informace o primátech a zkušenosti k dalšímu soutěžení, třeba příští rok.
Děkuji všem žákům za reprezentaci školy a také za finanční podporu Klubu rodičů školy.
Mgr. J. Krygelová
Piškvorkiáda - podzim 2022
Po nucené covidové přestávce proběhl na naší škole další ročník Piškvorkiády pro 4. a 5.ročník. Během měsíce října proběhla třídní kola, aby se v polovině listopadu sešli tři nejlepší z každé třídy v kole školním. Mohli tak poměřit své logické uvažování, hrací taktiku, ale i trpělivost a soustředění. Klání nebylo jednoduché, v souboji každý s každým se soutěžící museli probojovat 11 soutěžními koly. Náročnost se projevila především v posledních kolech, kde se často chybovalo z nepozornosti. V souboji nervů pak s přehledem zvítězil Marek Genzer ze 4.B. Na druhém místě se umístil Patrik Kožušník z 5.A a o třetí místo se dvakrát hrál rozstřel. Ani po dvou kolech navíc však nevzešel vítěz a tak se o třetí místo podělili David Šubrt, Kristián Klapeč a Bruno Brablc. Gratulujeme! Ceny do soutěže zajistila Žákovská samospráva. O organizaci akce se starali kluci s 8.C pod dohledem p. uč. Markéty Rárové. Bedlivým okem sčítala body p. uč. Andrea Stavinohová. Komu ze 4. tříd letos nepřálo štěstí, může své nabyté zkušenosti zúročit příští rok.
Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na příští rok.
Mgr. Markéta Rárová
Halloween ve škole - 2. listopad 2022
Vzdělávací program pro 2. stupeň: Magický Senegal - 2. listopad 2022
Po covidem vyvolané přestávce jsme se opět zúčastnili vzdělávacího zeměpisného programu, který byl zaměřený na žáky druhého stupně. Tým projektu Planeta Země 3 000 v čele s Adamem Lelkem nás tentokráte zavedl do nejzápadnější země černého kontinentu – Senegalu. Krásné a poutavé vyprávění s množstvím autentických snímků a videí nás na chvíli vtáhlo do tamního života. Měli jsme možnost poznat úžasnou přírodu Senegalu, etnickou pestrost, kulturu i problémy, se kterými se místní v zemi potýkají. Přesto si zachovávají pohostinnost a úsměv na tváři. Jak sami Senegalci tvrdí: „Jejich země je usměvavým pobřežím Afriky“. Chlapci mohli obdivovat wreslingové zápasy a dívky pestrou výzdobu rituálního oděvu.
Celý projekt nejen že, samotnou zemi představuje po všech stránkách, ale zároveň propojuje informace z mnoha předmětů jako je např. historie, geografie, cizí jazyky, základy společenských věd nebo ekologie.Projekce ve většině zúčastněných zanechá nevšední a hluboký zážitek, který motivuje žáky ke vzdělávání, seberozvoji, vede je k úctě, pokoře a zájmu o okolní svět.
Akce není samoúčelná, máme k dispozici pracovní listy a obrazové materiály, které přiměřeně věku a s ohledem na tématiku předmětu využijeme ve výuce ve všech ročnících.
Už nyní se těšíme na další projekci ve frenštátském kinosále, která nás za rok zavede do Kambodže.
Mgr. Markéta Rárová
Komiksový workshop pro studenty s J. W. Procházkou - 7. listopad 2022
V pondělí 7. 11. 2022 se 7C zúčastnila “Komiksového workshopu pro studenty s J. W. Procházkou”. Pan spisovatel Procházka nás provedl světem „Pána prstenů a Harryho Pottera“ fantasy a světem vynálezů a cestování časem sci-fi. Ukázal nám také zajímavosti spojené s 6. uměním Komiksy.
Zajímavou formou nám ukázal, že komiksy vznikaly už ve starověku. Na příkladu nástěnné malby ze starého Egypta jsme si pomocí komiksu dovedli představit, jak probíhala samotná mumifikace. Dostali jsme se k zákonům, jak musí komiks vypadat (strip, obrázek, bublina), které splňovaly jak staré Egyptské malby, takTapisérie z Bayeux, kterou jsme viděli rozpohybovanou jako komiksový film. Mluvili jsme o známých komiksových hrdinech jak ze zahraničí (Superman, IronMan), tak jejich českých protějšcích Čtyřlístku, který p. Procházka sám píše jako scénarista.
Žáci dostali od p. Procházky také pracovní listy, které provázeli jeho výklad. Zkoušeli si např. namalovat obličeje pro různé emoce. Či pomocí obrázků a symbolů vyjádřit emoci, pocit nebo děj. Dále pomocí barev vyjádřit náladu příběhu a jeho potencionální děj.
Vše p. Procházka doplňoval humorem sobě vlastním a prezentací, která byla jak poučná tak zábavná. Žákům se to moc líbilo, převážně ocenili svět superhrdinů a čarodějů či komiks Bárta Simpsona, který jim p. Procházka na závěr věnoval.
Mgr. M. Veličková
Přehlídka dravců společnosti Seiferos - 31. říjen 2022
Poslední říjnový den měli možnost žáci naší školy shlédnout komentovanou přehlídku spojenou s letovou produkcí dravých ptáků (dravců a sov). Tato ptačí show se pravidelně koná jednou za čtyři roky a vždy sklízí úspěch. První objednaný termín v září nevyšel kvůli deštivému počasí. Počasí druhého termínu bylo nádherné, takže nic nestálo v cestě shlédnout úžasné ptačí predátory ukazující se na stojanech i v akci.
Komentátor přehlídky společnosti Seiferos nám zábavnou formou představil jednotlivé vystavované ptáky. U většiny druhů ptáků připojoval k výkladu poutavé příběhy. Takto nám bylo představeno asi 25 druhů dravců a sov. Také se žáci dozvěděli, co vše je pro dravce v současném světě ohrožující a co způsobuje snižování jejich počtu v přírodě. Získali znalosti o tom, který z dravců je v letu nejrychlejší, který útočí ve vodorovném letu, který vlétne do bytu za vrabcem, který má vykrojený ocas, který loví slepice, jaký je rozdíl mezi orlem královským a mořským, a mnoho dalších zajímavostí. Následovaly letové ukázky. Ty však na začátku narušil přelet cizího orla mořského ve výšce nad školním hřištěm. Výr velký, který byl přichystaný k ukázce, odmítal spolupráci. Jen se přikrčil, načechral své peří a stal se tak mnohem mohutnějším, než ve skutečnosti je. Další draví ptáci s přeletem orla už problém neměli. Viděli jsme v akci raroha, luňáka, puštíka Anežku, jestřába, orla mořského a jestřába amerického. Lovili zajíce, chytali kousky masa v letu, útočili na kunu, nebo předváděli let na slovní pokyn. Velmi atraktivní byly pokusy s přivoláním dravce s přistáním na ruku žáků.
Přestože někteří žáci viděli přehlídku dravých ptáků už podruhé, byla pro ně opět přínosem, protože druhy předváděných ptáků a ukázky byly odlišné.
Takže společnosti Seiferos díky a těšíme se zase příště.
Mgr. J. Krygelová
Výukový program v ZOO Ostrava - 21. říjen 2022
21. října se 20 vybraných žáků z 8. ročníku zúčastnilo výukového programu v ZOO Ostrava. Vybrali
jsme si záměrně téma Prima primáti, které je hlavním tématem následující soutěže. Ta proběhne
opět v ZOO Ostrava v listopadu. Lektorka programu nás velice poutavě vnesla do říše opic, poloopic a
lidoopů. Získali jsme mnoho zajímavých a užitečných informací o životě jednotlivých zástupců
primátů vyskytujících se nejen v ostravské ZOO. Zasvětila nás také do problému ohrožení této skupiny
zvířat a představila nám záchranné projekty, do kterých je ostravská ZOO zapojena. Tyto informace
jsme měli možnost si ještě upevnit prohlídkou areálu ZOO (hlavně pavilónů s primáty) a vyplněním
pracovního listu, taktéž zaměřeného na primáty.
Akce se žákům líbila a jsou odhodláni se v listopadu opět vydat do ZOO, aby porovnali své vědomosti
v soutěži.
Děkujeme za finanční podporu ze strany Klubu rodičů školy.
J. Krygelová
Přehlídka středního školství GEMMA 2022 - 20. říjen 2022
Žáci 9. ročníku se rozhodují, na které střední škole budou po ukončení základní školy ve studiu pokračovat. Abychom jim výběr střední školy usnadnili, navštívili jsme společně přehlídku středního školství GEMMA 2022. Na přehlídce byly prezentovány obory vzdělání s výučním listem i s maturitní zkouškou. Cílem přehlídky bylo přiblížit žákům 9. ročníků a jejich zákonným zástupcům další vzdělávací možnosti v našem regionu a okolí a usnadnit jim tak rozhodování při volbě budoucího povolání. Přehlídky se účastnily SOŠ, SOU a gymnázia z okresu Nový Jičín, další pak z Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje.
Mgr. K. Adamčíková, výchovný poradce
Úžasné divadlo fyziky – 20. říjen 2022
Organizováno v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Frenštát pod Radhoštěm II CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0010667
Žáci 7. ročníku se v rámci akce Týden vědy zúčastnili workshopu na téma: Balancujeme na hraně. Zábavnou formou jim byl vysvětlen pojem „těžiště“ a byly pro ně připraveny aktivity, při nichž si osvojili poznatky o těžišti, které potom využili při zhotovování různých výrobků. Program se žákům líbil a vhodně doplnil učivo fyziky probírané v 7. ročníku. Akce proběhla ve spolupráci s organizátory MAP, za což jim patří naše poděkování.
Mgr. K. Adamčíková
Pythagoriáda - 19. říjen 2022
19. října proběhlo na naší škole školní kolo Pythagoriády.
Této matematické soutěže se zúčastnilo celkem 63 žáků 6. - 9. tříd.
Mezi nejlepší řešitelé patří:
v 6. ročníku: Daniel Koliba (6.C) a Julie Ťuláková (6.A)
v 7. ročníku: Jakub Blahut (7.B)
v 8. ročníku: Jan Kresta (8.C) a Jiří Uličník (8.C)
v 9. ročníku: Silvie Kuchařová (9.C).
Někteří z těchto řešitelů budou pozváni do okresního kola, kde jim všichni přejeme hodně štěstí!
Mgr. K. Adamčíková
Sběr kaštanů - 17. a 18. říjen 2022
Naše škola je zapojena do projektu Les ve škole, jelikož se snažíme zařadit výuku o přírodě v přírodě. Vzhledem k tomu, že zima se kvapem blíží, tak jsme se rozhodli vyrazit do přírody a sbírat kaštany, zimní potravu pro lesní zvířátka. Sběr proběhl v rámci prvního stupně, zúčastnilo se jej mnoho žáků a nasbíralo se 1228 kg kaštanů a žaludů. Pro nasbírané kaštany si přijeli myslivci, kteří se o zvěř starají. Velké poděkování patří všem, kteří přiložili ruku k dílu a do sbírání kaštanů se zapojili, zvířátka z toho budou mít jistě velkou radost.
Vyhodnocení sběru:
1. | 3.A | 306 kg |
2. | 4.A | 157 kg |
3. | 2.A, 5.A | 131 kg |
4. | 1.A | 109 kg |
5. | 2.B | 67 kg |
6. | 3.B | 65 kg |
7. | 5.B | 59 kg |
8. | 4.B | 55 kg |
9. | 1.B | 53 kg |
10. | 3.C | 48 kg |
11. | 1.C | 41 kg |
12. | 2.C | 6 kg |
Mgr. Renáta Lubojacká
Přehlídka technických profesí – 5. října 2022
Žáci 9. ročníku navštívili 5. října v Kopřivnici přehlídku technických profesí s názvem:
„Řemeslo má zlaté dno“. Na přehlídce byly představeny obory ze strojírenství, stavebnictví a elektrotechniky, o které je v současné době na trhu práce největší zájem, ale lidí v těchto oborech vzdělaných není dostatek. Na prezentaci měli žáci možnost nahlédnout do jednotlivých profesí z blízka. O přiblížení studia i oboru samotného se postarali přímo studenti jednotlivých škol. Ti žákům nejen představili jednotlivé profese, ale také jim ukázali, co který obor obsahuje, co se studenti musí učit a co musí znát. Mimo to se žáci dozvěděli také informace o tom, jak se případně na danou školu dostat nebo jak mohou po jejím absolvování ve studiu pokračovat.
Na přehlídce byli přítomni také zástupci firem, které absolventy těchto středních škol zaměstnávají. Zdálo se, že někteří žáci, zejména chlapci, mají o některé obory opravdu zájem.
Třeba si tu vybrali svou budoucí profesi.
Mgr. K. Adamčíková, výchovná poradkyně
Přírodovědný klokan - 13.10.2022
Ve čtvrtek 13.10 proběhla na naší škole soutěž Přírodovědný klokan. Její kategorie Kadet byla určena pro žáky 8. a 9. ročníku. Soutěž pořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Cílem soutěže bylo vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory.
Výsledky soutěže na naší škole:
1. místo obsadila Michaela Videcká z 8.A, 2. místo obsadil Juraj Džumela z 8.A a 3. místo Josef Novák z 8.B.
Mgr. Martin Blažek
Přespolní běh - okresní přebor - 5. říjen 2022
Ve středu 5.10. 2022 se žáci naší školy zúčastnili okresního kola v přespolním běhu na Horečkách. Tento závod uspořádala frenštátská ZŠ Tyršova a sjeli se na něj žáci z mnoha škol našeho okresu. Závodilo se jak v kategorii jednotlivců, kde byli vyhlášeni vždy první tři umístění, tak v kategorii družstev.
ZŠ Záhuní reprezentovali v mladší kategorii dívek Amálie Kopečná a Simona Havlová ze 7.C, Lili Sarah Segečová ze 7.A a Vanessa Mazochová s Adélou Hradečnou ze 7.B. Toto družstvo se umístilo na celkově 7.místě ze 14 zúčastněných škol. V mladší kategorii chlapců jsem měli taktéž zastoupení a reprezentovali nás Matyáš Holeňa a Tadeáš Krejčí ze 7.A, Jan Veselý a Richard Žyla z 6.A a Jan Krpec ze 6.C, hochům se v tomto složení podařilo vybojovat v konkurenci 15 družstev 8. Místo. Starší kategorii dívek zastupovala děvčata Adéla Bordovská a Silvie Kuchařová z 9.C, Barbora Stanečková z 8.A, Gabriela Rýcová 8.B a Sára Adamčíková z 8.C. Tato děvčata měla velice silnou konkurenci a nakonec skončila na 10.místě ze 14. Všechna výše uvedená družstva běžela trať dlouhou 1,5 km. Starší chlapci přišli na řadu jako poslední. Plni odhodlání běželi trať delší, která měřila 2,5 km. Zastoupení měly 8. i 9. ročniky. Z 8.D nás zastupovali Jiří Petr, Daniel Dostalík a Filip Hrnčíř, 9.C reprezentovali Jonáš Novák a Jan Čajánek. V této kategorii bylo nejvíce účastníků, a to 85 z 15 družstev. Naši hoši obsadili 13. místo.
Závod to byl opravdu masový a celkový počet účastníků byl přes 300. Naší škole se bohužel nepodařilo vybojovat žádné cenné kovy, ale všichni žáci bojovali, seč jim síly stačily a vzorně reprezentovali naši školu a za to jim patří velké poděkování.
Mgr. Adéla Svobodová
učitelka TV
Exkurze Dlouhé stráně a Velké Losiny - 29.9.2022
Dne 29. 9. 2022 se žáci 9. ročníků zúčastnili exkurze na Dlouhé stráně. Cílem této exkurze bylo propojit předměty fyzika, zeměpis, dějepis, chemie a občanská výchova.
Nejprve žáci navštívili zámek Velké Losiny, ve kterém jsme si připomněli historii zámku, který je spojen s proslulými čarodějnickými procesy. Zámek má ve své expozici, také rekvizity, které pocházejí z filmu Kladivo na čarodějnice, který měli možnost vidět ve škole v rámci OV.
Následně jsme se krátkou podzimní procházkou přesunuli do Losinské papírny, kde měli žáci možnost vidět proces výroby ručního papíru a seznámili se s historií procesu výroby papíru. Losinská papírna je nejstarší a jediná funkční papírna na výrobu ručního papíru. Žáci si mohli zakoupit i výrobky místní výroby.
Jako poslední a hlavní zastávka byla přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Už cestou na elektrárnu v Koutech nad Desnou se k nám připojil průvodce, který začal svůj výklad v autobuse. Neopomenul nás seznámit s pravidly bezpečnosti a chování na takto významné elektrárně. V rámci exkurze jsme viděli edukační film o chodu elektrárny, její důležitosti při výrobě zelené elektrické energie. Poté jsme se přesunuli do podzemní kaverny s turbínami. Největší zážitek měli žáci z dlouhých tunelů, kterými je elektrárna protkána. Dále jsme se autobusem přesunuli na horní nádrž, kde jsme měli možnost projít se podél nádrže a udělat si pár fotografií.
Cesta tam i zpět proběhla bez problémů. Tímto bychom chtěli Klubu rodičů poděkovat za úhradu cestovních nákladů. Informace, které získali touto exkurzí, žáci zpracovali v hodinách fyziky, dějepisu, zeměpisu a občanské výchovy. Žáci si tuto exkurzi užili, což nám dokazuje i jejich vzorné chování počas celého dne.
Mgr. V. Bartoňová, Mgr. K. Chalupová, Mgr. M. Veličková
třídní učitelky devátých tříd
Adaptační kurz 6. ročníků – září 2022
Nové prostředí, noví učitelé, pro některé i noví spolužáci – to vše s sebou přináší postup na 2. stupeň základní školy.
Proto jsme pro žáky tříd 6.A, 6.B a 6.C připravili v prvních dnech měsíce září adaptační kurz.
Cílem kurzu bylo především nastartování procesů, které jsou nezbytné pro zdravé fungování třídy. Formou her, kvízů a tajenek se žáci, pod vedením školní psycholožky p. Šárky Jurochové Ph. D., učili spolupráci a porozumění mezi sebou. Dopolední program probíhal v prostorách školy, odpoledne se pak všichni přesunuli na Horečky, kde na závěr získali diplomy a sladkou odměnu.
Adaptační kurz byl pro děti i učitele přínosem a pro všechny příjemně stráveným dnem.
- kolektiv realizátorů -
Cyklokurz 8. ročníku - září 2022
Vzhledem k obsazenosti hotelu Cherry v květnových a červnových měsících minulého školního roku, byl tradiční cyklistický kurz sedmých ročníků přesunut na zářijový termín. Několik dní před výjezdem proběhlo školení bezpečnosti a pohybu po komunikacích na dopravním hřišti ve Frenštátu pod Radhoštěm, poté revize kol a již nic nebránilo očekávaným výjezdům. Novinkou pro letošní rok bylo rozdělení cyklokurzu do dvou termínů. Důvodem byl velký počet přihlášených cyklistů.
Oba kurzy proběhly bez větších komplikací, i když nějaké ty menší se samozřejmě našly, ale díky dobré organizaci, náladě a disciplíně všech zúčastněných nebyl plán nikterak narušen J. Ač se do zdá neuvěřitelné, po všechny dny kurzu počasí vyšlo téměř na jedničku, jen jeden den navečer zapršelo, ale to nikterak nevadilo. Naplánovanou trasu zvládli ujet všichni, kromě dvou žáků. U jednoho se jednalo o technický problém na kole, který nebylo možno opravit a u druhého šlo o problém s fyzickou připraveností.
Ubytování a strava byla jako každý rok bezproblémová a opět musíme poděkovat za vstřícnost tamnímu vedení hotelu. Poděkování patří rovněž Ondrovi Svobodovi a Leošovi Mičulkovi za brilantní práci v doprovodných vozech. Dále pak kolegyním a kolegům, kteří se kurzů účastnili a v neposlední řadě žákům, kteří podali pěkné sportovní výkony.
Učitelé, kteří kurz vedli:
Kurz v číslech:
Počet účastníků (žáků): 43
Najeto kilometrů: 1. družstvo cca 80 km, 2. družstvo cca 73 km.
Průměrná rychlost: cca 14,5 km/h.
Počet defektů: pouze jeden
Počet opravených technických závad kola: 10
Vypracoval Mgr. Jiří Koláček
--------------------------- školní rok 2022-2023 ------------------------------------------
Sportovní miniolympiáda – 21. červen 2022
V úterý 21. června se 16 dětí ze čtvrtých a pátých tříd zúčastnilo sportovní miniolympiády. Soutěžilo se v následujících disciplínách: hod medicinbalem, ženské kliky, sedy – lehy, přeskoky přes švihadlo, trojskok a dribling. V kategorii jednotlivců vybojovala 1. místo Marie Šostáková ze 4. A, 2. místo obsadil Mattias Matocha z 5. B a na 3. místě skončil Matthew Mičan z 5. A. Výkony byly velmi vyrovnané a medailové pozice dělily od 4. a 5. místa jen desítky bodů. Kategorii družstev vyhrála třída 5. A. Některé děti soutěžily i ve skoku „Panenka“ („Vajíčko“). Tuto kategorii vyhrála Zuzana Přikrylová (4. B) s počtem 44 skoků za 30 sekund, druhá byla Sofia Zuzana Staněková (5. B) se 40 skoky a třetí Viktorie Sváčková (4. B) s 32 skoky.
Děkuji všem za krásné výkony, nasazení a sportovní chování. Poděkování za hladký průběh soutěže patří také žákům 8. C s paní učitelkou Veronikou Pítrovou, kteří se ochotně ujali funkce rozhodčích a zapisovatelů a své mladší kamarády povzbuzovali.
Mgr. Jana Babincová
Workshop OKAP II - 15. červen 2022
Ve středu 15.6. jsme navštívili místní průmyslovou školu, kde byly připraveny workshopy pro žáky 8. ročníků. Prezentovaly se zde firmy Brose, Vitesco, NXP Semiconductors. Žáci si prošli školu (laboratoře, učebny informatiky a robotiky, učebny odborného výcviku). Příští rok si budou osmáci vybírat střední školu a tyto workshopy jim určitě pomohly při budoucím rozhodování, zda se chtějí ubírat technologickým směrem.
Výsledky Jarní sběrové akce - 10. červen 2022
Pasování na čtenáře - 8. červen 2022
Letos, tak jako v minulých letech, měli prvňáčci na naší škole ZŠ Záhuní možnost zažít slavnostní akt pasování na čtenáře, který se odehrál v malém sále kulturního domu ve Frenštátě. Každé dítko muselo zprvu splnit krátký úkol, a to přečíst krátký text před diváky (rodiči). Mnohé děti svírala nervozita, ale vše úspěšně zvládly a mohly poté složit slib Rytíře řádu čtenářského. Celý ceremoniál probíhal za vedení Krále a Královny z Písmenkového království, kteří do celé situace vnesli pohádkovou atmosféru. Na závěr pasování každý prvňáček obdržel čtenářský průkaz do knihovny na rok zdarma a krásnou knížku. Rodičům i samotným dětem se pasování velice líbilo a věřím, že si z něj odnesou mnoho nezapomenutelných vzpomínek. Doufejme také, že děti neopustí jejich nadšení z knih a jejich poznávání a že z nich budou nadšení čtenáři.
Moc děkujeme frenštátské knihovně, která pasování pro naše děti připravila.
Mgr. Renáta Lubojacká
Den dětí - 1. červen 2022
Svátek dětí se slaví v mnoha zemích. Historie svátku Dne dětí sahá do 50-tých let 20. století. V Čechách se poprvé slavil v roce 1952. Letošní Den dětí připadl na středu 1. června a žáci devátých tříd si pro mladší kamarády připravili spoustu zajímavých her a soutěží. Házelo se na koš, zdolával se slalom, chytaly se ,,rybičky“, shazovaly kuželky, apod. Za každý splněný úkol dostaly děti razítko a po absolvování všech 10 disciplín obdržely malou sladkou odměnu.
A takto vydařený den popsali žáci 4.A.
Před vyučováním jsem ve třídě foukala balónky. Jakmile začalo zvonit, šli jsme na školní hřiště. Hráli jsme basketbal a různé míčové hry. Za každý splněný úkol jsme dostali razítko. Po splnění úkolů nás čekala malá odměna. Poté jsme ve třídě hráli balónkové hry. Bylo to prima. Niki Bařinová
Den dětí je pro všechny děti významným dnem. Na naší škole připravili deváťáci pohybové aktivity pro 1. stupeň. Mohli jsme hledat, sbírat, házet, malovat, běhat, ale i počítat. Moc jsme si to užili. Simonka Krestová
Den začínal tak, že nám paní učitelka řekla, co nás dnes čeká, co budeme dělat. Nejdříve jsme šli ven na školní hřiště, kde si pro nás starší kamarádi připravili soutěže. Nejvíce mne zaujala soutěž, kde se na lžíci nesl slalomem balónek. Jakmile jsme měli hotovo, dostali jsme odměnu. Filip Šigut
1.června jsme ve škole oslavili Den dětí. Deváťáci si pro nás připravili skvělé soutěže. Za každý splněný úkol jsme dostali razítko. Bylo tam celkem 10 stanovišť. Po splnění všech úkolů jsme dostali sladkou odměnu. Ve třídě jsme potom hráli hru s balónky. Moc jsem si to užila. Niki Mohylová
Poděkování za hravý a pěkný den patří všem žákům z 9. tříd, kteří zajistitli a organizovali soutěže, p. učitelkám a asistentkám z 1. stupně.
Mgr. Radmila Matušová
Dopravní soutěž mladých cyklistů - 6. květen 2022
Dne 7.4.2022 na naší škole proběhlo výběrové kolo do této soutěže. Školního kola se zúčastnilo 28 žáků, kteří byli rozděleni do dvou věkových kategorií. Dva nejúspěšnější chlapci a dvě děvčata z každé kategorie, poté postupovali do okresního finále. V okresním finále na žáky čekaly tři disciplíny, a to jízda zručnosti, test z dopravních znalostí a jízda na dopravním hřišti. Okresní finále proběhlo 6.5.2022 v autokempu ve Frenštátě p. R. za účasti ZŠ Tyršova Frenštát p. R., ZŠ Záhuní Frenštát p. R. a ZŠ Veřovice. V obou kategoriích se nám nevedlo vůbec špatně a jak v mladších, tak i starších žácích jsme vybojovali pěkné druhé místo. Bohužel do kraje postupoval jen vítěz a tak pro nás již soutěž letos skončila.
V okresním finále nás reprezentovali tito žáci:
Kategorie mladší žáci:
Julie Ťuláková 5.A, Mattias Matocha 5.B, Aneta Kahánková 6.A, Martin Číhal 6. B
Kategorie starší žáci:
Lilly Sarah Segečová 6.A, Adéla Bordovská 8.C, David Gola 9.A, Jan Rára 9.C
Mgr. Jiří Koláček
Lichnovský chytrolín - 5. květen 2022
Ve čtvrtek 5. května pořádala Základní škola v Lichnově vědomostní soutěž ,,Lichnovský chytrolín“. Soutěže se zúčastnilo 8 družstev z okolních škol. Z naší školy o co nejlepší umístění bojovali: Matouš Trchalík ze 3. B, Marie Šostáková ze 4. A a František Krygel z 5. B. Naše tříčlenné družstvo se umístilo na krásném druhém místě.
Gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.
Mgr. Radmila Matušová
Frenštátský zpěváček - 3. květen 2022
V úterý 3. 5. se v kulturním domě ve Frenštátě p. R. konala pěvecká soutěž, kterou pořádala ZŠ Tyršova společně s MěKS Frenštát p. R. Z naší školy se zúčastnilo 9 žáků a ve velké konkurenci dětí z okolních škol si vedli velice dobře a mnozí získali nějaké umístění. Z I. kategorie to byla Veronika Martináková, která skončila na 2. místě. Ve II. kategorii, což byli žáci 4. a 5. tříd, se na 3. místě umístila Kristýna Svíčková, která zpívala za doprovodu svého bratra Jirky. V další kategorii byl Jonáš Knebl na 2. místě a Nela Nakoukalová na 3. místě. Poslední kategorie pro 8. a 9. třídy byla pro naši školu opět úspěšná. Magdaléna Jurková si vyzpívala 1. místo a Tereza Vyvialová 3. místo. V kategorii 1. tříd se pořadí neurčovalo. Z naší školy mladší děti připravovala paní vychovatelka Naďa Reková a také děti doprovázela na kytaru. Všem děkuji za vzornou reprezentaci školy a přeji mnoho dalších pěveckých úspěchů.
Mgr. Zita Kučová
Den Země - 29. duben 2022
V pátek 29. dubna 2022 jsme na naší škole vzdali hold planetě Zemi. Napříč všemi ročníky jsme uspořádali projektový den, který se nesl v duchu přírody. Nejstarší žáci na prvním stupni, páťáci, zorganizovali pro své mladší spolužáky krásné aktivity. Třída 5. A připravila čtyři pracovní stanoviště. Na jednom ze stanovišť děti třídily odpadky, na dalším se dozvěděli mnohé informace o planetě Zemi. Na dalším ze stanovišť žáci poznávali rostliny a na posledním odhadovali, jak dlouho odpadu trvá, než se rozloží. V 5. B byli žáci svědky velice zajímavých pokusů, z nichž některé si mohli sami vyzkoušet. Mohli si například pohrát s Nenewtonovskou kapalinou, viděli barevné lávové lampy a zažili sopečnou erupci. Mnoho nového se žáci naučili a pokusy žáky velmi nadchly a bavily je. Po sérii aktivit ve třídách jsme se vydali na aktivní pomoc přírodě, vrhli jsme se na sběr odpadků. Odpadky jsme posbírali okolo školy, v jejím blízkém okolí, ale také na vzdálenějších místech – na Horečkách či u Janíka. Jsme moc rádi, že jsme se mohli alespoň na okamžik více přiblížit přírodě, jejíž jsme součástí a budeme se o ni starat po celičký rok.
Mgr. Renáta Lubojacká
JUNIOR GYPRI SCRABBLE TOURNAMENT - 15. duben 2022
Dne 15. dubna 2022 se uskutečnil turnaj ve Scrabblu pro žáky 2. stupně základních škol aodpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Turnaj se konal na Masarykově gymnáziu . Naši školureprezentovaly žačky Eliška Mičulková (8.C) a Aneta Myslikovjanová (9.A), které byly vybrány na základě skvělých herních výsledků při trénování hry Scrabble ve škole. Žákyně na turnaj doprovodilapaní asistentka Erika Čadová. Celkem se hrálo na tři kola, v každém kole proti sobě hráli 2 hráči.V prvním kole se protihráči náhodně vylosovali a v dalších dvou kolech se protihráči vybrali podlebodů. Na jedno kolo měli hráči 40 min a na každý tah jen 2 minuty. Vyhlášení bylo rozděleno na dvěkategorie. V první kategorii byli vyhlášeni jednotlivci celkově největším počtem bodů.
Eliška Mičulková se v této kategorii umístila na krásném třetím místě s počtem bodů 526.
V druhé kategorii se sčítaly body žáků za jednotlivé školy a i v této kategorii naše holky zabodovaly a umístily se na třetím místě.
Jako odměnu žákyně dostaly skleněnou trofej a anglickýScrabble. Eliška pak dostala za třetí samostatné místo také Scrabble askleněnou trofej. Žákyně si soutěž velmi užily a přijely s krásnýmvýsledkem.
Mgr. Veronika Pítrová
Cizí jazyk nám není cizí - 17. březen 2022
Ve čtvrtek 17. března 2022 se po dvouleté přestávce konal na ZŠ Záhuní 9. ročník jazykové soutěže pro žáky 5. tříd „Cizí jazyk nám není cizí“. Letošního ročníku se celkem zúčastnilo 54 žáků z těchto škol: ZŠ Trojanovice, ZŠ Tyršova 913, ZŠ Lichnov, ZŠ Tichá a žáci pořádající školy. Jako každý rok soutěžila tříčlenná družstva, kdy děti musely plnit různé úkoly, které však nebyly zaměřeny na gramatiku, ale šlo o jazykové hry a hříčky a poslech písničky. První tři družstva byla odměněna cenami – slovníky, přehledy gramatiky a mluvníky. Všichni zúčastnění pak dostali sladkou odměnu. A jak to všechno dopadlo?
Všem děkuji za účast, výbornou soutěžní atmosféru a deváťákům za pomoc při organizaci soutěže.
Mgr. Zita Kučová
Jaro ve škole - 30. březen 2022
Dveře naší školy se po dvouleté přestávce otevřely pro veřejnost ve středu 30. března. Živo bylo v učebnách i na chodbách školy. V odpoledních hodinách byly k vidění aktivity zájmových kroužků, ukázky výukových programů a činností ve třídách a odborných učebnách. Do dění byli žáky a vyučujícími zapojeni také návštěvníci. Příchozí se mohli zapojit do anglické či německé konverzace, řešení kvízů, křížovek, seznámit se s výukovými programy v počítačové učebně nebo práci na interaktivní tabuli. Ve školní knihovně řešili žáci a návštěvníci únikovou hru Rychlé šípy. V učebnách prvního stupně probíhaly velikonoční pracovní dílny, kde děti vyráběly a tvořily jarní a velikonoční ozdoby, zápichy, přání. V dílnách předvedli žáci svou zručnost při práci s nástroji, pilovali, řezali, šroubovali a vystavovali zde také své hotové výrobky, učitelé zde také předváděli postup pletení tatarů. Jaro dýchalo také z učebny výtvarné výchovy, kde si mohli návštěvníci vyzkoušet různé výtvarné techniky a malování na obličej. Chemické či fyzikální pokusy zaujaly nejen dospělé, ale především mladší děti. V učebně přírodopisu se mohli návštěvníci zapojit do poznávání živočichů a rostlin, do řešení kvízů a křížovek. Z horních pater školy se ozývaly různé hudební nástroje a žánry. Pro předškoláky byla připravena Veselá škola. V tělocvičně se skákalo přes švihadlo, do výšky, zkoušela se zručnost s florbalovou hokejkou a míčkem, obratnost a pohybová dovednost na opičí dráze. Ze školní kuchyňky se linula vůně připravovaných pokrmů. Děti s paní asistentkou pekly, smažily, připravovaly jednohubky a svými pokrmy obdarovaly i příchozí návštěvníky. V družině se hrály deskové a pohybové hry, tvořilo se, skládalo. Z žáků školy se pod vedením vyučujících stali průvodci a všechny aktivity doprovázeli svým odborným výkladem. Každý návštěvník si mohl prohlédnout jarně nazdobenou školu, podívat se na odborné učebny a seznámit se s moderní didaktickou technikou.
Za přípravu a organizaci celého dne patří velké poděkování pedagogům, žákům, všem zaměstnancům školy, kteří se podíleli na zdárném průběhu celé akce. Velké poděkování patří všem, kteří se přišli do školy v tento den podívat, za jejich návštěvu a přízeň.
Mgr. Radmila Matušová, Mgr. Martin Majer
Veselá škola pro předškoláky - březen 2022
Druhou březnovou středu jsme se ve škole po dvou letech setkali s našimi předškoláčky na Veselé škole. Protože přišlo hodně dětí, rozdělili jsme se do dvou tříd. V jedné si děti povídaly o jaru, ve druhé byla hlavním tématem pohádka O veliké řepě.
Děti byly moc šikovné a domů odcházely krásně jarně naladěny, s pracovními listy a sladkou odměnou v ruce.
S předškoláky se ve Veselé škole budeme setkávat v březnu každou středu.
Mgr. Monika Bialková
Lyžařský kurz pro žáky 7. ročníku - leden 2022
Po loňské odmlce se žáci sedmých tříd zúčastnili tradičního lyžařského výcviku ve Velkých Karlovicích. Kurz proběhl na konci ledna za účasti 55 žáků. Celá skupina byla ubytována v námi osvědčeném penzionu Gaudeamus, který je v těsné blízkosti sjezdovek.
Cílem pětidenního pobytu bylo naučit žáky základům lyžování, nebo snowboardingu a u těch pokročilejších technicky zdokonalovat jejich sjezdařské dovednosti. O to se starali pedagogové Krygelová, Blažek, Koláček a Hýl se školní psycholožkou Jurochovou. Skupina snowboardistů byla pod dohledem paní učitelky Svobodové.
Po příjezdu na ubytování se žáci ihned převlékli a vyrazili na svah, kde byli rozděleni do družstev dle svých lyžařských či snowboardových dovedností. Většina z nich si v průběhu týdne vyzkoušela dvě rozdílně náročné sjezdovky, kde jezdili na pomě, či kotvě.
Na chatě Gaudeamus bylo zajištěno stravování třikrát denně včetně pitného režimu. Žáci zde trávili svůj volný čas, každý večer byla pro ně připravena přednáška týkající se zimních sportů a pravidel chování na horách. Následovaly společenské hry, do níž byly zapojeny všechny třídy.
Na konci týdne proběhly závody všech družstev. Účastníci získali diplomy a ti nejrychlejší byli oceněni sladkou odměnou.
Pozitivní ohlasy od žáků nás utvrdily v tom, že tyto akce jsou smysluplné. Nejenže rozvíjejí sportovní dovednosti dětí, ale zároveň formují jejich vztah k horám a přírodě. Někteří účastníci se navíc nově seznámili se sportem, který je začal bavit a kterému by se chtěli v budoucnu, alespoň na rekreační úrovni, věnovat.
Mgr. David Hýl
Projekt: Medový perníček - 3.12.2021
Dne 3. 12. 2021 v 11:30 jsme se s deseti žáky naší školy – ZŠ Záhuní – dostavili na Hotelovou školu Frenštát pod Radhoštěm, kde si nás převzala paní mistrová z oboru – Cukrář. Nejdříve nás prostřednictvím prezentace seznámila s historií výroby perníků a darovala dětem recept na perníkové těsto a bílkovou polevu. Také nám ukázala, jak se vyrábí zdobící kornoutek z celofánu a jakým způsobem se mohou medové perníky zdobit. Paní mistrová měla pro naše děti přichystané upečené perníčky, zdobící kornoutky, bílkovou polevu i fotografie krásně nazdobených perníčků, kterými se děti mohly inspirovat. Žáci stihli nazdobit 2 – 3 perníčky a směli si je odnést domů.
Ve 13 h jsme dorazili zpět na ZŠ Záhuní.
Jana Fabíková
KRAMPOBLOUCH
,,Jak se vaří Krampoblouch“ byl název soutěže v tvůrčím psaní pro žáky 3. – 5. tříd.
Možná vás zarazilo, že jste toto slovo nikdy neslyšeli. Najednou se mnoho z nás zamyslelo, co by takové slovo mohlo znamenat, jaký je jeho význam. A nad významem slova přemýšlely také děti. Jejich fantazie se rozběhla nejrůznějšími směry a vznikly tak originální pracovní postupy. U někoho se Krampoblouch proměnil v člověka, exotické zvíře, rostlinu, čarodějnický lektvar. Do soutěže se zapojilo 66 dětí, za což jim patří velké poděkování a pochvala.
V kategorii 3. tříd cenu za originální dílko převzala Natálka Hošková, Kateřina Příhodová, Daniel Číž.
V kategorii 4. tříd ocenění za svoji práci dostaly Nikola Mohylová, Tereza Šrubařová a Sára Jašková.
V kategorii 5. tříd patří ocenění za pracovní postup o Krampoblouchovi Martinu Vlčkovi, Dominiku Jíšovi a Kristýně Svíčkové.
Gratulujeme oceněným dětem a přejeme všem žákům, kteří se do soutěže zapojili, aby je fantazie a chuť do tvůrčího psaní neopouštěla a budeme se těšit na další jejich dílka.
Radmila Matušová
Na začátku školního roku se uskutečnil jeden z velmi atraktivních a námi pravidelně organizovaných kurzů – lezení na přírodních skalách v oblasti Rabštejna v Jeseníkách.
Kurzu se zúčastnil výběr žáků z letošních 9. tříd, odbornou výuku nám zajistil jako vždy skvělý tým z HK Frenštát p. R.. Počasí bylo jako objednané, takže žáci si mohli vyzkoušet během dvou dnů několik typů obtížnosti na různých skalách. Mnozí z nich museli překonávat velký strach z výšek a počáteční nezdary. Nakonec většina slaňovala ze skály o výšce 30 metrů a moc se jim to líbilo.
Chata Rabštejn, kde byli všichni účastníci kurzu ubytováni a nakrmeni i kouzelná příroda kolem, doladila celkový dojem z akce na jedničku.
Tak snad i na jaře bude zase další příležitost zprostředkovat podobné zážitky žákům současných 8. tříd.
J. Krygelová
Po loňské pauze, kdy to nedovolila epidemiologická situace, proběhl ve dnech 15. - 16.září 2021 znovu cyklistický kurz. Ten byl určen všem zájemcům z osmých ročníků. Tentokrát se přihlásil rekordní počet žáků, který se však vinou nemocí zredukoval, proto ve středu ráno odjížděla od školy skupina 35 žáků a čtyř učitelů.
Cílovou stanicí byl hotel Cherry na Horní Bečvě. První zastávkou na občerstvení byl Maralův kopec, kdy jsme cyklisty rozdělili do dvou výkonnostně rozdílných skupin. Obě skupiny pokračovaly rozdílným tempem směrem na Podolánky a poté na nejvyšší vrchol naší cesty, Martiňák. Na něm jsme se posilnili obědem, po němž nás čekal dlouhý sjezd směrem na Horní Bečvu.
Po krátké zastávce v místním obchodu si každá skupina zvolila jinou trasu, jak dojet do cíle. Do něj dorazili všichni v pořádku a žáci se ubytovali v bungalovech a pokojích hotelu Cherry. Do večeře měli žáci volný program a po ní si mohli vybrat poslední aktivitu toho dne, procházku k místním zajímavostem, nebo nohejbalový turnaj na přilehlém hřišti.
Zatímco ve středu bylo nádherné a teplé počasí, druhý den byl o poznání chladněji. Rozdělení do skupin zůstalo stejné a nás čekala cesta domů. Mírně svažitý terén po cyklostezce směrem Rožnov pod Radhoštěm nesebral našim cyklistickým „nadšencům“ příliš sil, proto jsme měli první větší zastávku až na oběd. Po něm však následoval nejtěžší úsek dne, výšlap na Pinduli a poté ještě na Kladnatou. Po dosažení nejvyššího bodu toho dne nás čekal sjezd do Trojanovic a poté podél koryta řeky Lomné jsme zdárně dojeli až k naší škole.
Učitelé, kteří kurz vedli:
Mgr. Jiří Koláček, Mgr. Lenka Střalková, Mgr. Veronika Pítrová a Mgr. David Hýl
Počet najetých kilometrů:
1. skupina – 85km
2. skupina- 75km
Závěrem už jen poděkování novému vedení Hotelu Cherry za ochotu a vstřícnost. Pánům Petrovičovi a Dvořáčkovi za odvoz velkých batohů, všem zúčastněným cyklistům, za příkladné chování na silnici a v neposlední řadě panu učiteli Blažkovi za příjemnou odpolední inspekci J.
Vypracovali: Mgr. David Hýl, Mgr. Jiří Koláček
Ve středu 5.5. proběhla netradiční online hodina chemie pro žáky devátých tříd. Paní inženýrka Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Praze nás provedla tématem bílkoviny. Viděli jsme pokusy z laboratoře na důkaz bílkovin a cukrů. Na těchto stránkách http://www.3nastroje.cz/dokument.php?stav=view_detail&dokument=356 se žáci mohou znovu podívat na video, mohou si vyplnit pracovní list na téma - Víš co jíš a vyzkoušet si doma různé pokusy.
Na závěr škola získala certifikát.
Mgr- Lenka Střalková
Barevný týden
Přišlo jaro a s ním i Velikonoce. Tradice Velikonoc si s žáky každoročně připomínáme. Nejen barvením vajíček, pletením pomlázek či výrobou velikonočních zajíčků, beránků, přáníček, ale i barevným předvelikonočním týdnem. I letos, přestože se všichni učíme distančně, akce proběhla. Žáci 1.stupně si v týdnu od 22.3. zasoutěžili v oblékání co největšího počtu oděvu a doplňků dané barvy - "Barevný týden". Žlutým pondělím se teprve rozehřívali, o šedém úterý a modré středě začalo věcí přibývat a na zelený čtvrtek a bílý pátek se někteří nemohli ani hýbat, neboť s více než 60 věcmi na sobě vypadali jako zápasníci sumo. Žákům se akce velice líbila. Zasmáli se a zpestřili si tak distanční výuku. A kdo vyhrál? Protože každá třída má jiný počet žáků, došlo na průměr počtu oblečení za týden na žáka. Vítězem se stala třída 2.A, na druhém místě 4.B a třetí se umístila 1.A. Všem žákům blahopřejeme a budeme se těšit do školy, kde na ně bude čekat sladká jarní odměna. A příští rok si určitě "Barevný týden" zopakujeme.
Mgr. Jitka Skřečková
„Jsem tím, čím jsem: jednotlivec, jedinečný a odlišný.“ Charlie Chaplin
Na 21. 3. připadá Světový den Downova syndromu, den, kterému se přezdívá „Ponožkový den“. Datum není náhodné, lidé s Downovým syndromem mají totiž 21. chromozom hned třikrát. Ani přezdívka tohoto dne nevznikla náhodou, neboť zvětšené chromozomy jsou podobné ponožkám. Některé třídy naší školy se rozhodly zapojit a v této nelehké době osoby s Downovým syndromem podpořit. Cílem bylo, abychom si byli všichni vědomi toho, že navzdory všem odlišnostem máme stále mnoho společného.Tito lidé od nás po celý život potřebují trochu podpory, aby měli spokojený a šťastný život.
Mgr. Renáta Lubojacká, Mgr. Jana Kuběnová
V úterý 1. září se opět po dlouhé době otevřely dveře školy. Slavnostní zahájení školního roku proběhlo ve třídách. Během prázdnin probíhaly stavební práce jak v budově školy, tak také před školou. Na hlavní budově novotou září sociální zařízení a před školou se ještě pracuje na novém, bezpečnějším příchodu a příjezdu ke škole. Do lavic poprvé usedlo v naší škole 62 prvňáčků. Při příchodu každého z nich paní učitelky pasovaly na ,,prvňáčky“ . Na lavicích na ně čekal dárek se školními potřebami, které jim věnovalo město Frenštát pod Radhoštěm. Ředitel školy Ing. Josef Stieborský popřál nejen prvňáčkům, ale všem žákům školy hodně úspěchů na cestě za poznáváním a věděním, spoustu pěkných zážitků se svými spolužáky a pedagogy.
V týdnu od 24.02. – 28.02.2020 se uskutečnil lyžáček pro žáky prvního stupně. Lyžování se uskutečnilo v dětském lyžařském parku: Ski areálu Bílá – nejmodernější a nejvybavenější výukové hřiště na Moravě. Park je na jižní straně areálu, kde sluníčko „ nikdy nezachází“. K dispozici mají skvělé technologie zaručující komfort a bezpečnost při lyžování. Profesionální, ale i osobní a přátelský přístup instruktorů v lyžařské škole nabídl každému výuku přizpůsobenou podle věku a dovedností. Samozřejmostí bylo 100% umělé zasněžování parku. Dva pojízdné koberce nabízely dětem pohodlí, provazový a talířový vlek umožnil skvělý zážitek i těm starším. Největší legraci zajistil kolotoč na sněhu „Rotondo“. Na konci týdne se uskutečnily lyžařské závody, na které se přišli podívat rodiče dětí. Následovalo vyhodnocení, vyhlášení výsledků a bojové pokřiky všech družstev: syslíků, papoušků, malin, kiwi a zeber. Rozloučili se s námi nejen instruktoři, ale i dětské a zvířecí postavičky medvídek Brumík se sluníčkem. Teď už děti umí lyžovat a baví je to. V poslední den nasněžilo a hurá na jarní prázdniny lyžovat.
Mgr. Miroslava Zrubková, Mgr. Milena Kupčáková
Žáci 8. ročníku se 25. února zúčastnili exkurze do firem MARLENKA, HYUNDAI a pivovaru RADEGAST u Frýdku – Místku. Exkurze proběhla v rámci předmětu Svět práce – volba povolání a jejím cílem bylo žáky blíže seznámit s prací ve strojírenském a potravinářském průmyslu. Vzhledem k velkému počtu byli žáci rozděleni do dvou skupin. Obě skupiny pak postupně navštívily jednotlivé firmy.
V návštěvnickém centru firmy MARLENKA čekalo žáky sladké překvapení. Během úvodního filmu a výkladu o vzniku a budování firmy mohli ochutnávat jednotlivé výrobky z medu, kterých byl pro každého připraven celý talíř. Následovala prohlídka výroby, která byla zmodernizována a probíhá především strojově. Ručně se vyrábějí jen dorty na objednávku. Závěrem si mohli žáci nakoupit ve firemní prodejně.
Ve firmě HYUNDAI žáci nejprve zhlédli krátký film, který je seznámil se základními informacemi o této firmě. Pak nasedli do návštěvnického vláčku, který je za výkladu průvodce provezl halami lisovny, svařovny, převodovkárny a finální montáže. Žáky zaujalo především množství robotů, kterých zde pracuje více než tři sta, a neuvěřitelná čistota
ve výrobních halách.
V pivovaru RADEGAST se žáci seznámili s historií pivovaru, s procesem výroby piva a
prohlédli si moderní výrobní prostory. Bohužel nebyla zpřístupněna stáčírna, která se v současnosti rozšiřuje a probíhají tu stavební úpravy. Součástí exkurze bývá i degustace piva, na kterou si ale musí žáci ještě pár let počkat.
Zdálo se, že všichni byli s exkurzí velmi spokojeni.
Mgr. K. Adamčíková
24 žáků prvního stupně naší školy se přihlásilo do recitační soutěže. Nejprve proběhla třídní kola, paní učitelky vybraly z každé třídy dva recitátory do školního kola. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Malí účinkující se prezentovali pestrým výběrem dětské poezie, kdy převládal básník Jiří Žáček či Miloš Kratochvíl. Všichni žáci předvedli velice pěkné výkony, krásnou výslovnost a obdivuhodně se vypořádali s trémou. Paní učitelky hodnotily objektivně, moc jim děkuji za podporu soutěže. Všem dětem děkuji za báječné odpoledne, vítězům gratuluji a držím pěstičky všem postupujícím do soutěže Kalusův chodníček v Astře.
Výsledky soutěže
1. ročník 2. – 3. ročník 4. – 5. ročník
1. Matouš Trchalík Dorota Miková Martin Pavlát
2. Mathias Molinek Nikol Bařinová Tobiaš Křenek
3. Adam Gerlich Ema Genzerová Magda Miková
Mgr. Radka Bražinová
Ve středu 12. února 2020 se konal na ZŠ Záhuní 8. ročník jazykové soutěže pro žáky 5. tříd „Cizí jazyk nám není cizí“. Letošního ročníku se celkem zúčastnilo 52 žáků z těchto škol: ZŠ Trojanovice, ZŠ Tyršova 913, ZŠ Lichnov a žáci pořádající školy. Jako každý rok soutěžila tříčlenná družstva, v některých případech kvůli nemoci jen dvoučlenná. Děti musely plnit různé úkoly, které však nebyly zaměřeny na gramatiku, ale šlo o jazykové hry a hříčky, práci se slovníkem a poslech písničky. První tři družstva byla odměněna cenami – slovníky, přehledy gramatiky, přehledy nepravidelných sloves, bločky a tužkami. Všichni zúčastnění pak dostali sladkou odměnu. A jak to všechno dopadlo?
Všem děkuji za účast, výbornou soutěžní atmosféru a deváťákům za pomoc.
Mgr. Zita Kučová
V poslední lednovou středu vyrazili naši žáci do Kopřivnice k dlouho očekávaným zápasům ve florbale. Ve známém prostředí sportovní haly Emila Zátopka nás čekali ti nejlepší z Moravskoslezského kraje, a to ZŠ Jana Šoupala Ostrava – Poruba, ZŠ Jubilejní Masarykova Třinec, ZŠ Boženy Němcové Opava, ZŠ Dolany Stonava, ZŠ Dvořákův okruh 2 Krnov. V základní skupině jsme narazili na školy z Krnova a Opavy. Výhra a prohra v těchto zápasech znamenaly, že do vyřazovacích bojů jsme šli z druhého místa. Soupeřem ve čtvrtfinále byla Stonava, se kterou jsme neměli větší potíže a zaslouženě postoupili dále. V semifinále nás dle mě čekal největší favorit, a to Třinec. V nervy drásajícím zápase se nám nakonec podařilo o jednu branku zvítězit a postoupit do finále. Relativně přijatelný soupeř z Ostravy byl velmi dobře fyzicky připraven, což se nakonec ukázalo jako rozhodující, když naší žáci přišli o vedení 2:0 a nakonec Ostravanům podlehli 2:3. Obrovská škoda, že zápasy krajského finále jsme odehráli bez kapitána a dvou hráčů základní sestavy, kteří byli bohužel zdravotně indisponováni. I tak, ale ještě nějaká naděje na postup do kvalifikace o republikové finále žije, protože vítězná škola z Ostravy ještě neví zda-li ke kvalifikačním zápasům odcestuje. Teď už nezbývá než doufat. Kluci na kvalifikaci rozhodně mají!!
Naše zápasy:
Skupina:
Frenštát p. R. - Krnov 3:1
Frenštát p. R. - Opava 1:3
Čtvrtfinále:
Frenštát p. R. - Stonava 4:1
Semifinále:
Frenštát p. R. - Třinec 3:2
Finále:
Frenštát p. R. - Ostrava 2:3
Školu reprezentovali tito žáci:
Genzer Matěj 8.B, Novák Jiří 8.B, Pícha Ondřej 8.B, Gasman Šimon 9.A, Gasman Tadeáš 9.A, Svoboda David 9.A,Balcárek Vojtěch 9.B, Baletka David 9.B, Petr Vojtěch 9.B, Strnadel Marek 9.B.
Děkujeme Klubu rodičů za finanční podporu na turnajích
Mgr. Jiří Koláček
Na lyžařský kurz odjelo 28 žáků 7. tříd (lyžaři 7.B plus výběr snowboardistů ze tříd 7.A,B,C) a 3 učitelé – J. Koláček, L. Střalková, J. Jendryková a asistentka pedagoga Jarmila Vočková.
Vytvořena byla 3 družstva:
I přes mírné obavy byly sněhové podmínky ve Velkých Karlovicích dostačující. Až na poslední den počasí kurzu přálo. Všichni účastníci si osvojili základy sjezdového lyžování či snowboardingu a na kurzu nebylo nikoho, kdo by nedokázal bezpečně pokořit modrou sjezdovku. Ubytování bylo klasické, a to v penzionu Gaudeamus, které jsme měli letos jen pro sebe. Letošní kurz nedoprovázelo žádné vážnější zranění.
Medailové umístění v obřím slalomu:
1. družstvo - 1. místo Jan Uličník
2. místo Patrik Malčík
3. místo Marek Malčík
2. družstvo 1. místo Vendula Rárová
2. místo Nina Trpkošová
3. místo Natálie Piteráková
3. družstvo 1. místo Tomáš Nakoukal
2. místo Kathrin Turajová
3. místo David Gola
Děkujeme Klubu rodičů za financování autobusové dopravy.
Mgr. Jiří Koláček, vedoucí kurzu
Lyžařský výcvik 2020 očima Julie Hodslavské a Anny Vaškové
Náš lyžák začal srazem před školou. Sraz se konal v půl osmé, ale vyjeli jsme až po osmé hodině. Cesta nebyla moc dlouhá, trvala asi jen 45 minut. Když jsme dojeli na místo, hned jsme se seznámili s týdenním programem a pravidly.
Program
Každý den byl budíček v 7 hodin ráno. Družstva se každé ráno střídala, kdo bude probouzet. Každý měl ráno 20 minut na osobní hygienu. Myslím, že kolem osmé hodiny byla snídaně. Když snídaně skončila, měli jsme hodinku čas a pak už byl sraz u lyžárny. Když jsme se spočítali a byli jsme všichni, tak se mohlo jít na svah. Na svah jsme chodili dvakrát denně - dopoledne a odpoledne. V 6 hodin byla večeře, po které zbylo trochu času na odpočinek po náročném dni. Samozřejmě se bodovaly pokoje, a mezitím co paní učitelky bodovaly, my jsme byli dole na přednášce. Po přednášce byl čas pro družstvo, které vymýšlelo večerní program. Protože každý den měl na starost program někdo jíný, tak večerní hry byly vždy o něčem jiném. Až nám skončila večerní zábava, šli jsme do svých pokojů, kde jsme mohli trávit volný čas s přáteli až do 22:00. Po této hodině se nesměly navštěvovat cizí pokoje a nesměl se dělat hluk a nepořádek.
Svah
První dva dny jsme chodili na vlek, který byl od našeho penzionu dále, než jsme všichni čekali. Vlek byl pro některé velmi lehký, ale naopak někteří s nim měli velký problém. Většina z nás stála na snowboardu poprvé a každý den jsme se zlepšovali a zlepšovali. Dopolední ježdění trvalo do 11:30. Potom jsme měli všichni oběd, a poté byl odpolední klid. V 13:45 jsme zase museli být připravení před lyžárnou. Jezdili jsme až do čtyř hodin, a pak šli zpátky na pokoje. Každý den probíhal velmi podobně, jen od středy se to trochu změnilo. Místo toho, abychom šli na vlek, jako v minulých dnech, jsme konečně šli na bližší sjezdovku s kotvou, která byla pro všechny snadnější. Bylo to tam o hodně lepší kvůli kotvě, ale hlavně proto, že sjezd byl delší a byl zde velký otevřený prostor. Ve čtvrtek se konal závod v obřím slalomu. Poslední den, v pátek jsme jezdili od 10 hodin do půl jedné kvůli sbalení našich věcí. Naše družstvo odešlo ze sjezdovky dřív, protože bylo velmi nepříznivé počasí a paní učitelka Jendryková byla velmi hodná, že nás nechala odejít. Okolo 13:30 jsme začli odevzdávat naše tašky a lyžařské vybavení do autobusu. Okolo dvou hodin jsme vyjeli od našeho penzionu domů do Frenštátu pod Radhoštěm. Náš lyžák byl super týden skvělých zážitků. V pátek jsme byli všichni celkem smutní, že už musíme pryč, ale i šťastní že si konečně všichni odpočineme.
Koncem ledna proběhlo další kolo soutěže ve zpěvu a recitaci anglických písní a básní. Celkem soutěžilo 32 dětí ve dvou kategoriích. Nejvíce žáčků se přihlásilo z prvních a druhých ročníků.Soutěž probíhala v přátelské atmosféře s cílem něco si vyzkoušet, než za každou cenu vyhrát. Všechny děti měly velkou odvahu a byly oceněny drobným dárečkem a obdržely certifikát.Ti, kterým se nejvíce dařilo dostali diplom a dárečky. Na vyhodnocení dohlížela porota- p.uč.Zrubková a p.uč.Křenková.Nakonec jsme si zazpívali několik známých písniček. Bylo to příjemné odpoledne.
Mgr. Yvona Plasgurová
Jedenáct žáků ze sedmých ročníků naší školy navštívilo v předvánočním čase školu ISS ve Frenštátě. Zapojili se tím do spolupráce na projektu „Udržitelnost cukrářského centra Hotelové školy Frenštát p. R.“ Na projektovém dnu „Medový perníček“ si vyzkoušeli svou zručnost při zdobení bílkovou polevou. K voňavým perníčkům obdrželi i recept na těsto a polevu. Žáci ocenili tuto zkušenost z praxe, kterou mohou využít i při výběru budoucího povování.
Mgr. Jarmila Vočková, asistentka pedagoga
Projektový den pro žáky 3.B nazvaný Ten dělá to a ten zas tohle se konal v pondělí 16. prosince v základní škole Záhuní. Děti absolvovaly v průběhu dopolední výuky několik stanovišť věnovaným tvoření. Vyzkoušely si vyrobit krmítka pro ptáky a také si samy upekly a nazdobily perníčky. Dětem šla práce od ruky a každý si vyrobil své krmítko. Ale tím děti zdaleka neskončily. Krmítka si samy nabarvily a napadla je myšlenka, podělit se o své výrobky také s ostatními lidmi. A tak jejich krásné výtvory udělaly radost ve školkách Dolní a Školská. Hned po Vánocích se děti vydaly do Domova Hortenzie. Přišly babičkám a dědečkům ukázat, že i když jsou malí, jsou také moc šikovní. Přinesly jim perníčky, krmítka a ještě jim zazpívaly a přečetly pohádky. Sklidily za své vystoupení veliký potlesk a odcházely s dobrým pocitem, že potěšily svou prací a štědrostí spoustu lidí okolo sebe.
Mgr. Blanka Křenková Saletová
Jak již je tradicí, tak v prosinci na naší škole proběhl Vánoční turnaj v košíkové určený třídám druhého stupně. V hodinách tělesné výchovy probíhaly častokrát nervydrásající zápasy, které určily vítěze a následující pořadí tříd.
Kategorie mladší žačky:
Kategorie mladší žáci:
Kategorie starší žačky:
Kategorie starší žáci:
Děkujeme Klubu rodičů za finanční podporu v podobě cen pro vítěze.
Mgr. Jiří Koláček
Po vítězném tažení okrskovým kolem, kterým žáci naší školy prošli bez ztráty kytičky (výhry 2:0 nad ZŠ Starý Jičín, 4:2 nad ZŠ Tyršova Frenštát p. R. a 10:1 nad ZŠ Štramberk), zajížděli do Kopřivnice k zápasům okresního finále. Na hale Emila Zátopka nás čekali čtyři vyzyvatelé a čtyři těžké zápasy, když do krajského finále postupoval jen celkový vítěz. Žáci ZŠ Záhuní 3 zápasy vyhráli, 1 remizovali a získali stejný počet bodů jako ZŠ Emila Zátopka Kopřivnice. Remízový zápas byl právě s Kopřivnicí, tak přišlo na řadu skóre, které jsme měli excelentní (22 branek vstřelených a pouze jednu inkasovanou), což znamenalo jediné – krajské finále s naší účastí!
Kaňkou na parádním turnaji bylo nešťasné zranění Martina Guráše, kterému přejeme brzké uzdravení.
Komentář trenéra Jiřího Koláčka: „Kluky chválím za perfektní přístup k zápasům. Je radost vést tým, který je odhodlaný a má svou tvář. Dle mě jsme na turnaji předváděli florbal, který měl myšlenku. Myslím si, že pokud podáme výkon stejných kvalit i v kraji, tak rozhodně ostudu neuděláme.“
Školu reprezentovali tito žáci:
Genzer Matěj 8.B, Pícha Ondřej 8.B, Gasman Šimon 9.A, Gasman Tadeáš 9.A, Guráš Martin 9.A, Svoboda David 9.A, Baletka David 9.B, Kytka Ondřej 9.B, Petr Vojtěch 9.B, Strnadel Marek 9.B, Zeman Jakub 9.B.
Děkujeme Klubu rodičů za finanční podporu na turnajích
Mgr. Jiří Koláček
V sobotu 7. prosince se konal na naší škole již tradiční mikulášský den otevřených dveří. Přišel mezi nás Mikuláš se svou velkou družinou. Všechny třídy a odborné učebny se otevřely pro širokou veřejnost. Ve druhých třídách se to hemžilo čertíky a anděly a čertovské učení měly pod kontrolou hodné čertice – paní učitelky. Ze tříd se ozývala hudba a zpěv koled za doprovodu různých hudebních nástrojů a to vše v podání našich žáků a návštěvníků. Byla slyšet čeština, němčina, angličtina. V jazykových učebnách si mohli příchozí procvičit své jazykové znalosti, seznámit se s audiovizuální technikou, kterou využíváme při výuce. Návštěvníci se mohli přesvědčit, že výuka cizího jazyka je pro děti zábava. V odborných učebnách chemie, fyziky a přírodopisu byly k vidění různé pokusy a prezentace, do kterých se mohl každý zapojit. Živo bylo také v počítačové učebně, kde vybraní žáci předváděli různé výukové programy, které si návštěvníci mohli také vyzkoušet. Své znalosti si mohli příchozí prověřit při řešení kvízů, rébusů, křížovek, skládaček a doplňovaček z oblasti dějepisné, zeměpisné nebo literární. Při zábavné matematice se řešily netradiční matematické úkoly, hříčky, pyramidy. Ve školní galerii byla k vidění výstava k 30. výročí sametové revoluce. Na staré časy si mohli zavzpomínat návštěvníci při prohlížení kronik. O tom, že žáci dokáží tvořit a vyrábět krásné a nápadité věci, se mohli všichni příchozí přesvědčit ve školní dílně nebo ve výtvarné učebně. Vánoční nálada byla cítit z kuchyňky, kde se peklo vánoční cukroví. Nezapomněli jsme ani na nejmenší návštěvníky, pro které byly nachystané pracovní listy s úkoly, tvoření a mikulášské hry ve školní družině. Den otevřených dveří na naší škole obohatily svým vystoupením děti z Mateřské školy Školská a Dolní. Sboreček Mateřídouška z MŠ Školská svým pěveckým vánočním programem plným koled a zimních písniček a říkanek všechny přítomné svátečně naladil. Děti z MŠ Dolní se proměnily v andílky a malé čertíky a milým pohybovým vystoupením přispěly ke krásné sváteční atmosféře. Velká tělocvična patřila všem, kteří mají rádi pohyb. Malí i větší sportovci předvedli svou obratnost, rychlost a zdatnost na překážkové dráze nebo s florbalovou hokejkou. Po celou dobu bylo pro návštěvníky připraveno malé pohoštění, k zakoupení byly dárečky, vánoční přání či ozdoby, které připravovaly děti v aranžérském kroužku. Každý, kdo do naší školy zavítal, měl možnost si prohlédnout prostory školy a obdivovat výtvarné práce našich žáků, které zdobí třídy, chodby a školní družinu. Celé sobotní dopoledne vládla ve škole sváteční předvánoční nálada. Děkujeme všem za jejich přízeň a návštěvu. Velké poděkování patří také zaměstnancům a žákům, kteří se podíleli na tomto krásném dni.
Mgr. Radmila Matušová, Mgr. Martin Majer
Začátkem listopadu proběhla na naší škole podzimní sběrová ekologická akce „Zelený strom", kterou pořádá firma ORC recycling s.r.o. Vybrali jsme celkem 7 320 kg papíru.
Výsledky sběrové akce:
Třídy: 1. místo 4.B (1156 kg)
2. místo 2.A ( 959 kg)
3. místo 3.A ( 851 kg)
Jednotlivci: 1. místo Adéla Hradečná 4.B (708kg)
2. místo Matthew Mičan 3.A ( 429 kg)
Hana Bušinová 1.B ( 351 kg )
Nikola Mohylová 2.A ( 303 kg)
3. místo Viktorie Sváčková 2.B (243 kg)
Radek Zdráhal 4.A ( 236 Kg)
Lukáš Zrubek 2.B (225 kg)
Děkujeme všem žákům a jejich rodičům, kteří se do podzimní sběrové akce zapojili.
Mgr. Martin Blažek
Ve čtvrtek 21.11.2019 se konal již třetí ročník Piškvorkiády pro 4. a 5.třídy. Jak je dobrým zvykem, tak i letos to bylo pod taktovkou 7.B. Z třídních kol nastoupili do školního vždy tři nejlepší hráči z každé třídy. Tentokrát přišli své favority povzbudit i diváci. Hrálo se na několik kol, z nichž každé trvalo 5 minut. Soupeři mohli sehrát maximálně tři zápasy v rámci jednoho kola. Hladký průběh hry zajišťovaly paní učitelky M.Rárová, M.Zrubková a L.Šírová. Jejich pravou rukou byly žačky pořádající 7.B Barča Velkoborská a Šája Lukešová. Tentokráte se nemusely odehrát žádné rozstřely, protože konečný počet bodů byl odstupňován. A konečně výsledky:
4.ročník: 1.místo Nelly Luchesi
2.místo Anna Pargačová
3.místo Tadeáš Krejčí
5.ročník: 1.místo Vojtěch Kupčík
2.místo Martin Pavlát
3.místo Kryštof Mechl
Ceny do soutěže věnovala Žákovská samospráva. Malou odměnu dostali všichni soutěžící bez ohledu na umístění. Vítězům gratulujeme a těšíme se na další ročník.
Mgr. Markéta Rárová
V pátek 15.listopadu jsme si ve škole společně připomenuli 30.výročí Sametové revoluce. Tentokráte jsme projektový den pojali zážitkově a všichni jsme se dobře bavili. Po dvou a půl měsících práce na projektech, následných prezentací a nácviku dramatizace přišel den D. Každá třída na druhém stupni si pro ostatní připravila tématicky zaměřené prezentace doplněné o krátké divadelní ukázky, které se vztahovaly k danému tématu. U prezentací se bavili nejen diváci, ale i samotní účinkující. Navíc si mohli lépe zažít – často na vlastní kůži – jak to tenkráte vlastně bylo. Kromě tohoto nelehkého úkolu si všechny třídy prošly postupně několika stanovišti, kde plnili rozmanité úkoly: hráli hry a přitom poznávali osobnosti a důležité události let 1939, 1968-69 a 1989. Jedním z těchto stanovišť byla i galerie, kde paní výtvarnice vystavila nejen „stylové“ retro věci, ale i scénky z animovaného filmu o listopadu 1989, na kterých pracovala s devátým ročníkem a které se setkaly s velmi kladným ohlasem. Poslední zastávkou v nabitém dni byly prezentace devátých ročníků. Po krátkém seznámení se situací v listopadu1989 se chopili transparentů a za hlasitého pokřiku listopadových hesel doprovodili jednotlivé třídy do připraveného prostoru spojovací chodby, kde se jich ujala další devátá třída. V tento okamžik se všichni zúčastnění stali aktéry studentského průvodu na Národní třídě, kde již na ně čekal připravený kordón SNB složený z řad žáků 9. třídy. Studenti se semkli a za zpěvu státní hymny se pomalu přibližovali k připraveným státním bezpečnostním složkám. Po hymně, provolání hesel a cinkání klíči došlo k útoku SNB na studenty. Každý si tak mohl zažít situaci, kterou před 30 lety prožívali tehdejší studenti a díky jejichž odvaze můžeme dnes mít jeden z největších darů - SVOBODU. Vyvrcholením projektového dne bylo promítání filmu Poslední vlak (o odsunu sovětských vojsk z Frenštátu p.R.) v nedalekém kině. Po vyhlášení a odměnění tří nejlepších třídních prezentací jsme si společně zapívali Náměšť od J.Hutky a plni dojmů se odebrali zpět do školy.
Díky všem, kteří se do projektu zapojili a snad v nás dlouho zůstane ten krásný a vybojovaný pocit svobody.
Mgr. Markéta Rárová
Žáky osmého a devátého ročníku čeká důležité rozhodnutí. Musí si vybrat střední školu, na které budou po ukončení základní školy pokračovat ve studiu. Abychom jim jejich rozhodování ulehčili, pořádáme každý rok v naší škole „ Setkání zástupců středních škol s žáky osmého a devátého ročníku a jejich rodiči “. Letos tato akce proběhla 5. listopadu a zúčastnili se jí zástupci 19-ti středních škol z blízkého okolí: Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí, Vsetína, Nového Jičína, Kopřivnice, Oder, Frýdku–Místku a Frenštátu pod Radhoštěm. Pozvaní zástupci své školy nejprve krátce odprezentovali, následně se mohli zájemci z řad rodičů a žáků zeptat zástupců jednotlivých škol na bližší podrobnosti. Rodiče a žáci se tak dozvěděli mnoho zajímavých informací, například, které studijní a učební obory jsou podporovány stipendii Moravskoslezského a Zlínského kraje, které školy spolupracují s firmami poskytujícími studentům motivační a jiné příspěvky, jaké školy umožňují svým studentům získat zdarma řidičský nebo svářečský průkaz, dále informace o podmínkách přijetí, uplatnění absolventů v praxi apod.
Doufám, že pro žáky a rodiče, kteří se zúčastnili ve velkém počtu, byla akce přínosem a žákům pomůže správně vybrat jejich budoucí povolání.
Mgr. K. Adamčíková, výchovná poradkyně
Žáci 7., 8. a 9. ročníku se zúčastnili jednodenního zájezdu do Drážďan.Vyjeli jsme v noci a brzo ráno jsme byli na parkovišti v Drážďanech. Prošli jsme si historickou část města - Brühlské terasy s krásným výhledem na Labe, obdivovali jsme Residenzschloss, Frauenkirche, Hofkirche a Semperovu operu.Do galerie Zwinger jsme měli již předem domluvený vstup, prohlédli jsme si nejen krásné obrazy, ale také porcelán a ve třetí části Zwingeru také matematické a fyzické nástroje a pomůcky.Část odpoledne jsme strávili nákupy a zkoušením, zda se domluvíme německy.Po celou dobu nás provázel průvodce, který nás seznamoval se zajímavostmi města. Na závěr měl pro nás soutěž s pěti otázkami a pět nejlepších bylo odměněno čokoládou.Patrik Malčík ze 7. B to uzavřel slovy: „Výlet měl krásný průběh a můžu ho všem doporučit.“ Ke škole jsme přijeli v noci, kde si nás vyzvedli rodiče. Už se těšíme na další výlety.
Mgr. Veronika Pítrová
Dne 17. října proběhla na naší škole soutěž „Přírodovědný klokan“. Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory. V kategorii Kadet soutěžili žáci 8. a 9. tříd.
Výsledky soutěže: 1 místo Blanka Pavlíčková (8.B)
2. místo Marek Strnadel (9.B)
3. místo Jakub Zeman (9.B)
Mgr. Martin Blažek
Ve středu 9.10. jsme se vydali do Krnova na krajské kolo v přespolním běhu. I přes ranní deštivé počasí, které jsme přečkali cestou v autobuse, se pětice běžců naší školy umístila na krásném 3. místě. Vítězství nám uteklo o pouhé 4 body. Za jednotlivce s přehledem vyhrál David Svoboda. Tento přespolní běh byl pro deváťáky posledním na základní škole. Věřím, že si ho pořádně užili. Dali do něho všechny své síly a za to jim děkuji.
Mgr. Lenka Střalková
V úterý 1.10. jsme se zúčastnili tradičního závodu v přespolním běhu na Horečkách. Počasí bylo brzo ráno celkem chladné, ale sluneční paprsky postupně prohřály všechny sportovce.
V kategorii mladší žákyně (6. a 7. ročníky) jsme se umístili na krásném 3. místě, kde v jednotlivcích byla třetí Michaela Gocalová. Míša mohla být první, ale před cílem spadla a se zakrváceným loktem, kolenem a bokem, a nakonec vybojovala třetí místo. Mladší hoši skončili na 6. místě. Zlatou příčku vybojovali borci z devátých tříd (hoši starší). Těchto pět sportovců postupuje ve středu 9.10. na krajské kolo do Krnova. Věřím, že se jim bude dařit i v tomto krajském kole.
Děkuji všem žákům za jejich slušné chování a skvělé výkony.
Mgr. Lenka Střalková
V úterý 24. září se páťáci vydali na exkurzi do planetária v Ostravě. V ,,astronomickém kině“, které je srdcem celé budovy, jsme mohli obdivovat napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty. V pořadu s názvem Dobrodružná cesta k planetám jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí z vesmíru, zejména o naší galaxii, Slunci, planetách, Měsíci, hledali jsme na ,,hvězdné obloze“ souhvězdí. Po promítání jsme navštívili experimentárium se spoustou interaktivních exponátů, které jsme měli možnost si vyzkoušet. Přiblížily nám tak některé přírodní zákony a děje a na naše zvídavé otázky nám odpovídali naši průvodci. Domů jsme odjížděli obohaceni o nové poznatky a krásné zážitky.
Poděkování patří Klubu rodičů, který hradil dopravu do planetária.
Mgr. Radmila Matušová
Pro žáky 9. ročníku tradičně pořádáme exkurzi do Jeseníků. Letos se tato akce uskutečnila 17. září. Z Frenštátu jsme vyjeli už v půl šesté ráno a do Velkých Losin jsme dorazili před devátou hodinou. Zde žáci navštívili nejprve ruční papírnu a muzeum papíru, zhlédli film o ruční výrobě papíru a prohlédli si výrobu samotnou. V malém obchůdku ruční papírny si mohli také zakoupit různé upomínkové předměty. Pak jsme absolvovali prohlídku renesančního zámku, který proslul především inkvizičními čarodějnickými procesy.
Nakonec jsme vyrazili na přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně. Tady byli žáci v přednáškovém sále seznámeni s principem činnosti elektrárny a byly jim promítnuty dva krátké filmy. Následovala prohlídka podzemí elektrárny a na závěr nás autobus vyvezl k dolní a pak i k horní nádrži. Z horní nádrže, která je ve výšce 1350 metrů, jsme měli výhled na Praděd a další vrcholy Jeseníků, což bylo pěkné zakončení exkurze
Mgr. K. Adamčíková
Cyklistický kurz na druhý pokus vyšel. Červnový termín propršel, a proto byla zvolena varianta prvního týdne v září. Tentokrát nás počasí nezklamalo a my tak mohli ve čtvrtek 5. září, v počtu 31 žáků a 4 učitelů, vyrazit směr Horní Bečva. Trasa kurzu vedla nejprve na Maralův kopec, kde byla první občerstvovací zastávka. Na „Maraláku“ pro letošek vznikla novinka v podání rozdělení pelotonu na dvě části dle fyzické zdatnosti, což umožnilo oběma výkonnostním kategoriím prožít kurz dle své libosti. Obě skupiny dále pokračovaly přes Podolánky na Martiňák, který řádně prověřil síly všech zúčastněných. V nadmořské výšce 850 m n.m. jsme poobědvali a dále pokračovali na Horní Bečvu. První skupina měla na druhou cca hodinový náskok, a proto po nákupu v obchodě na H. Bečvě, ještě nezamířila na místo ubytování (hotel Kahan), nýbrž si dala navíc ještě pěkných horských 10 kilometrů. Tím cyklo pouť pro první den skončila.
Druhý den ráno bylo o něco chladněji, ale i tak pro cyklistiku celkem příjemně. Opět rozděleni do dvou družstev jsme vyjeli zpět ke svým domovům. Začátek etapy druhého dne byl velmi pohodový a k první občerstvovací zastávce na Dolní Bečvě jsme dorazili s téměř nulovým úbytkem sil. Na tamním tréninkovém fotbalovém hřišti jsme si nějakou dobu „začutali“ a pokračovali dále do Rožnova pod Radhoštěm, kde bylo naplánováno doplnění energie, před stoupaním na Pindulu a Kladnatou. Oba kopce jsme zdárně pokořili, a poté už téměř pořád z kopce dolů dojeli až k naší škole.
Učitelé, kteří kurz vedli:
Mgr. Jiří Koláček, Mgr. Lenka Střalková, MgA. Jana Jendryková a Ing. Josef Stieborský
Kurz v číslech
Počet najetých kilometrů:
2 defekty, 1 roztrhlý přesmykač, 1 odstoupení z pelotonu a asi 20 x spadlý řetěz :-D
V rámci hodin TV od počátku školního roku zařazujeme 10 disciplín, které jsou náplní soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Jsou to: běh na 60m, skok daleký, hod kriketovým míčkem, běh na 1000m (nebo dribling, plavání), trojskok z místa, leh – sed, kliky, shyby na lavičce, přeskoky přes švihadlo a hod medicinbalem vzad.
Soutěžit se každým rokem začíná v březnu na ZŠ Tyršova, kde si žáci z Frenštátu a Trojanovic vždy poměřují své výkony v pěti disciplínách. V dubnu se koná okresní kolo OVOV v Odrách a tam se vždy rozhoduje, jestli družstvo nebo někteří jednotlivci postoupí do dalšího – krajského kola. Letos žáci v družstvu zabojovali a ze 3. místa postoupili do kraje. Bylo to na začátku června, kdy 4 děvčata a 4 žáci druhého stupně ZŠ Záhuní zápolili na atletickém stadionu v Opavě v šesti disciplínách – shyby, leh – sedy, hod míčkem, běh 60m, skok daleký a běh 1000m. I když bylo velké horko a konkurence škol z celého severomoravského kraje velká, podařilo se družstvu vybojovat 2. místo. To znamenalo, že pro nás soutěž ještě neskončila a pokračujeme dál - až na republikové finále v Brně.
Na republikové finále v Brně, které proběhlo na začátku nového školního roku (4. – 6. 9. 2019), odjela stejná sestava družstva, jako byla na kraji: Kristýna Káňová, Michaela Gocálová, Veronika Uhlářová (všechny ze 7.C), Andrea Červenková (8.B), Jan Uličník (7.B), Ondřej Bezloja (9.A), David Baletka a Vojtěch Petr (oba z 9.B). Tady se závodníci museli ve dvou dnech předvést ve všech deseti disciplínách. Před zahájením soutěže bylo družstvo bodově na 21. místě ze 40 družstev republiky. Po prvním dni soutěžení, kdy převažovaly atletické disciplíny, jsme byli na místě 13. Ve druhém dni se však u našeho družstva projevila taktická nezkušenost a nedostatečná síla v disciplínách jako byly kliky, leh – sedy a částečně i běh na 1000m. Takže konečný výsledek po dvou dnech bylo 20. místo. Nejlepší závodníci z družstva byli Kristýna Káňová a Vojta Petr, kteří se ve své kategorii dostali na 8. místo z více než 120 závodníků.
Byla to naše první účast na republikovém finále za deset let konání této soutěže. Vše bylo pro nás nové a výkony ostatních závodníků excelentní. Přesto všechno se žáci družstva ZŠ Záhuní z Frenštátu nezalekli a bojovali, jak nejlépe dovedli. Závodnici si odnesli spoustu zkušeností a zážitků nejen ze závodění, ale i z doprovodného programu a třídenního pobytu v druhém největším městě ČR. Všem žákům děkuji za krásné výkony a přeji mnoho zdaru v dalším ročníku OVOV.
J. Krygelová
Ve středu 12. 6. 2019 se třiatřicet deváťáků naší školy vydalo na vodácký kurz na Sázavu. Čekala nás skoro šestihodinová cesta vlakem a autobusem (kvůli výluce na trati) v těch největších vedrech, které v červnu panovaly. Po příjezdu do kempu Sport areál Samopše jsme postavili stany, převlékli se do plavek, seznámili se s instruktory, kteří nás obeznámili se základními vodáckými pravidly, a pak už jsme se vydali po proudu řeky Sázavy na trasu dlouhou asi 6 km. Voda byla klidná, na některých místech jsme drhli po kamenech, ale tři jezy, které nám stály v cestě, jsme sjeli úspěšně. Tímto byl první den ukončen a do kempu jsme se vrátili vlakem. Těšili jsme se na táborák a kytaru, ale vše nám překazil silný déšť, kroupy, vítr a bouřka.
Druhý den nás čekala dlouhá plavba po Sázavě. Překonávali jsme asi 15 km za dost teplého počasí, ale opět jsme vše zvládli a šťastní, i když unavení, jsme dorazili do kempu. Táborák a kytara (dokonce i pokusy s harmonikou) tentokrát byly.
Poslední den jsme sbalili stany a batohy a instruktoři je převezli do města Sázava, kam jsme dopluli na kánoích. Rozloučili jsme se s instruktory, na cestu dostali svačinu (řízek s chlebem) a šest hodin jsme se trmáceli vlakem zpět domů.
Zastávka Frenštát p. R. město se stala místem, kde jsme kurz, který byl pro deváťáky na základní škole poslední, ukončili a rozloučili se.
Myslím si, že si ho všichni (včetně nás učitelů) velice užili. Jedinou nepříjemnou věcí byl úraz - zlomený kotník, který pro jednu silnou, statečnou a optimistickou žákyni znamenal ukončení kurzu a odjezd domů.
Za finanční podporu kurzu děkujeme Klubu rodičů.
Mgr. Lenka Střalková
Je léto, a tedy i doba pro pravidelně pořádané vodácké kurzy, kterých se účastní žáci devátých ročníků. Letos byl vodácký kurz rozprostřen do tří dnů na řece Sázavě s přespáním ve stanech.
Sraz byl ve středu 12.6. na vlakové zastávce Frenštát p. R. město, odkud jsme zanedlouho byli odváženi vlakem směrem k našemu cíli. Cesta byla dlouhá, zpestřená přestupy a náročná. Od cílové zastávky zbývalo ujít krátkou trasu přes houpací most, oblíbenou atrakci, s pokračováním po stezce podél řeky. V kempu nás přivítali dva instruktoři, kteří nás po zbytek kurzu doprovázeli, a rozdali první pokyny k postavení stanů. Poté jsme byli seznámeni s řízením lodi, byla rozdáno vesla a záchranné vesty a připravili nás na prvních několik hodin strávených na řece. Nasedli jsme na loď a vypluli na 6 km dlouhou cestu. Po několika otočkách na místě jsme konečně chytili správný směr a mohli si tak užívat krás okolní přírody. Již při této plavbě nás instruktoři překvapili dvěma jezy, které bylo nutno kvůli nedostatku vody přenést. Čas příjemně ubíhal a zanedlouho jsme dorazili k místu vylodění. Vrátili jsme se vlakem do kempu na večeři, kde nás zastihl déšť, jako zátěžová zkouška pro naše stany. Některé podlehly…
Druhý den ráno nás probudila vůně snídaně, která nás měla posilnit před absolvováním nejdelší plavby kurzu. Po snídani jsme byli odvezeni autobusem do Českého Šternberka, kde byla zahájena plavba s přibližnou délkou 14 km. První jez byl z bezpečnostních důvodů překonán po souši. Cestování po klidné řece bylo příjemné a pro začátečníky ideální. Na trase byly naplánovány dvě přestávky s občerstvením, díky kterým jsme načerpali novou energii a chuť k dalšímu pokračování a po několika hodinách jsme dopluli zpátky do kempu, kde už byla připravená večeře. Tento krásný slunečný den jsme zakončili zpěvem doprovázeným kytarou v mihotavém světle táboráku. V pátek byl budíček nařízen o něco dříve, aby bylo možné sbalit stany a vše co bylo v nich. Na poslední plavbu jsme vyrazili kolem deváté hodiny a po proudu pluli do vesnice Sázava, kde jsme se rozloučili s řekou a instruktory, nasedli na vlak a nechali se unášet směrem domů. Cesta byla opět okořeněna několika přestupy, ale i tak jsme nakonec v plném počtu vystoupili ve Frenštátě p. R..
Kurz byl náročný, ale také přínosný. Pro mnoho z nás, kteří byli na vodě poprvé, se otevřela nová možnost, jak trávit volný čas a byl také příjemným odreagováním od každodenních povinností.
Martin Bobiš 9.A
V rámci dějepisu jsme se, my sedmáci, rozděleni na A a B, zúčastnili přednášky o starověké medicíně. Za mě byla přednáška na opravdu vysoké úrovni.Pan doktor začal představením sebe a na počítači spustil prezentaci o starověké medicíně a vzadu rozložil nástroje, které se používaly v té době. My jsme se pohodlně usadili a byli připraveni začít.
Přednášku začal o čtyřech tekutinách, které musely být v rovnováze. Byly to hleny, krev, žluč a černá žluč. A pokračoval, že na počátku středověku lidé věřili, že v tepnách byl vzduch. Dále nám povídal, že horší bylo být ve středověku pacientem než být ve válce. Proč? Protože moc toho neuměli. Například neuměli pacienta uspat před operací. Tak to dělali různými způsoby jako třeba: vzali z vlčího máku mák a z toho udělali opium. Nebo toho pacienta jednoduše omámili alkoholem. Tyto operace se zejména používaly na vytahování zaseknutých šípů nebo oštěpů. Když jej ale nešlo vytáhnout, tak ho prostě omámili a protáhli mu ten šíp nebo oštěp skrz a potom zastavili krvácení. Tak se to stalo panovníkovi Jindřichovi V., kdy ho šíp zasáhl do levé tváře a on to přežil. Museli ho akutně přesunout do tamějších nemocnic, o kterých vám za chvilku povím, a tam ho omámili, ale ne zas moc, aby ho nezabili, takže to docela cítil. Ale povedlo se! A pan doktor nám říkal, že i pro dnešní doktory by to byl zázrak. Kdysi to museli dělat opravdoví profíci. A teď o těch nemocnicích. Nemocnice kdysi zakládali mniši a řádové sestry. Mnohdy ty lidi jen do těch nemocnic zavřeli a nechali je tam umřít, protože na to zatím neznali lék. Horečku léčili tím, že pacientovi odebrali krev. Mysleli si totiž, že člověk má horečku jen proto, že má hodně krve.
Na konec dal druhý stůl ke stolu prvnímu, kde byli starověké doktorské nástroje, a rozložil na něj papíry, kde byli jména těchto nástrojů, a já s ostatními spolužáky pokládali tyto nástroje na papíry. Měli jsme toho hodně špatně, ale on nám s tím pomohl.
Z besedy jsmE se dozvěděli spousty informací o tehdejší medicíně a věřte, že to nebyl žádný med. Jinak, jak už jsem zmínil, byla na opravdu vysoké úrovni.
Autor článku: žák Ondřej Fialka
Třídy:
1. místo: 2.A (1250 kg )
2. místo: 3.B (1227 kg )
6.C (1106 kg )
3. místo: 1.A ( 810 kg )
3.A ( 792 kg )
Jednotlivci:
1. místo: Jan Hradečný 6.C ( 792 kg )
2. místo: Kristýna Deáková 3.B ( 421 kg )
Štěpán Zahálka 2.A ( 331 kg )
3. místo: Viktorie Sváčková 1.B ( 265 kg)
Radek Zdráhal 3.A ( 247 kg )
Nikola Mohylová 1.A ( 215 kg )
Celkem jsme nasbírali 8090 kg. Nejvíce zapojených žáků do soutěže bylo ze třídy 2.A.
Děkujeme všem žákům a rodičům, kteří se do jarní sběrové akce papíru zapojili.
Poslední dubnový den přijelo do naší školy mobilní planetárium. Žáci 3. a 4. ročníků se zúčastnili zajímavého interaktivního programu s názvem ,,Voda – zázrak přírody“. Zhlédli krátký přírodopisný film o vodě, ve kterém se dozvěděli, proč je voda tak důležitá a v dnešní době vzácná, seznámili se s pojmy hydrosféra, čistička odpadních vod, koloběh vody v přírodě, dostali odpověď na otázky Kde vzít čistou vodu? Co to je minerální voda? Jak vznikají oblaka, vodní pára, déšť nebo sněhové vločky? S informacemi potom žáci budou dále pracovat v hodinách prvouky a přírodovědy.
V tento den jsme se také rozloučili s výstavou Brána recyklace, která byla zaměřena na využití a zpracování tříděného odpadu. Firma Ekokom, která výstavu zapůjčila, uspořádala pro naše žáky besedy, na kterých se žáci dozvěděli, proč je třeba třídit odpad, jaký to má vliv na životní prostředí, jak se tříděný odpad zpracovává a jaké má další využití.
Mgr. Radmila Matušová
Výlet dětí z kroužku Historie nás baví, jsme podnikli na hrad Šostýn ve čtvrtek 18.4.
Tento hrad byl postaven na konci 13.století. Mezi jeho majitele patřil například syn krále Václava II., králové Zikmund Lucemburský nebo Jiří z Poděbrad. Během husitských válek byl hrad dobyt a později opuštěn.
Své cestování jsme začali v kopřivnickém muzeuFojtství, kde si děti mohly prohlédnout nálezy z tohoto hradu i jeho podobu v době vzniku. Snad nejvíce děti zaujaly střely z kuší, podkovy a soškaŠostýnské Venuše. Měli jsme velmi schopného průvodce, amatérského archeologa pana Ladislava Juráška. Počasí nám přálo, dětem se dařilo a každý si odnesl kousek historie domů. Zájemci si mohli vyzkoušet i práci s detektorem kovu. Na závěr jsme si pod hradem opekli špekáčky a přemýšleli jsme, jaké dobroty si asi vařili jeho obyvatelé.
Věřím, že jsme všichni strávili příjemné předvelikonoční dopoledne.
Mgr. Monika Bialková
Žáci 8. ročníku se začínají rozhodovat o svém budoucím povolání. Každoročně proto s žáky navštěvujeme přehlídku technických profesí a řemesel v Kopřivnici. Letos se uskutečnil již její čtrnáctý ročník. Žákům bylo představeno téměř 20 profesí jako tesař, truhlář, zedník, instalatér, zámečník, obráběč kovů, nástrojář, mechanik seřizovač (CNC), automechanik, autoelektrikář a mnoho dalších. Vzhledem k tomu, že je v dnešní době na trhu práce nedostatek těchto profesí, je jejich studium často podporováno krajskými stipendii. Jednotlivé profese návštěvníkům přiblížili vyučující a současní žáci daných oborů. Zároveň se zde představilo mnoho významných firem z regionu, které pro žáky připravily řadu aktivit. Cílem této akce bylo žákům technické učební i maturitní obory přiblížit a zatraktivnit. Doufám, že si někteří žáci vyberou tyto obory pro studium na střední škole.
Mgr. K. Adamčíková
V prostorách základní školy Záhunní se představuje putovní výstava Brána recyklace, která ukazuje širokou škálu předmětů vyrobených z recyklovatelných materiálů. Výstava mapuje koloběh odpadů od jejich vzniku přes recyklaci až po užití recyklovaných materiálů v běžném životě.
Výstava je otevřena pro školní skupiny od pondělí 1.4.2019 a bude dostupná až do úterý 30.4.2019. Děti se zde můžou seznámit nejenom s originálními předměty, ale i s výrobky denní potřeby, které se běžně vyrábí z recyklovaných materiálů. Cílem výstavy není pouze poukázat na význam třídění a recyklace odpadů, ale zamyslet se nad tím, jak minimalizovat vznik odpadu a jak opakovaně a déle staré věci využívat.
Výstava Brána recyklace je pořádána neziskovou společností EKO-KOM a Městským úřadem Frenštát pod Radhoštěm, odborem životního prostředí. Nezisková společnost EKO-KOM, která výstavu pořádá, provozuje celorepublikový systém zajišťující třídění, recyklaci a využití obalových odpadů. www.ekokom.cz
Ve dnech 19. a 21. března pořádala naše škola již desátý ročník pěvecké soutěže Záhuňský slavíček. První soutěžní den patřil žákům naší školy. Dvacet jedna zpěváků soutěžilo ve třech kategoriích. Jejich výkony bedlivě sledovala odborná porota. Do ní zasedli hudebníci a odborníci na slovo vzatí. Na klavír děti doprovázela paní učitelka Zita Kučová. Repertoár byl opravdu pestrý, od lidové písničky až po současné hity, zpívalo se také v angličtině, někteří zvolili vlastní doprovod. Cenu poroty a absolutní vítězství si v letošním roce vyzpívala písní Na našem dvoře Terezka Svaková. Čtvrtek 21. března patřil těm nejmenším zpěváčkům. Ve dvou kategoriích se představily děti z mateřské školy Školská a Dolní. Na klavír je doprovázely paní učitelky ze školek – Pavla Keislerová, Lenka Šímová a Andrea Vacková. V porotě tentokrát zasedly paní učitelky z naší školy. Každý si za své výkony, odvahu a snahu odnesl malou cenu útěchy a na ty nejlepší zpěváky čekaly medaile, diplom a drobné ceny. Celou soutěž finančně podpořil Klub rodičů a dort pro absolutního vítěze věnovala cukrárna U Zvonu. Poděkování patří paní učitelkám, které děti na soutěž připravovaly a také rodičům a všem hostům, kteří přišli povzbudit malé i velké zpěváky a přispěli tak ke krásné atmosféře.
Všem, kteří se na této akci podíleli, moc děkujeme.
Mgr. Zita Kučová, Mgr. Radmila Matušová
Žáci 9. ročníku vyrazili dne 20. března na exkurzi do planetária a NKP Dolní oblast Vítkovice v Ostravě. Exkurze doplňovala učivo fyziky, zeměpisu a chemie.
Nejdříve navštívili planetárium. Tady si s průvodcem prohlédli interaktivní exponáty určené ke hravému poznávání přírodních zákonů. Potom zhlédli v sále planetária pořad: „Cesta za miliardou hvězd“, ve kterém se dostali do blízkosti cizích hvězd, viděli zajímavé objekty Galaxie a stručně se seznámili s historií poznávání vesmíru.
Součástí pořadu byla i živě moderována část, kde byly žákům ukázány polohy nejjasnějších hvězd, aktuální souhvězdí na obloze, planety a další aktuálně pozorovatelná tělesa Sluneční soustavy. Na závěr jim byl v kinosále promítnut film: „Jak se žije ve vesmíru“, ve kterém vypráví kanadský kosmonaut o přípravě kosmonautů na pobyt na vesmírné stanici, popisuje, jak tam vypadá život kosmonautů, v čem spočívá jejich práce, co mají k jídlu, jak se myjí, jak tráví volný čas, jak se udržují v kondici a podobně.
Následně se žáci přemístili do NKP Dolní oblast Vítkovice. Tady je čekala prohlídka vysoké pece. Žáci získali informace nejen o principu činnosti vysoké pece a výrobě surového železa, ale byli seznámeni i s historií Vítkovic. Během prohlídky vystoupali
na vyhlídku Bolt Tower, odkud byl krásný pohled na celou Ostravu i nedaleké Beskydy.
Mgr. K. Adamčíková
Žáci 8. ročníku se 12. března zúčastnili exkurze do firem MARLENKA, HYUNDAI a pivovaru RADEGAST u Frýdku – Místku. Exkurze proběhla v rámci předmětu Svět práce – volba povolání a jejím cílem bylo žáky blíže seznámit s prací ve strojírenském a potravinářském průmyslu. Vzhledem k velkému počtu žáků, byli žáci rozděleni do dvou skupin. Obě skupiny pak postupně navštívily jednotlivé firmy.
V návštěvnickém centru firmy MARLENKA čekalo žáky sladké překvapení. Během úvodního filmu a výkladu o vzniku a budování firmy mohli ochutnávat jednotlivé výrobky z medu, kterých byl pro každého připraven celý talíř. Následovala prohlídka výroby, která byla zmodernizována a probíhá především strojově. Ručně se vyrábějí jen dorty na objednávku. Závěrem si mohli žáci nakoupit ve firemní prodejně.
Ve firmě HYUNDAI žáci nejprve zhlédli krátký film, který je seznámil se základními informacemi o této firmě. Pak nasedli do návštěvnického vláčku, který je za výkladu průvodce provezl halami lisovny, svařovny, převodovkárny a finální montáže. Žáky zaujalo především množství robotů, kterých zde pracuje více než tři sta, a neuvěřitelná čistota
ve výrobních halách.
V pivovaru RADEGAST se žáci seznámili s historií pivovaru a potom s procesem výroby piva.
Prohlédli si moderní výrobní prostory například varnu nebo stáčírnu s kapacitou 50 000 lahví za hodinu. Součástí exkurze bývá i degustace piva, na kterou si ale musí žáci ještě pár let počkat.
Zdálo se, že všichni byli s exkurzí velmi spokojeni.
Mgr. K. Adamčíková
Po necelém roce se 8. března vypravilo 44 žáků se 3 učiteli na poznávací zájezd do zahraničí. Tentokrát našim cílem nebyla jen Anglie, ale také Francie.
Po jednom odpoledni a jedné noci v autobuse jsme konečně dorazili do Paříže. Autobus nás vyložil přímo u Eiffelovy věže. K výtahu vedlo přes 500 schodů, takže hned ráno jsme se zapotili. Prohlédli jsme si Paříž z výšky a vrátili se dolů. Naše poznávání pokračovalo cestou po Palace de la Concord k Louvre. Dýchlo tam na nás jaro, protože všude byly rozkvetlé narcisy, macešky a různé keře. Při prohlídce Notre-Damu právě probíhala mše, takže jsme měli možnost se účastnit i tohoto obřadu. Večer nás autobus dovezl do Calais, kde jsme se ubytovali na jednu noc v hotelu F1.
Ráno jsme vyrazili do přístavu, odkud nás trajekt převezl do Doveru. Protože dost foukalo a byly velké vlny a trajektem to hodně houpalo, někteří dostali mořskou nemoc. Těšili se na to, až budou opět na pevné zemi. Po 2 hodinách se nám toto přání splnilo a naše cesta pokračovala do přímořského městečka Hastings. Některé děti se tak poprvé dostaly k moři. Nebylo sice počasí na koupání, ale i tak se neplánovaně podařilo jednomu chlapci si do vody lehnout. Boty měli mokré skoro všichni, protože opět foukalo a před vlnami někteří nestačili utíkat. Prohlédli jsme si toto historické městečko, navštívili jsme pašerácké jeskyně a večer se poprvé setkali s náhradními rodinami, kde jsme strávili 2 noci.
Další den byl v plánu Brighton, přímořské lázeňské město. Kromě procházky městečkem a nábřežím jsme byli v podmořském akváriu, prohlédli jsme si Royal Pavilion a vyjeli jsme vyhlídkovou jízdou na věž. Bylo krásné počasí, takže bylo celé městečko krásně vidět. Při procházce po pláži se tentokrát nikdo nekoupal a tak jsme si mohli v suchu užít i nákupy. Večer jsme se vrátili do našich rodin, které už děti znaly, takže prvotní obavy zmizely.
V úterý brzy ráno jsme se vydali na cestu do Londýna. Čekal nás poslední den v zahraničí. Cestou tam byly přeháňky, ale v Londýně se počasí ustálilo. Metrem jsme přejeli do centra na stanici London Bridge. Krátkou procházkou jsme se dostali k Tower Brigde, kde jsme byli na prohlídce. Velkým zážitkem byla procházka po skleněné podlaze části tohoto mostu a pod sebou vidět auta a Temži. Hned vedle je Tower of London, kde jsme letos také byli. Měli jsme možnost shlédnout různé expozice. Nejvzácnější asi byly korunovační klenoty. Z těch ostatních bych zmínila výstroj a výzbroj kálovského vojska, brnění pro vojáky i koně, dobové oblečení. Některé části výstavy byly interaktivní, takže si děti mohly vyzkoušet střílet, mečem stínat hlávky zelí při jízdě na koni atd. Během této prohlídky se ale počasí změnilo a přišel silný déšť, který neustával. Nezbylo nám tedy nic jiného, než změnil náš program a další procházku po památkách odložit na jindy. Protože nás čekala cesta domů a děti by byly promočené, metrem jsme opět přejeli k O2 aréně (bývalý Milenium Dome), kde jsme strávili čas do odjezdu autobusu.
V 18.00 hod. jsme vyrazili na cestu domů. Čekalo nás opět několik hodin v autobusu, ale všichni to zvládli. Odpoledne v 16.30 jsme konečně dorazili unaveni, ale plni zážitků do Frenštátu.
Chtěla bych poděkovat všem, kteří se tohoto zájezdu zúčastnili. Dětem za krásně společně prožitých 6 dnů, protože byli skvělí, p.uč. Zrubkové a Rárové za pomoc při práci s dětmi, také velký dík patří naší průvodkyni Vendulce, která nás celým zájezdem provázela a o všem nám krásně povídala. Děkuji také řidičům za bezpečnou a příjemnou cestu. A poslední poděkování patří městu, které nám přichystalo balíčky s propagačními materiály a knížkou pro rodiny. Snad se nám podaří podobné akce opět zorganizovat a zopakovat.
Mgr. Zita Kučová
Dvacet tři žáků prvního stupně naší školy se přihlásilo do recitační soutěže. Nezklamali a předvedli hravost dětské poezie a barvitost české řeči. Rozhodně to nebyla nuda, děti se snažily a obdivuhodně se vypořádaly s trémou. Velký potlesk sklidila báseň Růže z lásky básníka Miloše Kratochvíla. Nejtěžší je vždy vybrat první tři vítěze v každé kategorii. Do okrskového kola postupují první dva z 1. a 2. kategorie. Nultou kategorii tvořili prvňáčci a byli výborní. Velké poděkování patří porotě z řad pedagogů. Děkuji také Klubu rodičů naší školy, který finančně zajistil ceny do recitační soutěže. Moc a moc děkujeme.
Výsledky soutěže
1. ročník 2. – 3. ročník 4. – 5. ročník
1. Filip Šigut Anna Pargačová Vít Kupčík
2. Ella Svobodová Magdaléna Miková Veronika Šírová
3. Tereza Šrubařová Viktorie Bačová Martin Pavlát
Všem dětem děkuji za báječné odpoledne.
Mgr. Radka Bražinová
Motto: Každý člověk na světě,ať žije v jakékoli zemi,chce být milován, chce se radovat a
být šťastný.
Žáci 4.C ZŠ Záhuní se s třídní učitelkou Yvonou Plasgurovou zapojili do vlastního projektu LOMBOK.Lombok je ostrov v Indonésii,který byl mnohokrát postižen zemětřesením a pracuje zde mnoho charitativních organizací, aby pomohly obyvatelům ostrova. To děti inspirovalo a rozhodly se škole v Pandan Indah pomoci. Nejdříve napsaly dětem dopisy - krátké zprávičky v anglickém jazyce a doplnili je obrázky a fotografiemi a rodiče zakoupili balíčky školních potřeb pro dvacetpět žáků školy.Žákovská samospráva schválila a uvolnila 10000 Kč ze sběru papíru na pomoc výstavby nové školy v Pandan Indah.
Třída 4.C se ještě zapojila do soutěže,“ Srdce s láskou darované“ a vytvořila srdce pro děti v Lomboku.
19.února 2019 navštívila třídní učitelka místní školu v Pandan Indah, kde se setkala s panem ředitelem Jumirimem a dětmi. Byly předány dopisy,dárečky i dekret s finanční pomocí.Dozvěděli jsme se, že bude moci být za tuto částku zaplacena střecha školy.Bylo to opravdu nádherné a dojemné setkání.Skvěle nás pohostili, děti přečetly dopisy od našich žáků a zároveň nám předali své dopisy pro naše děti.Bylo to velmi milé . Poděkování patří vedení školy, které tento projekt podpořilo, rodičům za zakoupení dárečků ,Natálii a Evičce Berkaně, které pomohly organizovat návštěvu školy,a především dětem, že věnovaly tomuto projektu lásku a nadšení.
Yvona Plasgurová,tř.uč.
Ve dnech 18. - 22. 2. se konal lyžáček pro žáky 1. -5. tříd v lyžařském středisku Bílá.
Zúčastnilo se ho 48 dětí z naší školy, většinou žáků z prvních a druhých ročníků. Na výcvik v lyžování se mohly rovněž přihlásit děti, které již s lyžováním mají určité zkušenosti.
Výcvik se konal každé odpoledne- po vyučování, začínal ve 13 hodin a děti končily o půl čtvrté. Pod vedením zkušených instruktorů z lyžařské školy Sun Ski se zdokonalovaly v lyžařských dovednostech a největší pokrok udělali určitě začátečníci. V pátek všichni sjeli závodní slalom a nejlepší získali diplomy a věcné ceny.
Všechny děti byly na konci týdne unavené, ale zároveň zářily štěstím, z pokroku, který během tohoto týdne udělaly.
Moc děkuji všem instruktorům lyžařské školy za profesionální přístup a odvedenou práci a paní Ondráčkové za výbornou organizaci celého lyžáčku.
Milena Kupčáková, vedoucí kurzu
V úterý 12. února 2019 se konal na ZŠ Záhuní 7. ročník jazykové soutěže pro žáky 5. tříd „Cizí jazyk nám není cizí“. Letošního ročníku se celkem zúčastnilo 55 žáků z těchto škol: ZŠ Trojanovice, ZŠ Tichá, ZŠ Tyršova 913, ZŠ Lichnov a žáci pořádající školy. Jako každý rok soutěžila tříčlenná družstva. Děti musely plnit různé úkoly, které však nebyly zaměřeny na gramatiku, ale šlo spíše o jazykové hry a hříčky a poslech písničky. A jak to všechno dopadlo?
Všem děkuji za účast a vytvoření výborné soutěžní atmosféry a těším se další ročníky.
Mgr. Zita Kučová
V pondělí 28.1.2019 jsme se vydali s žáky sedmých ročníků do Velkých Karlovic. Již tradičně jsme měli zařízené ubytování v penzionu Gaudeamus, který leží hned pod sjezdovkami Kyčerka. Jak jsme se na lyžáku měli a jak vše probíhalo se můžete dočíst ve článcích žáků 7.A.
Na celkovém zajištění kurzu se také podílel Klub rodičů naší školy, který uhradil náklady na přepravu žáků autobusem tam i zpět. Také přispěl na nákup cen pro nejlepší žáky v obřím slalomu.
Učitelé TV
Ve středu 30.ledna navštívili naši školu pracovníci oblastní pobočky SONS v Novém Jičíně, kteří pořádají osvětu na školách ohledně komunikace a pomoci nevidomým a slabozrakým spoluobčanům. Tento velmi kreativní a interaktivní vzdělávací program obohatil žáky šestých ročníků o spoustu nových vědomostí a zážitků. Po této zkušenosti již nebudou na svět pohlížet pouze očima. Dokáží odhodit zábrany a rozpaky při setkání s nevidomými a pomoci jim, pokud to bude potřeba.
Program se skládal ze dvou částí. Jednou z nich bylo povídání o vodícím psu. Pan Ladislav Holba se svou pětiletou fenkou Ami přijel za námi až z Ostravy. Při jeho vyprávění se žáci dozvěděli nejen jak dlouho trvá výcvik takového psa a kolik pes stojí, ale hlavně to, jak funguje komunikace mezi vodícím pejskem a nevidomým člověkem. Neméně důležité byly informace o tom, že vodící pes nesmí být nikdy vyrušován při práci např. mlaskáním, hvízdáním, voláním na něj, hlazením, krmením atd.
Další část programu byla, po krátkém informačním úvodu a seznámení žáky s různými očními vadami a jejich příčinami, velmi zážitková. Tuto část připravil Martin Hyvnar, vedoucí pobočky SONS v NJ a paní Hana Petrová – pracovnice v sociálních službách. Žáci si mohli vyzkoušet nasadit si brýle simulující různé oční vady, zahrát si hmatové pexeso, vážit suroviny na váze s hlasovým výstupem, rozeznat mince podle hmatu nebo nalít vodu do hrnku pomocí tzv. hladinky. Nejoblíbenější bylo psaní svého jména nebo vzkazu pomocí bodového písma a také možnost vyzkoušet si speciální kamerku na brýle, která popisovala co je před nimi a je schopna přečíst i text. Nezapomenutelným zážitkem byla i chůze s bílou holí, která simulovala běžné situace, se kterými se nevidomý setkává při pohybu ve městě.
Tato akce nás velice obohatila a naučila nás, nejen jak pomoci zrakově postiženým občanům a respektovat je, ale také si vážit toho, že jsme zdraví a o své zdraví pečovat.
Mgr. Markéta Rárová
Dne 29.1.2019 jsme se poprvé zapojili do soutěže Scrabble v angličtině pořádané Masarykovým gymnáziem v Příboře pro žáky základních škol a víceletých gymnázií. I když jsme jeli sbírat zkušenosti a zakusit si atmosféru v pro nás nové soutěži, rozhodně jsme naší škole ostudu neudělali. V konkurenci 22 týmů a 44 jednotlivců dva naši osmáci obsadili 11. a 31. místo v jednotlivcích a 13. místo v soutěži týmů. Blahopřejeme.
Ing. Josef Stieborský, ředitel školy
Ve čtvrtek 24.ledna se uskutečnil další ročník soutěže ve zpěvu a recitaci v anglickém jazyce – Anglický zpěváček.Soutěžilo se ve dvou kategoriích – 1.-2. ročník a 3.-5.ročník. Přihlásilo se více než třicet žáků,ale bohužel nemoci způsobily, že se nakonec sešlo kolem dvaceti dětí. V příjemné a přátelské atmosféře děti zazpívaly nebo zarecitovaly a vše sledovala porota.
Ta nakonec provedla vyhodnocení. Musím ještě zmínit 2 vystoupení žáků v krátké přestávce.Byla to děvčata ze 3.B, která předvedla krátké bubnování na lavice a poté Steffan Mike zarepoval píseň o planetách.Bylo to skvělé a moc nás to bavilo.Děkujeme také porotě – paní učitelce Zrubkové,Křenkové a Bražinové.A jak nakonec vše dopadlo?.....
Yvona Plasgurová,uč.AJ
1.-2.ročník:
1. místo : Simona Anna Krestová ( 1.A)
2. místo : Hana Drozdová ( 2.A)
3. místo : Štěpán Šimčík ( 1.A)
4. místo : Štěpán Zahálka ( 2.A)
5. místo : Kristýna Svíčková ( 2.B)
3.- 5.ročník
1.místo : Magdaléna Jurková ( 5.A)
2.místo : Nikola Rárová ( 4.A)
3. místo : Steffan Mike ( 5.B)
Poslední měsíc roku patřil v hodinách tělesné výchovy tradičně basketbalu. Všechny třídy druhého stupně sehrály mnoho zajímavých zápasů, které určily následující pořadí.
Kategorie mladší žačky:
Poděkování patří Klubu rodičů za finanční podporu v podobě cen pro vítěze.
Mgr. Jiří Koláček
V sobotu 8. prosince bylo ve Frenštátě p/R před naší školou rušno a živo. Byla sobota, a přesto šly děti do školy. Konal se tady již tradiční mikulášský den otevřených dveří. Kromě pestrého a zajímavého programu čekala na návštěvníky vzácná návštěva. Přišel mezi nás Mikuláš se svou čertovskou družinou. Malé návštěvníky obdaroval sladkostí a velké potěšil svou přítomností. Všechny třídy a odborné učebny se otevřely pro širokou veřejnost. V prvních třídách se to hemžilo čertíky a anděly a čertovské učení měly pod kontrolou hodné čertice – paní učitelky. Ze tříd se ozývala hudba a zpěv koled za doprovodu různých hudebních nástrojů a to vše v podání našich žáků a návštěvníků. Byla slyšet čeština, němčina, angličtina. Žáci 4. třídy zahráli anglické divadlo, v jazykových učebnách si mohli příchozí procvičit své jazykové znalosti, seznámit se s audiovizuální technikou, kterou využíváme v hodinách cizích jazyků a přesvědčit se, že výuka cizího jazyka je pro nás zábava a ,,cizí jazyk nám není cizí“. V odborných učebnách chemie, fyziky a přírodopisu byly k vidění různé pokusy a prezentace, do kterých se mohl každý zapojit. Živo bylo také v počítačové učebně, kde vybraní žáci předváděli různé výukové programy, které si návštěvníci mohli také vyzkoušet. Své znalosti si mohli příchozí prověřit při řešení kvízů, rébusů, křížovek, skládaček a doplňovaček z oblasti dějepisné, zeměpisné nebo literární. Ve školní galerii se mohli návštěvníci seznámit s projektem ,,100 let naší republiky“ a zavzpomínat na staré časy při prohlížení kronik. O tom, že žáci dokáží tvořit a vyrábět krásné a nápadité věci, se mohli všichni příchozí přesvědčit ve školní dílně nebo ve výtvarné učebně. Nezapomněli jsme ani na nejmenší návštěvníky, pro které byly nachystané pracovní listy s úkoly, tvoření a čertovské hry ve školní družině. Den otevřených dveří na naší škole obohatily svým vystoupením děti z Mateřské školy Školská a Dolní. Sboreček Mateřídouška z MŠ Školská svým pěveckým vánočním programem plným koled a zimních písniček všechny přítomné svátečně naladil. Děti z MŠ Dolní pohybovým pásmem Sněhulák vykouzlily úsměv na tvářích a zimní náladu. ,,Kdo nosí dárky?“ na tuto otázku nám daly odpověď v tanečním vystoupení děti ze školní družiny. Velká tělocvična patřila všem, kteří mají rádi pohyb. Malí i větší sportovci předvedli svou obratnost, rychlost a zdatnost na překážkové dráze nebo s florbalovou hokejkou. Po celou dobu bylo pro návštěvníky připraveno malé pohoštění, k zakoupení byly dárečky, vánoční přání či ozdoby, které připravovaly děti v aranžérském kroužku. Každý, kdo do naší školy zavítal, měl možnost si prohlédnout prostory školy a obdivovat výtvarné práce našich žáků, které zdobí třídy, chodby a školní družinu.Celé sobotní dopoledne vládla ve škole sváteční předvánoční nálada. Děkujeme všem za jejich přízeň a návštěvu. Velké poděkování patří také zaměstnancům a žákům, kteří se podíleli na tomto krásném dni.
Mgr. Radmila Matušová, Mgr. Martin Majer
Po úspěšném tažení v Kopřivnici vyrazili 5. prosince naši fotbalisté (ročníky: 2005 – 2007) do Nového Jičína, kde odehráli pět zápasů. Do našeho okresního města jsme neodjížděli v pozici favorita, i přesto jsme dokázali soupeře řádně potrápit a z finálových bojů si odvážíme bilanci – 2 výhry, 1 remíza a 2 porážky. Kompletní tabulku s výsledky naleznete ve fotogalerii.
Komentář učitele Mgr. Jiřího Koláčka: „Ve finále okresu jsme nezklamali. Kluci podali svůj maximální výkon, ale nutno sportovně přiznat, že někteří soupeři byli fotbalově vyzrálejší. Ovšem vítězství v derby se cení zlatem :-D!“
Školu v okresním finále reprezentovali tito žáci: Baletka David (8.B), Bezloja Michal (8.A), Bezloja Ondřej (8.A), Genzer Matěj (7.B), Kubalec Jan (7.B), Novák Jiří (7.B), Bialek Matěj (7.A), Kaduch Jan (7.A), Carallo Sandro (6.C)), Maruchnič Michal (6.A).
Jako vždy naše poděkování směřuje ke Klubu rodičů, který nás podpořil proplacením startovného a cestovného na tento turnaj.
Mgr. Jiří Koláček
Třídy:
1. místo: 6.C (1109 kg)
2. místo: 2.A (1066 kg)
3. místo: 3.B ( 541 kg)
Jednotlivci:
1. místo: Hradečný Josef 6.C ( 898 kg)
2. místo: Zahálka Štěpán 2.A ( 349 kg)
3. místo: Zdráhal Radek 3.A ( 155 kg)
Celkem jsme nasbírali 5190 kg. Nejvíce zapojených žáků do soutěže bylo ze třídy 2.A.
Děkujeme všem žákům a rodičům, kteří se do podzimní sběrové akce papíru zapojili.
Mgr. Martin Blažek
Husarský kousek se po florbalistech podařil také fotbalistům (ročník 2005 – 2007), když po parádních zápasech v Kopřivnici dokázali postoupit do okresního finále v sálové kopané. Na hale Emila Zátopka dokázali zvítězit ve všech utkáních a zaslouženě postupují do dalších bojů. Finále okresu je naplánováno na 4. prosince a pořádajícím městem bude Nový Jičín. Našim žákům gratuluji a doufám, že v Novém Jičíně navážeme na super výkon z prvního kola. Konkrétní výsledky zápasů můžete vidět v přiložené fotogalerii.
Školu na okresním kole reprezentovali tito žáci: Baletka David (8.B), Bezloja Michal (8.A), Bezloja Ondřej (8.A), Kubalec Jan (7.B), Novák Jiří (7.B), Bialek Matěj (7.A), Kaduch Jan (7.A), Carallo Sandro (6.C), Malčík Marek (6.B), Maruchnič Michal (6.A).
Děkujeme Klubu rodičů, za proplacení cestovného a startovného.
Mgr. Jiří Koláček
Po obsazení prvního místa v základním kole vyrazili ve čtvrtek 22. listopadu naši žáci do Kopřivnice, kde ve finále srdnatě bojovali s nejlepšími týmy základních škol v okrese Nový Jičín. V Kopřivnici se střetli s pořádající ZŠ Emila Zátopka a dále pak se základními školami z Oder, Studénky a Bílovce. Naši kluci se o postup do kraje bili, seč mohli, ale nakonec nám kousek toho pověstného štěstíčka chyběl. I tak konečné třetí místo je velmi hezké umístění a kluky chválím za příkladnou reprezentaci školy! Konkrétní výsledky zápasů můžete vidět v přiložené fotogalerii.
Školu na okresním finále reprezentovali tito žáci: Alan Hovorič (9.A), Jonáš Jančálek (9.A), Martin Guráš (8.A), David Svoboda (8.A), David Baletka (8.B), Ondřej Kytka (8.B), Vojtěch Petr (8.B), Marek Strnadel (8.B), Jakub Zeman (8.B), Matěj Genzer (7.B), Šimon Polášek (7.B)Děkujeme Klubu rodičů, za proplacení cestovného a startovného.
Mgr. Jiří Koláček
Již druhý ročník Piškvorkiády pro 4. a 5.ročník se uskutečnil ve středu 14.listopadu 2018. Organizace se ujala třída 6.B a rozhodčími byly paní učitelky Blanka Křenková, Mirka Zrubková a Markéta Rárová. V průběhu října proběhlo třídní kolo, kdy nejlepší tři z každé třídy postoupili do školního kola, kde se utkali ve hře každý s každým v rámci svého ročníku. Jedna hra trvala 5minut, maximum odehraných zápasů v rámci jedné hry byly tři. Pak se měnily herní dvojice. Velký dík patří Klubu rodičů, který přispěl na krásné ceny. První tři v každé kategorii byli odměněni poháry, diplomem a sladkostmi. Nezapomněli jsme ani na ty, kteří neměli při hře takové štěstí a také dostali sladkou odměnu za účast.
Vítězové 4.ročníku:
1. Vojtěch Kupčík
2. Sofie García Nieto
3. Daniel Ťulák
Vítězové 5.ročníku:
1. Vojtěch Pešák
2. Tomáš Kaduch
3. Richard Ferkovič
Mgr. Markéta Rárová
Ve čtvrtek 15.11.2018 se konal ve Štramberku OF Florbal cup 2018 určený pro dívky. Protože dívky z devátých ročníků jsou na této škole poslední rok a jsou velice šikovné na sport, jely ty nejlepší z nich do Štramberku.
Čekaly je celkem tři zápasy. Proti Starému Jičínu, Hodslavicím a Štramberku. Bohužel se našim florbalistkám nepodařilo zvítězit ani v jednom zápase. Nicméně za to, jak holky hrály a brankářka chytala, by si zasloužily 1. místo! Daly do toho vše, byly veselé a všechny si to užily. A to je to hlavní.
Děkujeme Klubu rodičů za proplacení jízdného.
Mgr. Lenka Střalková
Ve středu 14. listopadu proběhlo v Příboru okresní kolo ve florbalu chlapců narozených v ročnících 2002 – 2005. Naše škola do rodiště Sikmunda Freuda vyslala desetičlenné družstvo. Žáci ZŠ Záhuní změřili síly se třemi příborskými školami (MG Příbor, ZŠ Jičínská, ZŠ Npor. Loma). Ve všech utkáních zvítězili a zcela zaslouženě postoupili do okresního finále, které proběhne tento čtvrtek v Kopřivnici. Doufejme, že hoši navážou na příjemný výkon z okresního kola a v Kopřivnici ukáží, že florbal na naší škole není žákům cizí.
Školu na okresním kole reprezentovali tito žáci: Alan Hovorič (9.A), Jonáš Jančálek (9.A), Martin Guráš (8.A), David Svoboda (8.A), David Baletka (8.B), Ondřej Kytka (8.B), Marek Strnadel (8.B), Jakub Zeman (8.B), Matěj Genzer (7.B), Šimon Polášek (7.B)
Poděkování patří také Klubu rodičů, který podpořil tuto akci proplacením cestovného a startovného.
Mgr. Jiří Koláček
Žáky osmého a devátého ročníku čeká důležité rozhodnutí. Musí si vybrat střední školu, na které budou po ukončení základní školy pokračovat ve studiu. Abychom jim jejich rozhodování ulehčili, pořádáme každý rok v naší škole „ Setkání zástupců středních škol s žáky osmého a devátého ročníku a jejich rodiči “. Letos tato akce proběhla 6. listopadu a zúčastnili se jí zástupci 15-ti středních škol z blízkého okolí: Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí, Nového Jičína, Kopřivnice, Oder, Frýdku–Místku a Frenštátu pod Radhoštěm. Pozvaní zástupci své školy nejprve krátce odprezentovali, následně se mohli zájemci z řad rodičů a žáků zeptat zástupců jednotlivých škol na bližší podrobnosti. Rodiče a žáci se tak dozvěděli mnoho zajímavých informací, například, které studijní a učební obory jsou podporovány stipendii Moravskoslezského a Zlínského kraje, které školy spolupracují s firmami poskytujícími studentům motivační a jiné příspěvky, jaké školy umožňují svým studentům získat zdarma řidičský nebo svářečský průkaz, dále informace o podmínkách přijetí, uplatnění absolventů v praxi apod.
Zúčastněné školy:
Rožnov p. R. (Střední škola zemědělská a přírodovědná, Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel, Střední škola cestovního ruchu)
Valašské Meziříčí (Obchodní akademie, Střední průmyslová škola stavební, Integrovaná střední škola – centrum odborné přípravy)
Nový Jičín (Střední škola technická a zemědělská)
Kopřivnice (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště)
Odry (Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola svaté Anežky České)
Frýdek – Místek (Střední zdravotnická škola, Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie, Střední odborná škola)
Frenštát p. R. (Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Hotelová škola).
Doufám, že pro žáky a rodiče, kteří se zúčastnili ve velkém počtu, byla akce přínosem a žákům pomůže správně vybrat jejich budoucí povolání.
Mgr. K. Adamčíková
Ve ČT 1.11.2018 se devět žáků ze čtvrtých a pátých ročníků zúčastnilo okresního kola florbalového turnaje ČEPS cup. Turnaj se konal v Kopřivnici na ZŠ Emila Zátopka. Hráli jsme celkem 4 zápasy (proti ZŠ Tyršova, ZŠ Trojanovice, ZŠ Hodslavice a ZŠ Alšova). V prvním zápase proti Hodslavicím jsme získali 1 bod za remízu 4:4. Druhý zápas proti Trojanovicím jsme vyhráli 4:3. V zápase proti frenštátské ZŠ Tyršova se nám moc nedařilo. Prohráli jsme 3:9. Poslední zápas proti kopřivnické ZŠ Alšova jsme prohráli 3:6. I přes bojovnost, vytrvalost a velkou snahu, jsme se nedostali na bednu. Celkově jsme se umístili na 4. místě. Děkuji klukům za skvělou hru a bojovnost. Velký dík patří také brankáři, který spoustu střel vychytal. Děkujeme Klubu rodičů za financování jízdného.
Mgr. Lenka Střalková
Do oslav stého výročí republiky se zapojili také žáci Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. A to napříč všemi ročníky. Projekt má za cíl přiblížit žákům interaktivní a zábavnou formou historii naší země za posledních 100 let. Žáci 2. stupně vypracovávali projekty v rámci hodin dějepisu, českého jazyka a občanské výchovy. V cizím jazyce popisovali významné osobnosti, v rámci hodin zeměpisu vypracovávali mapy a tabulky k jednotlivým významným událostem a ve výtvarné výchově pracovali na výzdobě školy. Pozadu nezůstala ani hudební výchova, kde si všichni připomenuli naší hymnu. Každý ročník 2. stupně měl přidělen jeden významný rok (1918, 1938, 1948, 1968). Výsledky jejich práce nyní zdobí prostory naší školy a galerii. Žáci 1. stupně se v rámci svých projektových hodin ujali výzdoby školy a tak se můžeme podívat na návrhy vlajek v roce 1918, královské koruny, netradičně výtvarně zpracovaného prezidenta Masaryka a také mapu ČSR z roku 1918 a její státní symboly. Celý projekt vyvrcholí v pátek 26. 10., kdy budou žáci 2. stupně procházet vyzdobenou školou a řešit zajímavé úkoly. Zhlédnou také vypracované prezentace, které si na základě daného tématu připraví žáci 9. ročníků. První stupeň se společně se svými třídními učiteli vydá po stopách naší republiky.
Chtěla bych poděkovat všem, kteří se aktivně podíleli na tomto projektu a kteří svůj volný čas věnovali výzdobě školy.
Mgr. Markéta Rárová, učitelka dějepisu a anglického jazyka, vedoucí projektu
Každý z nás má rád pohled na hvězdné nebe. V planetáriu dokážou nad našimi hlavami vykouzlit oblohu sice umělou, ale zato krásnou. A umí toho ještě mnohem víc. V sálu, který je bez nadsázky „srdcem“ celé budovy. V tomto 'astronomickém kině' mohli žáci 5. ročníků naší školy obdivovat věrnou napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty. Umělá obloha se umí otáčet všemi možnými směry, takže není problém vidět západy a východy nebeských těles v krátkém čase, podívat se, jaká souhvězdí vidí třeba obyvatelé Austrálie, nebo obdivovat hvězdnou mytologii. Ve sférickém kině je obraz promítán na kopuli a divák tak může sledovat scénu nejen před sebou, ale i nahoře, vlevo, vpravo a dokonce i za sebou! Je tak mnohem více vtažen do děje i prostoru. V sále planetária, který je vybaven nejmodernějším hybridním planetáriem a projekční kopulí o průměru 13,2 metrů pro dokonalé zobrazení vesmíru jsme našli odpovědi na důležité otázky. Kolik planet má naše Sluneční soustava? Která planeta ve Sluneční soustavě je největší? Jak nazýváme planety Merkur, Venuše, Země a Mars s ohledem na jejich složení? Ve kterém ročním období je severní polokoule Země přikloněna ke Slunci? Jak dlouho trvá oběh Země kolem Slunce? V našem programu NAPŘÍČ SLUNEČNÍ SOUSTAVOU jsme se ještě dozvěděli, že Sluneční soustava - to není jen Slunce, planety a jejich měsíce! Nicméně i tato tělesa jsou zajímavá a překvapivě rozmanitá. V tomto vesmírném výletu jsme některá z nich navštívili a vychutnali si jejich krásu a neohrozilo nás přitom ani vakuum ani sluneční erupce, asteroidy, průlety prstenci nebo kosmické záření. Stará dobrá Sluneční soustava má prostě stále co nabídnout malým i velkým i v době, kdy zkoumáme vzdálené galaxie a objevujeme planety u jiných hvězd. Součástí projekce byla i živě komentovaná prohlídka hvězdné oblohy. Byl to pro nás nezapomenutelný zážitek a dnes večer budeme usínat s vnitřním pohledem na hvězdnou oblohu a dokonalost samotného vesmíru. Na této vydařené akci se podílel rovněž Klub rodičů, který nám financoval dopravu. Děkujeme.
Mgr. Mirka Zrubková
Ve čtvrtek 27. září na Horečkách proběhlo okresní finále v přespolním běhu žáků základních a středních škol. Ta naše na závod vyslala patnáct svých zástupců, a to ve třech kategoriích. Úspěchy jsme sbírali především v chlapeckých kategoriích, v konkurenci 19 škol naší mladší i starší žáci v družstvech vybojovali krásná druhá místa. Dívky naší školy už tak úspěšné nebyly, když v mladších žačkách obsadily 14. místo, to bylo zapříčiněno mladostí holek v této kategorii a malou zkušenosti, i tak dívkám snahu nelze odepřít.
Na přespolním běhu se nám podařilo zaznamenat hned několik individuálních úspěchů. Mezi ty největší patří tyto:
Vojtěch Petr - 1. místo (kategorie mladší žáci)
David Svoboda - 2. místo (kategorie starší žáci)
Michaela Gocalová - 4. místo (kategorie mladší žačky)
Závodu se zúčastnili tito žáci: Šimon Řezníček (7.B), Jonáš Krupa (7.B), Ondřej Bezloja (8.A), Dominik Ševčík (8.A), Martin Guráš (8.A), David Svoboda (8.A), David Baletka (8.B), Vojtěch Petr (8.B), Ondřej Kytka (8.B), Lukáš Maruchnič (9.B), Mariana Bernátková (6.B), Barbora Velkoborská (6.B), Michaela Gocálová (6.C), Andrea Červenková( 7.B) a Karolína Fajkusová (7.B).
Tuto akci finančně podpořil Klub rodičů, a to proplacením startovného, za což děkujeme.
Mgr. Jiří Koláček
26. září 2018 vyjely obě deváté třídy v 5.30 hodin do Jeseníků. Exkurze se zúčastnilo 38 žáků. Vedoucí této akce byla Mgr. Lenka Slačíková.
V 9.00 hodin jsme byli objednáni k prohlídce Papírny ručního papíru, která je v současné době jediná v Evropě. Vyrábět ruční papír je časově i finančně velmi náročné. Za rok se vyrobí v této papírně tolik papíru, kolik se vyprodukuje v „normální“ papírně za jednu hodinu. V papírně pracuje 21 zaměstnanců a někdy má zvláštní zakázky, např. pro ZOO Praha tvoří ruční papír ze sloních exkrementů.
Z papírny jsme došli do zámku, kde jsme se dozvěděli o čarodějnických procesech, které byly typické pro tuto oblast. Před návštěvou tohoto zámku jsme zhlédli film Kladivo na čarodějnice. Paní průvodkyně nám vyprávěla podrobněji o některých záležitostech tohoto období, ukázala nám portréty osob, které hráli důležitou roli v procesech.
Po prohlídce zámku jsme se vypravili k přečerpávací elektrárně, kde se nás ujal pan průvodce, který nás provázel po areálu elektrárny. Nejdříve jsme se podívali na film o provozu elektrárny a poté jsme se šli podívat na dolní i horní nádrž. Vyšlo nám počasí, takže z horní nádrže jsme viděli Jeseníky jako na dlani i s jejich nejvyšší horou Pradědem
Domů jsme se vrátili kolem 19.00 hodiny naplněni spoustou informací a zážitků. Ing. Dagmar Gajdušková
Ve středu 19. září proběhl V. ročník KnihOlympiády. Jde o soutěžní klání knihovnických týmů z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Naše škola Záhuní se této akce velice ráda zúčastnila také. 5 žáků z našich 4. tříd spolu s paní učitelkou a paní knihovnicí se ráno vydalo do Paskova, kde se akce konala. Soutěžilo 13 družstev v 10 disciplínách, které připravili žáci 9. tříd ZŠ Paskov spolu s knihovnou Paskov. Týmy soutěžili v zámeckám parku. Téma znělo - Řemesla. A tak se z našich odvážných dětí stali na chvíli řemeslníci např. rybáři, lovci, bylinkářky či kuchařky. Dopoledne jsme si užili, soutěže byly poučné i zábavné. Po soutěžích nás čekala komentovaná prohlídka zámku, vyhlášení výsledků a cesta zpět. Naši žáci byli velmi šikovní, velcí bojovníci i myslitelé a v celé soutěži skvěle zastoupili naši školu. Moc jim za to děkuji.
Mgr. Blanka Křenková Saletová
Vážení rodiče, milí žáci,
rád bych vás touto cestou pozdravil a popřál v novém školním roce hodně trpělivosti rodičůma pokud možno samé jedničky našim žákům. Zvlášť bych chtěl pozdravit naše prvňáčky a nové šesťáky. Věřím, že se vám bude na naší škole líbit a že zde najdete nové kamarády.
A jaké máme pro vás novinky? Především to jsou dvě nové třídy v prostorách školní družiny vybavené dataprojektory a počítači včetně rekonstruovaného sociálního zařízení a pak také elektronické žákovské knížky, což ocení hlavně rodiče.
Závěrem bych chtěl rodičům i žákům poděkovat za důvěru a popřát krásné dny.
Ing. Josef Stieborský, ředitel ZŠ
Ve čtvrtek 14. června se 29 žáků sedmých tříd vydalo na školní cyklistický výlet. První den žáky čekalo cca 35 kilometrů jízdy, když trasa vedla od naší školy přes Maralův Kopec, Podolánky, Martiňák až na Horní Bečvu, kde bylo zamluveno ubytování v hotelu Cherry. Všem cyklistům se podařilo do cíle tohoto dne zdárně dojet bez újmy na zdraví a s úsměvem na tváři. Po ubytování a večeři žáci odehráli napínavý turnaj v přehazované dvojic, poté opekli nějaký ten buřt, aby kolem desáté hodiny večerní znaveni ulehli ke spánku.
Druhý den po snídani a vyklizení chatek žáci vyrazili po tamní cyklostezce směr Rožnov pod Radhoštěm. První zastávka dne byla naplánována v obci Dolní Bečva, kde si žáci zhruba půl hodiny zahráli fotbal na velkém hřišti, poté následoval přesun do nedalekého Rožnova pod Radhoštěm, kde cyklisté doplnili potřebnou energii. Poté trasa směřovala přes Pinduli do Trojanovic, zde si žáci prověřili své vrchařské kvality. Z Trojanovic už následoval pohodový dojezd až k naší škole, kde byl po slavnostním vyhlášení vítězů turnaje v přehazované kurz zdárně ukončen.
Cyklistický kurz doprovázelo jen pár drobných technických problémů, minimum pádů, první den trošku uplakané počasí, ale to nic nezměnilo na dobré náladě všech zúčastněných žáků včetně učitelů J.Koláčka, J. Krygelové, J. Stieborského a M. Majera.
Za oba dny se žákům podařilo ujet cca 70 kilometrů, za což zcela jistě zaslouží pochvalu!
Mgr. Jiří Koláček
Žáci prvního stupně oslavili svůj svátek - Den dětí v ostravské zoologické zahradě. V době od 6. – 8. června vyjely děti z prvních až pátých tříd do Ostravy. Kromě prohlídky ZOO na ně čekaly vzdělávací programy, při kterých se dozvěděly zajímavosti ze světa zvířat a jejich mláďat.
Děkujeme Klubu rodičů, který tuto akci dětem finančně podpořil a výrazně přispěl na dopravu.
Kolektiv 1. stupně
V úterý 22. 5. se v kulturním domě ve Frenštátě p. R. konala pěvecká soutěž, kterou pořádala ZŠ Tyršova. Z naší školy se zúčastnilo 7 žáků a ve velké konkurenci dětí z Tyršovky, Tiché, Trojanovic a Lichnova si vedli velice dobře a všichni získali nějaké umístění. Z prvních tříd to byly Kristýna Svíčková, která zpívala za doprovodu svého bratra Jirky a Anička Syrková s písničkou Dřevěný ptáček. Tato kategorie nebyla na postupová místa. Mezi dětmi ze 2. a 3. tříd skončila Magdalénka Miková na 3. místě. V další kategorii zvítězila Vanda Deáková z 5. B. O 2. místo se postaral Lukáš Zapletal mezi zpěváky 6. a 7. tříd. Poslední kategorie pro 8. a 9. třídy byla pro naši školu opět úspěšná. Hanka Krupová si vyzpívala 1. místo a Marika Lošťáková 3. místo. Všem děkuji za vzornou reprezentaci a přeji mnoho dalších pěveckých úspěchů.
Mgr. Zita Kučová
V PO 23.4.2018 jsme se zúčastnili minifotbalu na krásném travnatém hřišti ve Veřovicích. Celkem jsme hráli tři zápasy v systému každý s každým. Hrací doba byla 2 x 15 minut a počet hráčů byl 6+1. Proti Mořkovu jsme prohráli 0:1. Druhý zápas jsme remizovali s Gymnáziem Frenštát 0:0 a v posledním zápase proti Veřovicím jsme vyhráli 8:2. Celkem jsme tedy získali 4 body a skončili jsme za Mořkovem na pěkném 2. místě.
Děkuji klukům ze 7. - 9. ročníků za fair play, snahu a slušné chování.
Mgr. Lenka Střalková
V úterý 17. 4. 2018 dopoledne vyrazila skupina 33 žáků se dvěma učitelkami ze ZŠ Záhuní na pobytový poznávací zájezd do Anglie. Přijel pro nás krásný, velký, dvojposchoďový autobus až pro 78 osob. Aby nebyl tak prázdný, náš výlet doplnilo 20 žáků ze školy v Harrachově se svými dvěma učitelkami a jednou maminkou. Toto byla velká náhoda, protože právě s touto školou máme partnerství. Čekala nás 27 hodinová cesta do Londýna.
V autobuse nás přivítala průvodkyně Vendula a seznámila nás s programem cesty a pak už si všichni mohli užívat cestu po svém. Někdo poslouchal rádio, někdo sledoval filmy v televizi, někteří hráli karty, povídali si a někdo pozoroval okolí. Přes noc se filmy nepouštěly, protože bylo třeba se vyspat a nabrat síly na celodenní chození po Londýně. Cestou do Anglie jsme jeli trajektem. Celý autobus najel na loď, kde všichni vysedli a mohli se volně pohybovat po lodi. Bylo tam občerstvení, WC a krásný výhled z paluby.
Konečně, Anglie! Všichni jsme si přetočili hodinky o hodinu zpět a těšili se na Londýn. Mezi dětmi vládla nejistota, jestli se budou umět domluvit, jestli budou rozumět, jaké budou jejich rodiny a ubytování a jaké to vlastně celé bude. Během celého pobytu děti vyzkoušely téměř všechny dopravní prostředky – metro, lanovku přes Temži, vlak a tradiční londýnský autobus doubledecker. Po celou dobu pobytu bylo nezvykle krásné počasí na Londýn. Déšť jsme nezažili vůbec, jen drobné mžení posledních 5 minut před odjezdem domů. Nepřetržitě svítilo sluníčko a bylo 26°C – 28°C. Prostě krásné léto.
První den v Londýně jsme strávili hlavně turistikou, ale viděli jsme spoustu věcí: Trafalgar Square, Tower Bridge, Tower of London, Monument, St. Paul’s Cathedral, Milennium Bridge, North Greenwich, kde na nás čekal náš autobus a vyrazil s námi směr ubytování a místo setkání s hostitelskými rodinami. Bylo to asi hodinu cesty od centra Londýna. Vyčerpaní a unavení jsme seděli v autobuse a čekali, kdo si nás vyzvedne. Šlo to jak po másle. Každý si vzal své věci a odjel pryč. V rodinách jsme byli po třech až pěti. Co asi bude na večeři? A jací budou naši náhradní rodiče?
Další den hned ráno bylo v autobuse rušno. Každý sděloval své dojmy z rodiny, o jídle, o jejich chování a zvyklostech, o vybavení domů a další informace. Všichni byli spokojeni a brali věci s humorem, což bylo důležité. Než jsme si všechno povykládali, byli jsme u muzea voskových figur Madame Tussaud’s v Londýně. Byl to krásný zážitek. Pak už nás čekal výlet do Oxfordu, univerzitního města. Tam jsme se byli podívat do Christchurch College, kde byla jídelna, která se stala předlohou pro jídelnu ve filmech o Harry Potterovi. Také jsme si prohlédli centrum města a tržnici. Večer jsme se už jen naskládali do autobusu a vyrazili na cestu zpět ke svým náhradním rodinám.
Náš 4. den tohoto výletu byl velice zajímavý a zábavný. Ráno jsme nejdříve vyrazili do Windsoru, kde se nachází letní královské sídlo: Windsor Castle, druhý největší obývaný hrad na světě. Ten jsme měli možnost si prohlédnout jen zvenčí, protože uvnitř se už chystaly věci na královskou svatbu v květnu. A pak to přišlo. Legoland Windsor. Tam jsme strávili 5 hodin a vůbec jsme se nenudili. Kromě výstavy různých světových staveb z lega, miniatur, si děti užily plno legrace a zábavy na různých atrakcích. Také se zúčastnily několika soutěží a domů si pak vezly ceny, obrovské plyšáky. Tím, že bylo krásných 28°C, nejvíce všechny lákaly vodní atrakce. Cestou k hostitelským rodinám to v autobuse hučelo různými zážitky právě z Legolandu.
Poslední den byl také velice pestrý a náročný. Byli jsme se podívat u Royal Observatory, kde jsme měli možnost stát jednou nohou na západní polokouli a jednou nohou na východní polokouli Země, protože zde prochází nultý poledník. Pak následovala procházka tunelem pro pěší pod Temží a pak cesta vlakem do části Cannary Warf – obchodní centrum Londýna. Odtud jsme došli k London Eye, na kterém jsme měli Londýn jako na dlani. Naše procházka pokračovala kolem Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, Downing Street, přes Horse Guards k Buckingham Palace a Piccadilly Circus. Lodí jsme pak přejeli na North Greenwich, kde už nás čekal autobus a vyrazili jsme na dlouhou cestu domů, do Česka. Projížděli jsme několika státy: Francií, Belgií a Německem.
Všechno proběhlo hladce a bez problémů, vše se pilně dokumentovalo, takže máme kromě zážitků také spoustu fotek a dokonce napsaný deník naší cesty. Nikomu se nic nestalo, nikdo se neztratil a co bylo nejdůležitější, všichni se dokázali sami domluvit a poznali důležitost výuky angličtiny ve škole.
Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří se tohoto zájezdu zúčastnili a rodičům, kteří dětem umožnili jet. Dětem děkuji za super náladu, výbornou atmosféru a za krásně prožitých 6 dnů v jejich společnosti a p. uč. Plasgurové za pomoc při práci s dětmi. Také velký dík patří cestovní kanceláři Barbora Dokoupilová, která nám připravila program zájezdu a celý zájezd organizovala. Autobus patřil firmě Lechner, kterým také děkuji za bezpečnou jízdu. Doufám, že to nebyl poslední zájezd tohoto druhu a v budoucnu se nám podaří podobné akce opět zajistit a zopakovat.
Mgr. Zita Kučová
Další výlet dětí z kroužku Historie nás baví, jsme podnikli na hrad Šostýn, v sobotu 21.4. Tento hrad byl postaven na konci 13.století. Mezi jeho majitele patřil například syn krále Václava II., králové Zikmund Lucemburský nebo Jiří z Poděbrad. Kolem roku 1428 byl dobyt husity a od roku 1467 je uváděn jako pustý. Průvodce nám opět dělal pan Ladislav Jurášek, který nám přinesl nálezy právě z tohoto hradu. Snad nejvíce děti zaujaly šipky do kuší nebo koňské podkovy. Počasí nám přálo, dětem se dařilo a každý si odnesl kousek historie domů. Stihli jsme navštívit i kopřivnické muzeum s archeologickými vykopávkami. Na závěr jsme si pod hradem opekli špekáčky a přemýšleli jsme, jaké dobroty si asi vařili jeho obyvatelé.
Věřím, že jsme všichni strávili příjemné sobotní dopoledne.
Mgr. Monika Bialková
Ve čtvrtek 19. dubna v ostravské hale na Dubině proběhlo Velké finále žákovského florbalového turnaje nesoucího název RPB STREET HOCKEY 2018. Žákům naší školy se do tohoto finále podařilo probojovat, avšak díky jiným akcím naší školy jsme do Ostravy odcestovali bez několika opor. Hrálo se pavoukovým systémem, což znamenalo, že jakákoliv porážka znamenala konec účasti v turnaji. Naši kluci bohužel smolně vypadli již v prvním kole, když ZŠ Okružní Bruntál podlehli 3:2 po samostatných nájezdech.
Na turnaji školu reprezentovali tito žáci: Rostislav Tyrlik (7.B), David Baletka (7.B), David Svoboda (7.A), Matěj Genzer (6.B), David Milata (6.A) a Jan Uličník (5.B).
Na této akci žáky podpořil i klub rodičů, a to proplacením cestovného.
Mgr. Jiří Koláček
V pondělí 16.4.2018 se skupina 51 žáků z šestých ročníků vydala autobusem na skládku v Životicích. První polovina exkurze proběhla v místností s televizí, kde nám zaměstnanec skládky pustil video o vzniku a historii skládky. V druhé polovině exkurze jsme se vydali do "terénu". Obešli jsme celou skládku. Viděli spoustu odpadků, hejna racků, trubky, kterými prochází plyn methan, výrobnu elektrické energie, sušárnu dřeva a další. Taky nám zaměstnanci ukázali sekačku na trávu Spider, která je na dálkové ovládání. Mohli jsme se zvážit na velké váze, která je pro nákladní automobily. Třída 6.A vážila celkem 1 tunu a 160 kg. Znovu jsme si připomněli, jak je důležité třídit odpad!!!
Mgr. Lenka Střalková
Ve čtvrtek 5. 4. 2018 se na naší škole konala tradiční jarní soutěž pro žáky II. stupně ve skoku vysokém – Záhuňská laťka. I když bylo do soutěže pozváno několik škol z Frenštátu a okolí, zasoutěžit si s námi přišla jen jedna škola ZŠ Tyršova. Přesto se ve skoku vysokém snažilo o nejlepší výkon 76 žáků a celá soutěž měla výbornou atmosféru. Výškový rekord školy –chlapci 165 cm, děvčata 150 cm - letos překonán nebyl. Přesto žáci podali pěkné výkony. Nejlepší soutěžící byli odměněni cenami (diplom, medaile, sladkost, drobný předmět), které nám zakoupil Klub rodičů školy.
Výsledky našich nejlepších skokanů:
Kategorie 6.třídy:
- Děvčata - Havlová Monika 2. místo, 120 cm
Červenková Andrea 3. místo, 115 cm
- Chlapci - Kubalec Jan 1. místo, 130 cm
Kaduch Jan, 2. místo 130 cm
Kategorie 7. třídy:
- Děvčata - Milatová Dagmar 1. místo, 130 cm
- Chlapci - Baletka David 2. místo, 145 cm
Kategorie 8. třídy:
- Děvčata - Hofmanová Michaela 1. místo, 140 cm – absolutní vítězka dívek
Kerberová Lenka 3. místo, 125 cm
- Chlapci - Vaverka Petr 1. místo, 152 cm
Maruchnič Lukáš 2. místo, 152 cm
David Radek 3. místo, 152 cm
Kategorie 9. třídy:
- Děvčata - Červenková Kateřina 1. místo, 130 cm
Gillová Nela 2. místo, 130 cm
- Chlapci - Lanča David 3. místo, 150 cm
Všem zúčastněným žákům děkujeme za reprezentaci školy a přejeme další hezké výkony v nadcházející jarní atletické sezóně. J. Krygelová
Ve čtvrtek 22.3.2018 pořádala ZŠ Tyršova 6. ročník městského kola OVOV (odznak všestrannosti olympijských vítězů). Soutěže družstev i jednotlivců se zúčastnilo 78 žáků ze ZŠ Tyršova 913, ZŠ Záhuní, Gymnázia a ZŠ Trojanovice. Naši školu reprezentovalo celkem 23 žáků z 5. - 9. ročníků. Žáci porovnali své síly v pěti disciplínách - trojskok, hod medicinbalem, přeskoky přes švihadlo, driblink a sedy - ledy. Celkem jsme přinesli 9 medailí za kategorii jednotlivci a 1 medaili za kategorii družstva.
1. místo - Červenková Andrea 6.B
Petr Vojtěch 7.A
Ulrichová Klára 8.A
Červenková Kateřina 9.B
2. místo - Guráš Martin 7.A
Kerberová "Lenka 8.A
Vaverka Petr 8.A
3. místo - Píchová Markéta 8.A
Hofmanová Michaela 8.B
Výsledky družstev:
1. místo ZŠ Záhuní 1. družstvo 23 090 bodů
2. místo ZŠ Tyršova 913 23 023 bodů
3. místo ZŠ Tyršova 913 19 327 bodů
4. místo ZŠ Záhuní 2. družstvo 18 637 bodů
5. místo ZŠ Tyršova 913 I.stupeň 17 055 bodů
6. místo ZŠ Trojanovice 16 034 bodů
Vítězové v kategoriích - jednotlivci dívky:
2003 Červenková Kateřina Záhuní
2004 Ulrichová Klára Záhuní
2005 Krupová Barbora Tyršova 913
2006 Červenková Andrea Záhuní
2007 Hilšerová Vivien Tyršova 913
2008 Procházková Žofie Trojanovice
Vítězové v kategoriích - jednotlivci hoši:
2003 Ott Dalibor Tyršova 913
2004 Kutáč Lukáš Tyršova 913
2005 Petr Vojtěch Záhuní
2006 Šmondrk Petr Tyršova 913
2007 Vondráček Jakub Tyršova 913
2008 Petr Jiří Trojanovice
Blahopřeji všem oceněným, děkuji za snahu, odhodlání a výdrž!!! Sportovce ještě čeká okresní kolo v Odrách ve ČT 19.4.2018.
Mgr. Lenka Střalková
Ve dnech 13. a 14. března pořádala naše škola již devátý ročník pěvecké soutěže Záhuňský slavíček. První soutěžní den patřil žákům naší školy. Třicet jedna zpěváků soutěžilo ve třech kategoriích. Jejich výkony bedlivě sledovala odborná porota. Na klavír děti doprovázela paní učitelka Zita Kučová. Repertoár byl opravdu pestrý, od lidové písničky až po současné hity, zpívalo se také v angličtině, někteří zvolili vlastní doprovod. Cenu poroty a absolutní vítězství si v letošním roce vyzpívala písní Větře, větříčku Kristýna Svíčková, kterou na violoncello doprovázel její bratr Jirka.
Středa 14. března patřila těm nejmenším zpěváčkům. Ve dvou kategoriích se představily děti z mateřské školy Školská a Dolní. Na klavír je doprovázely paní učitelky ze školek. V porotě tentokrát zasedly paní učitelky z naší školy. Každý si za své výkony, odvahu a snahu odnesl malou cenu útěchy a na ty nejlepší zpěváky čekaly medaile a diplom. Celou soutěž finančně podpořil Klub rodičů a dort pro absolutního vítěze věnovala cukrárna U Zvonu. Poděkování patří paní učitelkám, které děti na soutěž připravovaly a také rodičům a všem hostům, kteří přišli povzbudit malé i velké zpěváky a přispěli tak ke krásné atmosféře.
Všem, kteří se na této akci podíleli, moc děkujeme a těšíme se na další ročník.
Mgr. Zita Kučová, Mgr. Radmila Matušová
V úterý 13. března 2018 se konal na ZŠ Záhuní 6. ročník jazykové soutěže pro žáky 5. tříd „Cizí jazyk nám není cizí“. Letošního ročníku se celkem zúčastnilo 60 žáků z těchto škol: ZŠ Trojanovice, ZŠ Tichá, ZŠ Tyršova 913, ZŠ Lichnov a žáci pořádající školy. Jako každý rok soutěžila tříčlenná družstva. Děti musely plnit různé úkoly, které však nebyly zaměřeny na gramatiku, ale šlo spíše o jazykové hry a hříčky. A jak to všechno dopadlo?
Všem děkuji za účast a vytvoření výborné soutěžní atmosféry a těším se další ročníky.
Mgr. Zita Kučová
Centrum volného času Astra připravilo pro žáky čtvrtých a pátých tříd zajímavý polytechnický program v rámci Světového dne mozku. Prostory Astry se změnily v Centrální mozek lidstva. Žáci se stali neurony, pohybovali se po nervových drahách k jednotlivým částem mozku, kde formou zábavných pokusů objevovali zákonitosti vědy – fyziky, mechaniky či matematiky na interaktivním koberci. ÚDIF neboli Úžasné Divadlo Fyziky z Brna je skupina lidí, kteří se rozhodli bavit diváky fyzikou. Jsou velice úspěšní a jejich vystoupení dosáhla evropské úrovně. Představili se nám také žáci Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě.
Mgr. Radka Bražinová
Ve dnech 12. -16. 2. se uskutečnil lyžařský kurz pro žáky 1. - 5. tříd. Kurzu se zúčastnilo 53 žáků, kteří byli rozděleni podle svých lyžařských dovedností do skupin.Děti po vyučování odjížděly na odpolední výcvikový kurz do lyžařského střediska Bílá, kde se učily lyžovat pod vedením lyžařských instruktorů lyžařské školy SUN SKI. Zkušení instruktoři velmi zábavně, hravou formou vedli výcvik, malí lyžaři jezdili po různých sjezdovkách, v nerovném terénu, sjížděli s padáky apod.V pátek se uskutečnily závody v obřím slalomu, který všichni zdárně projeli. Poté došlo k vyhlášení výsledků závodu a prezentace jednotlivých družstev. Lyžáček se vydařil, přálo nám počasí, sněhu napadlo hodně, tak už zbývá jen lyžařský pozdrav- SKOL.
Mgr. Milena Kupčáková
Olympijské hry jsou velmi vzrušující, zvláště pro ty, kteří je nikdy nezažili. No a naši malí i velcí sportovci z naší školy dostali v pátek šanci podívat se, jak to vypadá v Olympijském parku v Ostravě. Děti si mohly vyzkoušet různé zimní olympijské disciplíny jako curling, běžky, snowboarding, střelbu z biatlonové pušky a mnoho dalších. Organizátorům se podařilo vytvořit park plný sportu a atrakcí a velcí i malí tu načerpali spoustu inspirací. Je pravda, že se ze začátku některé děti trochu zdráhaly a možná i bály vyzkoušet něco nového, ale všichni měli srdce sportovců a tak za povzbuzování a dodávání odvahy od kamarádů se nakonec všichni pustili do ochutnávky sportů a závěrem se nikomu z nás nechtělo domů. S otázkou „ Kdy to zopakujeme, paní učitelko!“ jsme nasedali do autobusu, sice hladoví a prokřehlí, ale zato spokojení.
Mgr. Blanka Křenková
Třicet čtyři žáků prvního stupně naší školy se přihlásilo do recitační soutěže. Nezklamali a předvedli hravost dětské poezie a barvitost české řeči. Rozhodně to nebyla nuda, děti se snažily a obdivuhodně se vypořádaly s trémou. Velký potlesk sklidila báseň Kuklení básníka Miloše Kratochvíla. Děti si dále vybraly poezii Jarka Nohavici, Jiřího žáčka, Jana Vodňanského, Josefa Kaluse a další. Podpořili jsme Světový den poezie, který každoročně připadá na první jarní den, tedy 21. březen. Za podpory organizace UNESCO se tento „veršovaný den“ koná od roku 1999. Nejtěžší je vždy vybrat první tři vítěze v každé kategorii. Do okrskového kola postupují první dva z 1. a 2. kategorie. Nultou kategorii tvořili prvňáčci a byli výborní.Velké poděkování patří porotě z řad pedagogů. Děkuji také Klubu rodičů naší školy, který finančně zajistil ceny recitační soutěže. Moc a moc děkujeme.
Výsledky soutěže
1. ročník 2. – 3. ročník 4. – 5. ročník
1. Kristýna Svíčková Nikola Ševčíková Vít Kupčík
2. Adéla Vytlačilová Tobiáš Křenek Tereza Pavelová
3. Barbora Hlucháňová Vojtěch Kupčík Vanda Deáková
Všem dětem děkuji za báječné odpoledne.
Mgr. Radka Bražinová
V naší škole máme hodně kreativních a tvořivých dětí. Umíme vzít do ruky nůžky a papír a vykouzlit z něj zajímavé věci. Rádi se bavíme a také zapojíme vlastní fantazii. Také máme pro strach uděláno, máme odvahu, jsme komunikativní a rádi objevujeme nepoznané. Právě proto jsme se pokusili pozvat do naší školy televizní štáb české televize pořadu Šikulové, který se promítá na déčku. Bylo pro nás velkým překvapením, že opravdu přijeli. Třída 4.B si zažila celodenní natáčení a žáci se proměnili v herce, moderátory, komentátory a tanečníky. Televizní štáb tvořilo deset lidí a každý měl svoje místo. Žáci viděli v přímém přenose, jak se dělá klapka, kdo drží mikrofon, že nestačí jen jedna kamera. V týmu byla paní režisérka, výtvarnice, která chystala dekoraci k vyrábění. Nesměl chybět pan zvukař a nejlepší tečkou byli Ivo a Jana, herci pořadu, kteří s dětmi vyráběli čtyři výrobky. Vzhledem k přicházejícímu jaru si žáci vyrobili kvetoucí strom, housenku, motýla a ptačí hnízdo. Nejenom žáci dokázali, jak jsou zruční, ale také jaké mají vědomosti. Co ví o živé přírodě, jaké máme motýly, čím krmíme ptáky a co můžeme dát do ptačího krmítka. Také se dozvěděli spoustu zajímavostí. Při výrobě housenky se žáci s údivem dozvěděli, že tělo housenky tvoří až 4000 svalů, člověk má jen 629. Další zajímavostí také bylo, že některé druhy motýlů létají do teplých krajin, podobně jako stěhovaví ptáci a dokáží překonat tisíce kilometrů. Na závěr děti štábu zatančili, vyfotili se s herci a proběhla autogramiáda. Úplnou třešinkou na dortu bylo, že nám štáb udělil na dveře naší školy nálepku Šikulové. A kdo ví? Třeba za pár let už bude program Šikulové točit nový kameraman, nebo režisér z řad našich žáků. A že to tak opravdu bylo, můžete vidět v televizi 18. 3. 2018 v pořadu Šikulové.
Mgr. Mirka Zrubková, třídní učitelka 4. B
V pondělí 22. 1. 2018 odvezl autobus 37 žáků sedmých a osmých tříd naší školy do Velkých Karlovic. Je to obec v kouzelném údolí Vsetínských vrchů, které skýtá mnoho sportovních možností jak v létě, tak v zimě.
Žáci spolu s učitelským doprovodem byli, jako už tradičně, na čtyři noci ubytováni v penzionu Gaudeamus, jehož poloha je velice výhodná. Je umístěn přímo pod sjezdovkami Kyčerka.
Krátce po příjezdu, si šli žáci vyzkoušet své lyžařské dovednosti a vybavení na malou sjezdovku, která je určena především začátečníkům. Po té byli všichni účastníci kurzu rozděleni do čtyř družstev podle předvedených lyžařských schopností a dovedností. Odpoledne začal ten pravý, nefalšovaný výcvik sjezdového lyžování s mnoha karamboly. Ti začínající během prvních dnů postupně zjišťovali, co jejich lyže všechno dovedou, a jak je, co možná nejvíce, dostat pod svou kontrolu. V průběhu pěti dnů se někteří lyžaři značně zapotili, ale nakonec - díky odvaze a vytrvalosti - se v tomto zimním sportu zdokonalili. Příprava lyžařů nebyla jen praktická, ale nezbytnou součástí byly také večerní přednášky. Témata se týkala pravidel pohybu lyžaře na sjezdovkách, pobytu na horách, přípravě lyží a druhů lyžování. Každý večer mělo vždy jedno družstvo přichystat zábavný program (soutěže a hry) pro ostatní. Vše vyvrcholilo ve čtvrtek odpoledne závěrečným závodem v obřím slalomu. Nejlepší lyžaři obdrželi diplom a sladké odměny.
Všichni žáci se naučili lyžovat. Někteří zlepšili svou techniku, jiní si svou píli bezpečně osvojili základy sjezdového lyžování. Poslední výcvikový den všichni bezpečně a řízeně sjížděli červenou sjezdovku. Nikdo se během pobytu nezranil ani neonemocněl. Sněhové podmínky byly na poměry letošní zimy výborné. Kurz byl úspěšný a učitelé – J. Krygelová, M. Blažek, L. Střalková a J. Koláček, kteří celý kurz připravovali a realizovali, mají obrovskou radost.
Na celkovém zajištění kurzu se také podílel Klub rodičů naší školy, který uhradil náklady na přepravu žáků autobusem tam i zpět. Také přispěl na nákup cen pro nejlepší žáky v obřím slalomu.
Mgr. J. Krygelová
22.ledna se uskutečnilo další kolo soutěže ve zpěvu a recitaci v anglickém jazyce.Tentokrát se z 1.- 5. ročníku přihlásilo 32 žáků. Děti si samy vybraly oblíbenou píseň nebo básničku. Všichni se moc snažili a někteří si poprvé vyzkoušeli, jak se zpívá před porotou. Porota nakonec vybrala 5 nejlepších zpěváčků z každé kategorie,kteří dostali drobný dáreček.Ale ani ostatní nemuseli být smutní, protože si domů odnesli diplom a lízátko. Děkuji p.uč. Zrubkové,Bražinové a Křenkové za ochotu zasednout v porotě a všem zpěváčkům bych chtěla poslat tento vzkaz- byli jste báááječníííí.Touto cestou bych chtěla také poděkovat Klubu rodičů, který umožnil zakoupit odměny.
Yvona Plasgurová,uč.AJ
A jak vše dopadlo?
1.kategorie
1. místo - Matyáš Sokolovský (1.B)
2. místo – Anna Syrková (1.B)
3. místo – Anna Pargačová (2.A)
4. místo – Magdaléna Miková (2.B)
5. místo – Kristýna Deáková (2.B)
2. kategorie
1. místo – Magdaléna Jurková (4.A)
2. místo – Tereza Svaková (3.B)
3. místo – Jiří Svíčka (5.A)
4. místo – Petr Sobotík (4.B)
5. místo – Mike Steffan (4.B)
V pátek 15. prosince se vydali naši mladší žáci do Štramberku. Důvodem cesty byla účast v 1. kole turnaje škol ve florbalu. Do základní skupiny k naší škole byly nalosovány ještě tyto: Gymnázium Příbor, ZŠ Npor. Loma Příbor a ZŠ Štramberk. Kvůli menším prostorům tělocvičny byl zvolen systém hry 4+1 a hrálo se 2 x 10 minut každý s každým.
Naši žáci na turnaji zvítězili ve všech třech zápasech, a to i přesto, že v prvních dvou utkáních zahodili hromadu brankových příležitostí. I tak zcela po zásluze obsadili krásné první místo s lichotivým skóre 17:2 v náš prospěch. Všechny kluky, kteří se turnaje zúčastnili, chválím za příkladnou reprezentaci školy a již se těšíme na soupeře v příštím kole.
Jinak jako vždy děkujeme Klubu rodičů za finanční podporu v podobě proplacení startovného a cestovného.
Školu na turnaji reprezentovali tito žáci:
David Milata (6.A), Matěj Genzer (6.B), Ondřej Pícha (6.B), Šimon Řezníček (6.B), Martin Guráš (7.A), David Svoboda (7.A), David Baletka (7.B), Ondřej Kytka (7.B), Marek Strnadel (7.B), Jakub Zeman (7.B), Alan Hovorič (8.A).
Mgr. Jiří Koláček
Ve středu 13.12.2017 se odehrálo školní kolo OF FLORBAL CUP 2018. Naše starší dívky jely do Štramberku, kde si zahrály proti ZŠ Štramberk, ZŠ Veřovice a ZŠ Hodslavice. Kvůli menším prostorům tělocvičny byl zvolen systém hry 4+1 a hrálo se 2 x 10 minut každý s každým. V zápase proti Hodslavicím naše dívky s přehledem vyhrály 8:1. Remizovaly jsme proti Veřovicím 2:2. A prohrály jsme proti Štramberku 0:6. Celkově jsme skončily na krásném 2. místě. Nejlepší střelkyní naší školy byla jednoznačně Kateřina Červenková (9.B), která vstřelila 5 gólů. Se čtyřmi góly je třeba vyzdvihnut i Kláru Ulrichovou (8.A). Jeden gól nasázela do hodslavické branky Michaela Hofmanová (8.B). Velký dík patří naší brankářce Anežce Šmahlíkové (8.B), která vychytala hezké střely.Mile nás překvapil email od pana rozhodčího, který mi napsal - Už léta jsem neviděl tak veselý kolektiv i přes všechny nezdary, které se jim přihodily a nebylo jich zrovna málo.Ale přesto všechno bylo vidět, že se přijely s Vámi bavit a výsledek už byl na druhotném místě. To mě osobně potěšilo nejvíce na tom turnaji. Pro takové chvíle tomu věnuji svůj čas. Je to samo o sobě pro mě největší odměna. Za mě by si postup zasloužily za přístup, který měly. Stačí jeden tým a hned mám vzpomínku, která bude velmi silná a zapamatuji si ji na velmi dlouho a doufám, že potkám více takových týmů.
Děkuji dívkám za skvělé nasazení, fair play a slušné chování.
Děkujeme za finanční podporu Klubu rodičů (doprava autobusem).
Mgr. Lenka Střalková
V sobotu 2. prosince spěchaly děti do školy se svými rodiči, prarodiči, kamarády. Všichni se těšili na Mikuláše, který na ně u vchodu čekal s čerty a anděly. Na naší škole se totiž konal již tradiční mikulášský den otevřených dveří. Kouzelná předvánoční atmosféra dýchala z každého koutu. Žáci a učitelé si pro návštěvníky připravili zajímavý program. Druháčci se proměnili v malé čertíky a řešili čertovské úkoly, páťáci zahráli anglické divadlo. Chemické a fyzikální pokusy, zajímavosti z přírody, geologická sbírka Matěje Římana přilákaly nejen malé návštěvníky, ale také ty odrostlejší. Do aktivit, které probíhaly v jednotlivých učebnách, se mohl zapojit každý. Kvízy, rébusy, literární a dějepisné prezentace, zeměpisná cvičení ověřily znalosti příchozích. K vidění byla audiovizuální technika a výukové počítačové programy, hra na různé hudební nástroje. V některých třídách se tvořilo, skládalo, řešily se matematické hříčky. Obratnost a zručnost s florbalovou hokejkou a míčkem nebo na překážkové dráze předvedli žáci v tělovičně. Připojit se samozřejmě mohl každý a vyzkoušet si svou zdatnost. V dílnách se řezalo a pilovalo, návštěvníci měli možnost vidět žáky při práci, ale také si prohlédnout jejich výrobky ze dřeva, přírodnin a technických stavebnic. Učebna výtvarné výchovy se proměnila ve výtvarnou dílnu. O kulturní program se postaraly děti spolu s paní učitelkami z Mateřské školy Školská a Dolní. Zpěv koled a písniček o zimě všechny přítomné svátečně naladil. Návštěvníci měli také možnost zavítat do školní družiny, prohlédnout si herny a vytvořit si nějakou vánoční ozdobu. Po celou dobu bylo pro hosty ve školní jídelně připraveno pohoštění, k zakoupení byly dárky nebo vánoční přání, které vyrobily děti v aranžérském kroužku. Každý, kdo do naší školy zavítal, měl možnost si prohlédnout prostory školy, na chodbách mohl obdivovat práce žáků a dětí ze školní družiny, přístupná byla naše galerie, kde jsou k vidění netradiční výtvarné projekty. Na vše dohlížel Mikuláš se svou početnou družinou a svou přítomností potěšil především malé návštěvníky.
Děkujeme všem, kteří se přišli k nám do školy podívat a svou návštěvou tak přispěli ke kouzelné sváteční atmosféře.
Poděkování patří všem žákům a zaměstnancům školy, kteří se podíleli na organizaci tohoto dopoledne a Klubu rodičů za pomoc a finanční podporu.
Mgr. Radmila Matušová, Mgr. Martin Majer
Ve středu 22.11.2017 se hoši ze čtvrtých a pátých tříd zúčastnili florbalového turnaje ČEPS cup. Turnaj se uskutečnil v Kopřivnici na ZŠ Emila Zátopka. Herní systém byl každý s každým, kde jsme se utkali proti 4 školám. Hrací doba byla stanovena na 1 x 14 minut, hrálo se 3+1.
První zápas jsme hráli proti ZŠ Tyršova, kde jsme vyhráli 6:4. Druhý zápas jsme prohráli 4:7 nad ZŠ Jubilejní NJ. Remíza 5:5 nastala ve třetím zápase proti ZŠ Trojanovice a poslední zápas jsme prohráli 3:8 nad Hodslavicemi. Celkově jsme se umístili na krásném 3. místě. Našim nejlepším střelcem se stal Jan Uličník z 5.B, který nastřílel celkem 17 gólů!!! V brance se střídal Patrik Malčík a Prokop Drozd. Další hráči - Jan Vavrečka, Prokop Havlík, Marek Malčík, Tomáš Nakoukal, Vojtěch Špičák, David Gola, Richard Ferkovič.
Klukům děkuji za fair play, za velkou snahu a píli.
Děkujeme Klubu rodičů za proplacení cestovného.
Mgr. Lenka Střalková
V rámci primární prevence byla pro žáky 8. a 9. tříd zorganizována beseda s pracovníky PČR a OSPODu na téma: „Právní a trestní odpovědnost dětí“. Beseda byla zaměřena na poskytnutí informací v oblasti práv a povinností dětem ve věku blízkému 15 let. Žákům byly vysvětleny pojmy přestupek a trestný čin, byli seznámeni s tresty a výchovnými opatřeními, které jsou za protiprávní jednání ukládány. S žáky byly rozebrány jednotlivé situace (co se stane, když – v rovině záškoláctví, užívání a zneužívání alkoholu a návykových látek, krádeží, ubližování na zdraví, poškozování majetku apod.). Informace byly podány zajímavě a žáky velmi zaujaly.
Mgr. K. Adamčíková
Ve středu 16. listopadu prvňáčci spolu s třídními učitelkami přivítali ve svých třídách rodiče a prarodiče, aby jim ukázali, co všechno se už ve škole naučili. Poznají a přečtou první písmenka a slabiky, zvládají i psaní prvních písmenek a slabik a už se moc těší, až napíši první slovo. V matematice počítali a řešili příklady, přiřazovali čísla k obrázkům. V 1.B se společně s žáky učili i rodiče. Psali do pracovních listů, počítali příklady, zahráli si bingo a molekuly. Všichni se moc snažili a zasloužili si velkou pochvalu.
Mgr. Radmila Matušová
Ve středu 8. 11. se vybrání žáci 6. a 7. tříd naší školy zúčastnili okrskového kola v halové kopané. Pořadatelem tohoto kola byla ZŠ Emila Zátopka v Kopřivnici. V tamní hale naši hoši změřili síly se čtyřmi školami z města známého výrobou automobilu Tatra. Ve dvou případech se radovali z vítězství a ve dvou okusili hořkost porážky. Díky těmto výsledkům ZŠ Záhuní skončila na solidním 3. místě. Do dalšího kola bohužel postupoval jen vítěz skupiny, a tak pro letošek v halové kopané končíme.
Školu na halové kopané reprezentovali tito žáci:
Bialek Matěj, Bezloja Michal, Bezloja Ondřej, Groš Marek, Gasman Šimon, Gasman Tadeáš, Kubíček Jakub, Petr Vojtěch, Svoboda David, Tyrlík Rostislav (skupinová fotografie)
Žáky na této akci podpořil Klub rodičů, a to zaplacením cestovného a startovného, za což děkujeme.
Mgr. Jiří Koláček
Dne 8.11. se konal první ročník turnaje v piškvorkách, který byl určen pro 4. a 5. ročníky. Nejprve proběhla třídní kola v rámci jednotlivých tříd. Poté se sešlo 5 nejlepších hráčů z každé třídy ve finálovém školním kole, které se odehrálo v pořádající třídě V.B. Každý hráč hrál s každým hráčem ze druhé třídy, tudíž pět kol. Jedno kolo čítalo tři hry. Započítávaly se body z jednotlivě vyhraných her, za každou výhru jeden bod. Souboje byly velmi napínavé a mezi umístěnými žáky na prvních místech byly rozdíly jednoho bodu. Ceny do soutěže věnoval pan učitel Jiří Koláček a Školní samospráva.
Děkujeme sponzorům i všem zúčastněným.
Výsledky turnaje: 4.ročník
1.místo Vojtěch Pešák 4.B
2.místo Tomáš Frejlich 4.A
3.místo Richard Ferkovič 4.A
4.-5.místo Filip Zátopek 4.A
4.-5.místo Kryštof Gajdušek 4.A
Výsledky turnaje: 5.ročník
1.místo Vendula Rárová 5.B
2.místo Jan Uličník 5.B
3.místo Martin Vlk 5.A
4.místo Michal Maruchnič 5.A
5.místo David Gola 5.A
Čtvrtý ročník projektu České bankovní asociace z oblasti finančního vzdělávání byl letos zaměřený na 8. a 9. ročníky základních škol. Mezi naše žáky se přišli o své zkušenosti zdarma podělit představitelé banky Hello bank. Připravili si zajímavý workshop na téma kyberbezpečnosti. Prezentace byla osmáky i deváťáky přijata velmi kladně, aktivně se zapojovali do diskuze a na závěr byli nejaktivnější žáci odměněni drobnými dárky. Užitečnost a kvalitu celé akce ocenili také dohlížející pedagogové.
Mgr. Martin Majer
Naše škola každoročně organizuje pro žáky 9. a 8. ročníku a jejich rodiče setkání se zástupci středních škol. Letos tato akce proběhla 1. listopadu ve školní jídelně. Zúčastnili se jí zástupci patnácti středních škol z Frenštátu p. R. a okolních měst (Kopřivnice, Nového Jičína, Rožnova p. R., Valašského Meziříčí, Frýdku – Místku, Oder a Bystřice p. H.). Průběh akce byl rozdělen do dvou částí. Nejprve proběhly krátké prezentace škol. Žákům a rodičům byly poskytnuty informace o podmínkách studia na těchto školách např. o poskytování stipendií, spolupráci škol s různými firmami, uplatnění jejich absolventů na trhu práce apod.. Po skončení prezentací si mohli rodiče a žáci u jednotlivých zástupců doplnit získané informace. Doufám, že akce splnila svůj účel pomoci žákům s výběrem jejich budoucí střední školy.
Mgr. K. Adamčíková
V rámci hodin anglického jazyka se seznamujeme s tradicemi anglicky mluvících zemí a k těm patří i tajemný svátek Halloween. 31.října jsme tedy pojali halloweenově- vydlabali jsme dýně, seznámili se s novými anglickými slovíčky,naučili se básničku,vyzkoušeli hry apple bobbing a trick or treat, vymýšleli tajemné zaklínadlo při výrobě lektvaru , v matematice zase zjišťovali zašifrovaná jména čarodějnic a nakonec si i zatančili. Byl to veselý a zábavný den a každý si tady mohl najít něco, co ho opravdu bavilo.
Yvona Plasgurová,tř.uč
Žáci 9. ročníku v doprovodu paní učitelky Krygelové a Rárové vyrazili 20.10.2017 na exkurzi do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně v Jeseníkách a do Národního památníku II. světové války v Hrabyni.
V elektrárně byli žáci nejdříve v přednáškovém sále seznámeni s principem činnosti elektrárny a byl jim promítnut film o její výstavbě. Následovala prohlídka podzemí elektrárny a na závěr je autobus vyvezl k dolní a pak i horní nádrži. Z této nádrže, která je ve výšce 1350 metrů, se žákům díky pěknému počasí naskytl překrásný výhled na Praděd a další vrcholy Jeseníků.
V Hrabyni žáci zhlédli nejprve film o holocaustu, který byl prokládán autentickou výpovědí žijícího svědka. Pak si žáci s průvodcem prohlédli památník a na závěr vyšli na vyhlídkovou věž, ze které viděli, kde Ostravsko – hrabyňská operace probíhala. Celý program na žáky velmi zapůsobil, chlapce zaujala především prohlídka zbraní, tanků, děl a ozbrojených transportérů. Exkurze doplňovala učivo fyziky, zeměpisu a dějepisu a žákům se velmi líbila.
Chtěla bych poděkovat Klubu rodičů, který žákům na exkurzi výrazně finančně přispěl.
Mgr. K. Adamčíková
V pátek 13.10.2017 jeli žáci sedmých ročníků (Svoboda David, Petr Vojtěch, Guráš Martin, Kytka Ondřej, Ševčík Dominik) reprezentovat naši školu do Třince na krajské kolo v přespolním běhu. Hoši běželi v místním lesoparku trasu dlouhou 2 km (lesní cesta, asfalt). Počasí bylo ideální na běh. V kategorii mladší žáci závodilo celkem 6 družstev. Naši hoši skončili na hezkém 4. místě. V jednotlivcích se umístil David Svoboda na 4. místě. Kluci dali do toho vše, ale bohužel nám 3. místo uteklo o 10 bodů.
Všichni běžci si zaslouží velkou pochvalu!!! Nejen za hezké výkony, ale také za slušné chování.
Mgr. Lenka Střalková
Žáci pátých ročníků se v rámci přírodovědné výuky rozjeli do Planetária v Ostravě, kde měli možnost zhlédnout projekci nazvanou Napříč sluneční soustavou. Planetárium v Ostravě bylo otevřeno v roce 1980 jako součást Báňské měřičské základny. V roce 2015 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, je vybaveno zajímavými expozicemi a sály s moderní projekční technikou. Astronomické kino je určitě „srdcem“ celé budovy. Stanete se součástí hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem atd. Po zhlédnutí projekce se děti v doprovodu studentů VŠB odebraly do Experimentária. Tato sekce je jednou z nejvýraznějších a nejatraktivnějších novinek ostravského planetária. Tvoří jej interaktivní exponáty určené ke hravému poznávání přírodních zákonů a dějů, které najdete téměř po celé budově, včetně dříve nepřístupných místností. Žáci se setkaly s polární září, gravitační studnou, seismografem, plazmovou lampou atd. Nutno podotknout, že padesátka záhuňských školáků předvedla vzorné chování a reprezentovala naši školu na jedničku. Závěrem velké poděkování Klubu rodičů naší školy za finanční krytí dopravy do Planetária.
Mgr. Radka Bražinová, Mgr. Markéta Rárová
V úterý 26.9.2017 jsme se zúčastnili již tradičního okresního finále v přespolním běhu na Horečkách ve Frenštátě p. R. Naši žáci běželi ve všech kategoriích. Mladší dívky a hoši běželi 1,5 km. Starší dívky 1,5 km a starší hoši 2,5 km. Trať byla pestrá. Běžci museli zdolat asfalt, lesní cestu a louku. Počasí všem přálo, akce se velice vydařila. Děkujeme pořadatelům za výbornou organizaci.
Mladší hoši se umístili na krásném 1. místě z 21 družstev a postupují do krajského finále 13.10.2017 v Třinci. GRATULUJEME!!!
Chválím všechny zúčastněné za svědomitý závod, fair play, slušné chování a podporování. Za finanční podporu akce děkujeme Klubu rodičů.
Mgr. Lenka Střalková
V týdnu od 18. 9. do 25. 9. proběhl na naší škole týden aktivit s názvem Děti v pohybu. Kampaň pořádá Nadace partnerství a jejím cílem je především pomoci dětem vykonávat každodenní cesty ekologickým způsobem ať už samostatně nebo v doprovodu rodičů a hravou formou děti seznámit s problematikou bezpečnosti a ekologie dopravy. Kdo z přítomných dětí přišel do školy pěšky, na kole, na koloběžce nebo využil hromadnou dopravu, získal ,,zelenou stopu“. Každá třída si vyrobila svůj ,,třídní plakát zelených stop“, který je vystavený ve třídě nebo na chodbě. Do projektu bylo zapojeno 238 žáků z 1. stupně. Celkem jsme v tomto týdnu nasbírali 2265 zelených stop.
Kromě sbírání zelených stop se děti během týdne seznamovaly s různými druhy dopravy, jak se do školy dopravují děti v různých částech světa, do pracovních listů doplňovaly informace o tom, jak se do školy dopravovali jejich rodiče a prarodiče, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých dopravních prostředků, popisovaly svoji cestu do školy. V hodinách prvouky se žáci seznamovali s dopravními značkami, jak se chovat na silnici a v její blízkosti, poznávali dopravní značky v okolí školy. Veškeré aktivity se prolínaly všemi předměty. Cílem celého projektu bylo podpořit děti v jejich pohybové aktivitě, přiblížit jim problematiku dopravy a její dopad na životní prostředí.
Všechny zelené stopy budou předány účastníkům Světového klimatického summitu, který se uskuteční v době od 6. do 17. listopadu v německém Bonnu.
Mgr. Radmila Matušová
Tabulka v vyhodnocením ZDE
Ve středu 20. 9. 2017 se žáci 4. A třídy zúčastnili soutěžního klání knihovnických týmů Moravskoslezského a Olomouckého kraje o putovní pohár a titul NejTÝMU v Olomouci. Letošní ročník nás přenesl do Bradavic a byl inspirován slavným čarodějem Harrym Potterem. Děti se zúčastnily devíti kouzelných úkolů a na závěr si odnesly diplom za nesporný talent ve hře famfrpál. Děkujeme frenštátské knihovně, že nám nabídla spolupráci na této soutěži a olomoucké knihovně za úžasné a kouzelné dopoledne!!!
Mgr. Ludmila Šírová, třídní učitelka 4. A
Skupina vysokoškolských studentů z různých zemí světa přijede do České republiky a stráví vždy 1 týden na jedné mateřské, základní či střední škole. Praktikanti jsou zodpovědní a vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si připravují prezentace o své zemi, vedou diskuze se studenty na různá témata, hrají hry atd. Tímto se snaží představit sociální, ekonomickou, politickou a také kulturní situaci své země. Studenti a žáci tak mají možnost srovnání zemí s ČR i mezi sebou a uvažovat, zda mohou v budoucnu přispět ke změně.
V rámci tohoto mezinárodního projektu Edison budou čtyři zahraniční studenti z různých zemí světa obohacovat výuku našich žáků z 5. až 9. ročníku. Letos nás navštíví studenti z Gruzie, Íránu, Mexika a Ruska.
Mezinárodní projekt Edison se konal na naší škole již potřetí.
Čtyři vysokoškolští studenti z Ruska, Gruzie, Íránu a Mexika byli hosty naší školy po celý minulý týden. Žáci 5. až 9. ročníků se v hodinách angličtiny formou interaktivních prezentací a workshopů seznamovali s reáliemi zemí, ze kterých tito studenti pocházejí.Všechny aktivity proběhly v anglickém jazyce.Na závěr týdne proběhla akce s názvem Global village, na kterou jsme se těšili nejvíce. Naši hosté se prezentovali kulinářskými specialitami svých zemí. Nutno dodat, že se jim to povedlo náramně.
Závěrem bych chtěl poděkovat čtyřem hostitelským rodinám z řad rodičů našich žáků, bez jejichž obětavosti by celá akce proběhla jen stěží. Za významnou finanční podporu akce také děkujeme Klubu rodičů.
Ing. Josef Stieborský, ředitel ěkoly
Devatenáct žáků 9. tříd začalo nový školní rok netradičně. Pod vedením třídních učitelek Krygelové a Kučové odjeli 12. 9. do Jeseníků na kouzelné místo - do přírodní rezervace Rabštejn. To je známo všem, které okouzlilo lezení a zdolávání skal různými možnými i nemožnými cestami, neboť zde se nachází několik monumentálních skalních útvarů.
Cílem výpravy bylo žáky seznámit s tímto sportem a něco je také naučit. O to se opět (poprvé loňský školní rok v červnu) postarali čtyři zkušení instruktoři boulderingu z HK Frenštát p. R. pod vedením Tomáše Beňáčka. Žáci byli ubytování na horské chatě Rabštejn, která se nachází blízko skal na rozlehlé louce. Chata žákům a učitelkám poskytla příjemné zázemí, zvláště v chladném a vlhkém počasí. Kromě skálolezení žáci navštívili zříceninu hradu Rabštejn. Ten byl vybudován v 2. pol. 13. století v jednom ze skalních útvarů. Za nepříznivého počasí a večer žáci hráli různé společenské hry v chatě a jejím okolí. Také se vydali na sedmikilometrovou procházku na rozcestí Hvězda, na niž sbírali houby.
Počasí k lezení na skálu nebylo úplně vyhovující, přesto žáci měli možnost si vyzkoušet lezení několika jim povolenými cestami, naučili se slaňovat, jistit sebe a své spolužáky. Všem se lezení, ubytování a vůbec pobyt v přírodě daleko od civilizace líbil, a už se těší na další kurz – vodácký, který mají slíbený na konci školního roku jako rozloučení se základní školou. Za finanční podporu akce děkujeme Klubu rodičů.
J. Krygelová
I v letošním školním roce proběhne lyžařský kurz pro žáky 1. stupně. Opět se uskuteční v lyžařském středisku Bílá. Kurz je určen pro začínající, ale rovněž i pro pokročilejší lyžaře a je odpolední - po vyučování. Děti budou podle svých lyžařských dovedností rozděleny do skupin. Výuka bude vedena vyškolenými instruktory lyžařské školy SUN SKI.
Termín je 12. -16. 2. 2018.
Cena: 1 940,-Kč, půjčovné 400,-Kč (za celý týden)
Bližší informace o kurzu dostanete od svých třídních učitelů, od října se budete sami na internetu přihlašovat přímo na lyžařské škole a rovněž lyžáček platit. Více informací na www.sunoutdoor.cz.
Školní rok jsme zahájili slavnostním shromážděním před budovou školy. Žákům se představilo 6 nových pedagogů. Cestu k nám si našlo letos také 54 prvňáčků, na které jsme se zvláště těšili. Naše nejmladší žáčky přišli přivítat do školních lavic také zástupci radnice v čele s paní starostkou.
Rodičům přejeme v novém školním roce hodně trpělivosti, žákům radost z dobrých výsledků a kupu pěkných zážitků.
Ing. Josef Stieborský, ředitel školy